Form'da kod ile sorgula ve mesaj kutusu ile sonucu bildir

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Arkadaşlar merhaba,
Formumda Cinsiyet, Medeni Hal ve işe giriş tarihleri ile "Grup Sıra No." alanları var. Her bir kayıt için grup sıra numarası veriyorum. şöyle ki; Medeni hal, cinsiyet ve işe giriş tarihini yıla göre gruplandırıyorum. her yıl 1'den başlamak üzere sıra numarası veriyorum. bunun için 2-3 aşamadan oluşan sorgular kullanıyordum ancak bu yöntem çok uzun, karışık ve kullanışlı değil. forumdaki örnekleri inceleyerek buna benzer bir kodu aldım ve kendime uyarlamaya çalıştım ancak kodu çalıştıramadım.

yine ikinci bir kod ile de (Grup sıra no alanının before update olayına) verdiğim grup sıra numarasını yukarıdaki kurala göre (Yani yıl içinde medeni hal ve cinsiyeti dikkate alarak) verilen sıra numarası tekrar ediyorsa mesajla ikaz etsin ve alandan çıkmayı engellesin. bunu da yine örneklerden uyarlayarak yapmaya çalıştım ama beceremedim. kodlar konusunda yeterli değilim, ama bıkmadan uğraşıyorum. örnek çalışmam ekte lütfen cevaplarınızı bekliyorum. 3 gündür işin içinden çıkamadım.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Çalışmanızı düzenledim. Buyrun inceleyin. (Not veriyi alt form üzerinden aldım. Ama kodla da yapılabilir.) Verilen numaranın kontrolunu yeni okudum. Onu da dlookup ile yapabiliriz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın mehmetdemiral,
ilginiz için çok teşekkür ederim. bana yol gösterdiniz ve sizin yönetiminizi uyarlayarak tam istediğim hale dönüştürdüm.
ancak sorumun ikinci bölümü için ve boş kayıtlarda gelen uyarı mesajının çözümü konusunda arkadaşlarımızın çözümlerini bekliyorum. çalışmamın son durumunu (Sn.mehmetdemiral'ın katkılarıyla çözebildiğim birinci bölümünün son hali) ekte gönderiyorum. lütfen bunun üzerinde devam edebilirmisiniz

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın abkbek

Sanırım böyle birşey istiyordunuz. Dört alan (Adı soyadı- İşe giriş tarihi- Medeni hali ve cinsiyeti alanlarının aynı olması (Biraraya gelmesi) durumunda yeni bir grup oluşmasına izin vermeyecek. Ben bu dört alanın bir araya gelmesi durumunda size uyarı veren bazı kodlar yerleştirdim. Bunlar aslında tüm metin kutularına koyulursa daha iyi olur.Artık gerisi size kalmış. O zaman kodları bir fonksiyon haline getirip çağırırsanız daha iyi olur. Her kutunun çıkıldığında olayına yazmak yerine....

Bu arada sevgili Taruz'un bana öğrettiği bir toplama işlemini de kullanarak Butonun aktif olmasını 4 değerin girilmesine bağladım.. Bu arada diğer kodlara dallanıp if.. then içinde 4 kriterin de aynı olması durumunda toplama işlemi 4 olsa bile buton aktif yapılmayabilir.

Herneyse, gerisi size kalmış. Ben yöntemi uyguladım. Artık size ait.

Not: Ben olsan bu kadar karmaşık bir yol seçmezdim. Grup oluşturmak için ayrı bir form açar ve orada kontrol ettirirdim. Laf aramızda kalsın....

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın mehmetdemiral,
çok ama çok teşekkür ederim. tam istediğim gibi.