Formda Süzmeyi bir türlü yapamadım.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Değerli dostlar;

İyi akşamlar. Sitemizde bir çok örnek olmasına karşın, bir yerlerde yaptığım hata dolayısıyla Açılan Kutudan seçeceğim ad ve soyad ile Liste Kutusundan seçeceğim İşlemTür'üne göre süzmeyi ,3 saattir uğraşmama rağmen yapamayınca pes ettim ve sizlere başvurmak zorunda kaldım.

Yardımcı olursanız, bundan büyük memnuniyet duyacağım. İlgi ve yardımınız için önceden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn assenucler;

Sorununuzu çözdüm ama süzgeç ile değil. :)
Sorgu2 sorgusunu ve Sorgu2 formunu inceleyebilirsiniz.
Saygılar, iyi çalışmalar.

Son düzenleme:

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sn. ayhan2122;

Değerli hocam, yakınız ilginiz ve yine her zamanki gibi, kısa süredeki çözümlerinizle harikasınız.

Sevgi ve saygılar.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sn. ayhan2122;

Günaydın. İyi günler.
Hocam, birikmeli toplamlarda hep aynı rakam var.

Ayrıca aşağıdaki sorguların ölçüt satırındaki, a1 ve a2 bir alan ya da denetimi ifade ediyor olmasına karşın, bunları göremiyorum ve ne anlama geldiğini bilmiyorum.

Sorgu3
Adsoyad alanı ölçütü: IIf(IsNull([Formlar]![Sorgu2]![a1]),[Oturanlar]![adsoyad],[Formlar]![Sorgu2]![a1])

İşlemTür alanı ölçütü:
IIf(IsNull([Formlar]![Sorgu2]![a2]),[GG]![İşlemTür],[Formlar]![Sorgu2]![a2])

Sorgu2
Adsoyad alanı ölçütü:
IIf(IsNull([Formlar]![Sorgu2]![a1]),[Oturanlar]![adsoyad],[Formlar]![Sorgu2]![a1])

İşlemTür alanı ölçütü:
IIf(IsNull([Formlar]![Sorgu2]![a2]),[GecikenGelirler]![İşlemTür],[Formlar]![Sorgu2]![a2])

Öğrenmek adına bilgi verirseniz memnun olurum. Bilgilerinize ve teşekkürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba sayın assenucler..

Sabahki sorunuz (haklı olarak) taşındığı ve konunun devamı olduğu için buraya yazıyorum..

Talebiniz üzere sorunuzu inceledim. Sayın ayhan2122 çok güzel bir şekilde çözüm getirmiş görünüyor. Sıkıntıyı, inanın anlamış değilim.. Sorgudaki hesaplanmış alanlar kriterlere göre eksiltilse bile listede görünüyor.

"Birikmeli toplamlar" derken hangi alanda sıkıntı var.. Gözden kaçırdığımız bir şey mi var?

Saygılar..

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sn. Taruz,

Sizi çok yorduğumun farkındayım. Dosyaları ekte yolluyorum. Açıklamaları form üst ve alt bilgilerine yazdım. Anlaşılamıyan varsa yine açıklamaya çalışırım.

Hayırlı geceler. Teşekkürler.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

En basitiyle alt form kullanın, örneğin oturanlar formu yapın ve ad-soyada göre denetime uyan kaydı bul açılan kutusu yaptırın sihirbaza ve sorgu2 yi de alt form olarak ekleyin... Seçtiğiniz isme göre veriler gelecektir..

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn assenucler;

Sn beab05'in örneği üzerinden istediklerinizi yeniden yaptım. Ekte gönderiyorum.
Sorgu3'te şöyle bir ölçüt var;
IIf(IsNull([Formlar]![GZHesap]![Açilan Kutu32]);[Sorgu2]![adsoyad];[Formlar]![GZHesap]![Açilan Kutu32])
Açıklaması;
Eğer GZHesap formundaki AçilanKutu32 boş ise Sorgu2'deki adsoyad ölçüttür,değil ise GZHesap formundaki AçilanKutu32 ölçüttür.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sn. ayhan2122;

Süpersin, hocam...

Her şey gönlünüzce ve istediğiniz gibi olsun.

Bu arada, önceki çalışmada değerli katkısı bulunan Sn. beab05 hocama da sizle birlikte teşekkürler.

Sevgi ve saygılarımla.

Son düzenleme:

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sn. ayhan2122;

Hocam, iyi akşamlar.

Apartman aidatlarını geç ödeyenler için gecikme zammı hesaplamak üzere yaptığım çalışmaya verdiğiniz büyük katkı sonucu indirdiğim dosyayı 4-5 gün önce arşivime attım.

Bugün kullanmak üzere çalıştırdığımda, ilk indirdiğimde sorguda karşılaştığım ve yukarıda 4. mesajda değindiğim iletiyi, bu kez almadım. Form'a girdiğimde, ad soyadına göre süzme yapmazken, işlem türüne göre süzme gerçekleşiyor.

8. mesaj ekindeki dosyayı tekrar indirip, form' da isme göre süz'e tıklıyorum, açılan kutuda da hiç bir isim bulunmuyor; sadece, işlem türü'ne göre süzme yapıyor. Oysa, sorgu ve tablolarda isimler mevcut..

Durup dururken ne oldu, anlayamadım. Dosyaya bir bakabilirmisiniz? Teşekkürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn assenucler;
Ben de yeniden indirdim, herhangi bir sorun yok.