Formdaki Bilgilerin Word'de ilgili yerlere yazılması

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Merhabalar;

Sayın access üstadı arkadaşlarım. Forumdaki diğer örnekleri inceledim. Fakat sorunuma çözüm olacak örnek bulamadım.Bu konu benim için çok önemli ve bir türlü beceremedim.

Access formundaki bilgilerin, bir butonla aynı klasör içindeki Word belgesindeki [ ] bölümlere kendiliğinden yazılması.

Bu sorunumu halledebileceklere çok minnettar kalacağım.

Örnek dosyam ve açıklaması ektedir.

Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Birnaz;

Ben access gizli, sadece formlarla çalışırken, (yani klasördeki word belgeleri de görünmeyecek) o an formda kiminle ilgili işlem yapacaksam, onunla ilgili çıktıyı almak istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayı kucuksengun,

İstediğiniz düzenlemeyi yaptım. Ancak tabi word belgesini şablon olarak kaydetmeniz gerekiyor, her defasında değiştirmemek için.

Şimdi ne yaptığıma geleyim.

İstediğiniz bilgiyi istediğiniz yere yazdırmak için yer imi eklemeniz gerekir. Diyelim ki Avukat yazılı noktaya avukatın adını ve soyadını yazmak isteyelim. O zaman Avukat yazısını seçip Ekle menüsünden Yer İmi ni seçip yer imine bir ad verip ekleme yapmamız gerekiyor.

Daha sonra da göreceğiniz gibi kodlardaki Bookmark(yer imi) yerine adını yazmamız yetiyor.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Modalı;

Sizi yorduğum biliyorum. :???:

Fakat belge açıldığında avukat- alacaklı ismi mükerrer olarak görülüyor.
Yani istediğimiz veriler aktarılıyor. Mesela tarihi aktarıyor. Fakat tarih yazısı da (kelimesi de) çıkıyor. Yani sırf tarihi aktarsın, Fakat tarih kelimesi de ayrıca çıkmasın şeklinde denedim. Fakat yapamadım.

Sayın Modalı bu konu benim için çok önemli olduğu için uzunca yazdım.
Kelimelrin tekraren çıkmaması için acaba bir tablo yapılıp oraya mı aktarmak daha iyi olur?

Hafta sonu denemeler yapacağım.

Siz de boş zamanınızda bakabilirseniz çok minnettar kalırım.

İyi akşamlar diliyorum. :hey:

Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Sayın kucuksengun,

Ben herhangi bir düzenleme yapmadım. Şablonu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. AVUKAT ve alacaklısı: kelimelerini silip tekrar şablon (.dot uzantılı) olarak kaydedin.

Ben nasıl yapıldığını anlattım ve buna göre uygulamayı düzenledim.

Siz form üstünden düğümelere tıklayıp word belgelerini açacaksınız.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Modalı;

1-2 saattir uğraşıyorum. Fakat yapamadım.

Herhangibir boş yere nasıl ekleyebileceğimi biraz daha açıklarsanız, veya şablonlardan birini yaparsanız çok memnun olurum.

İzahınız gibi Avukat yazan yeri siliyorum. Ekle> Yer işaretinden Avukatı seçip ekle dediğimde pencere kapanıyor.

Şaşırdım kaldım.

Tekrar özür diliyorum. İyi akşamlar.

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Sayın kucuksengun ve Sayın modalı;

Bu konuyu ben de ilgiyle takip ediyorum. Zira benim de çok işime yarayabilecek bir uygulama bu. Ben de yarım saattir uğraşıyorum. Örnekteki kodları inceliyorum. Word belgesiyle cebelleşiyorum. :) Maalesef elimdeki yazılı kaynaklarda bu konuyla ilgili bir açıklama da yok. Deneyerek ve yanılarak yapmaya çalışıyorum ancak; bu konuda az da olsa bir bilgi gerekiyor gibi geliyor bana. O bilgi de maalesef bende yok sanırım.

Sayın modalı;

Eğer vaktinizi almayacaksa ve sizi sıkıntıya sokmayacaksa, kısaca ve basit bir şekilde işin mantığını anlatacak bir ders şeklinde kısaca anlatabilme imkânınız olursa ben de çok sevineceğim...

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
İnanın nerede takıldığınızı anlamış değilim. Uygulamanızı açıp form üstündeki düğümeye tıklayınca oluşan Word dökümanında neyi istemiyorsunuz? Siz word şablonunu açıp bakıyor olmayasınız.

Şimdi boş bir word belgesi açın,

Alt alta hiçbirşey yazmadan Avukat ve Alacaklı Adı Soyadı yazın. Sonra Avukat kelimesini seçin Ekle menüsünden, Yer İmini seçin, karşınıza bir pencere açılacak. En üst tarafındaki metin kutusuna Avukat yazın ve ekleye basın. Sonra, Alacaklı Adı Soyadı kelimelerini seçin, tekrar ekle menüsünden Yer İmini seçin, bu sefer Üst metin kutusuna AlacaklıAdSoyad yazın ve ekleye basın. Word belgesiniz farklı kaydet ten Belge Türünü Belge Şablonu(*.dot) olarak seçin ad olarak istediğinizi yazın ve bu belge şablonunu access uygulamanızın yanına kaydedin. Sonra accessin kod bölümüne geçin ve

Kod:
strTemplateLocation = CurrentProject.Path & "\İbra.dot"
satırına İbra.dot yerine yukarıda verdiğiniz adı yazın (YeniAd.dot) sonra uygulamadaki formu açıp İbraname Yaz düğümesine tıklayın. Oluşturduğunuz word şablonunu kullanan ama Aukat yerine geçerli kayıttaki avukat adını ve Alacaklı Adı ve Soyadı yerinede alacaklının adının ve soyadının yazılmış olduğunu göreceksiniz. Diğer alanlar da böyle oluşuyor. Tek dikkat edeceğiniz nokta:

Kod:
 .Goto what:=wdGoToBookmark, Name:="AlacaklıAdSoyad"
satırlarında Name: den sonra gelen bölümün Yer İminde verdiğiniz adla aynı olması.

iyi çalışmalar

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Sayın modalı;

İlginize ve açıklamalarınıza çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince anlamaya, uygulamaya ve sindirmeye çalıştım yazdıklarınızı… Yalnız benim ufak bir sorunum oldu yine. Aslında galiba sorunun kaynağının ne olduğunu anlamış gibiyim ama çözümünü bilemiyorum…

Verdiğiniz açıklamalar ve kodlamaları okudum. Sayın kucuksengun'e hazırladığınız dosyadaki ilgili yerleri ve kodları kendime göre değiştirebiliyorum ve hiçbir hata almıyorum. Fakat kendim sıfırdan bir veritabanı ve word şablonu oluşturup aynı klasör içine koyup, gerekli işlemleri yaptıktan ve düğme olayına verdiğiniz kodları yazdıktan sonra, kayıtların word'e gitmesi için düğmeye tıkladığım zaman şu satırda hata veriyor:

' Word Şablonundan yeni belge oluşturma.
Dim WordApp As Word.Application
Dim strTemplateLocation As String

Tekrar tekrar denedim. Sizin hazırladığınız dosyayı kopyalayıp üzerinde istediğim gibi oynayabiliyorum ve hiçbir sorun çıkmıyor ancak kendim en baştan bir dosya hazırlamaya kalkınca hep yukarıda yazdığım hata oluyor.

Aklıma birden Office versiyonlarımızın farklı olabileceği ihtimali geldi ve Sayın kucuksengun için hazırladığınız dosyanın ve onun kullandığı versiyonun Office XP olduğunu fark ettim. Bense Office 2003 kullanıyorum. Hatayı bu yüzden veriyor olabilir mi? Eğer hata bu yüzdense, kodlarda ya da başka bir yerde ne gibi bir değişiklik yapmam gerekir?

Şimdiden teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum…

Örneğim eklidir…

Excel Vers. ve Dili
Sayın gitarisyen,

Hatanız Word ile ilgili referansın uygulamanıza eklenmemiş olmasından ileri geliyor. Formun kod sayfasını açın ve üstten Tools menüsünün içinde Rferances ı çalıştırın açılan pencereden Microsoft Word 1x Library referansını ekleyin.

İyi çalışmalar

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Sayın modalı;

İlginiz, emeğiniz, desteğiniz, yardımınız ve sabrınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Sorun çözüldü sayenizde.

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Çok Teşekkür ederim.

Sayın Modalı;

Ben daha önce yer imi olarak metine yazdığım yeri , yer imini seçtikten sonra silmiyordum. (siz de bu teferruatı -bu kadar da acemi olamayacağımı düşünüp- buna gerek görmeyip söylemediğiniz için tabii ki, bu sefer, formda olan isimle birlikte, metindeki isim yanyana çıkıyordu.

Lütfen bunu Acemiliğime ve yaşlılığıma veriniz. :)

Sayenizde accesste bir yere gelenler adına ve kendi adıma da ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Selam ve saygılarımı sunuyorum. :hey:

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003-türkçe
Sayın modalı formda bir çok örnekle ve açıklamalarınızla çok yardımcı oluyorsunuz. İsterdimki her konuda ayrı ayrı teşekkür edeyim. Bende acemi bir kullanıcı olarak bu siteden çok fayadalandım. Emeğiniz için bilgi paylaşımınız için sonsuz teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Modalı ve diğer access üstatlarım;

Yukarıdaki Örnekte,Word Şablonu D>Hukuk>Belgeler klasörünün içinde.

Access formunda İbraname yaz butonuna tıkladığımız kodda:

strTemplateLocation = CurrentProject.D \ Hukuk \ Belgeler \ İbra.dot

Yazdım. Fakat olmadı.

Bu satırı ne şekilde değiştirmem gerekli.

Teşekkürlerimle.

Excel Vers. ve Dili
Sayın İsmail Küçükşengün,

Elbette olmaz. Şu şekilde deneyin:

Kod:
 [LEFT]strTemplateLocation = CurrentProject.Path & "\ Hukuk \ Belgeler \ İbra.dot"[/LEFT]
İyi çalışmalar​

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın modalı;

Verdiğiniz kodu ilgili yere yazdım.
Word Şablonu D>Hukuk>Belgeler klasörünün içinde.
Access dosyas D> Hukuk klasörü içinde. Word belgesi açılıyor, fakat yazılar çıkmıyor.

Anladığım kadarıyla bu kodla, access dosyası ile Word şablonunun aynı klasörde olması gerekiyor.

Fakar Access dosyasının D> Hukuk klasörü içinde olması gerekiyor.

Buna göre kod nasıl revize edilebilir?

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili

Hayır access dosyasıyla word şablonu aynı yerde olmayabilir.

Kod:
 [LEFT]strTemplateLocation =  "D:\ Hukuk \ Belgeler \ İbra.dot"[/LEFT]
olarak kullanın.

İm adlarıyla, alan adlarını da kontrol edin. Çalışması gerekir.

İyi çalışmalar​

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Modalı;

Sizi yoruyorum. Özür dilerim.

İm adları, alan adları tamam.

Yukarıdaki kodu da yazdım. Yine Word açılıyor, fakat yazılar çıkmıyor.

Excel Vers. ve Dili

İbra.dot dosyasını D ye attım ve kodlarda ilgili değişikliği yaptım. Bende çalışıyor.