Formdaki kritere göre alt formdaki kayıt sayısının sınırlanması

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Arkadaşlar, aslında soruyla ilgili bir topic var ama sanırım kimsenin dikkatini çekmiyor. O yüzden ben konuyu yeniden açarak biraz daha kapsamlı sormak istedim. Aslında her zaman yaptığım gibi maddeler halinde sorayım diyorum :))

1- Bir programım var. Fatura-Stok takip işi yapıyor. Bu programımda alış faturasını kaydederken her girdiğim ürünün garanti takibi gereği seri nolarını da barkod ile girmekteyim.

2- Giriş işlemi sırasında ürün kodu seçilince adet hanesine geçiliyor ve faturadaki adet sayısı giriliyor.

3- Adet hanesinden çıkınca serinumara giriş formu açılıyor. Bu bir açılan ve kalıcı özelliğe sahip form. Ana alış faturası formuna bakarak faturano- satıcı firma- ürün kodu- Fatura nosu vs gibi verileri alıyor ve ürünün seri numarasının girilmesi gereken metin kutusu içinde bekliyor. Barkod ile seri no okutulup enter tuşuyla ikinci seri noya geçiliyor.

4- Şimdi buraya DİKKAT!.. Açılan garanti formu devamlı form değil, tek form.. Ama açılan bu formdaki barkod okutulması gereken alan ürün sayısı kadar olabilir mi? Yani alışfaturası adlı formda bulunulan satırdaki alınanmiktar alanına yazılan sayı kadar serino barkodu girilecek.

5- Şu anda nasıl yapıyorum? : Şöyle ... Açılan bu formdaki barkod alanını okuttuğumda enter basılıyor. Otomatik olarak yeni kayıt açılıp yeni ürün girişi yapmamı bekliyor. Yani eğer bir ürün girildi mi diye merak etsem göremiyorum. Oysa aynı form veya tablo görünümü üzerinde o ürüne ait o anda girilen tüm ürün serinoları görülebilmeli..

6- Benim şu anda kullandığım şeklin bir sınırı yok. İstediğim kadar ürün girebiliyorum. Ben sınırlı olsun, kaç ürün alındıysa o kadar giriş yeri açılsın istiyorum..

Mümkün mü? Örnek göndereceğim ama siz bir yandan düşünmeye başlayabilirsiniz.. Şimdiden teşekkürler....

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın mehmetdemiral,

Sayın karaayhan ın sorduğu bir taksitlendirme uygulamasında buna benzer bir yöntem kullanmıştım. Sanırım işinizi görebilir.

Ama ilk bakışta sürekli alt form kullanmanız daha pratik gibi geliyor.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sevgili modalı.. İlgilendiğiniz için teşekkürler. Aslında başlığı yanlış yazdığımı sonradan farkettim. Altform değil, farklı bir form açılıyor. Hatta kalıcı ve açılan olduğunu da belirtmiştim ama başlıkta "altform" demişim. Bahsettiğiniz topici arıyorum şimdi. Teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sevgili modalı,
Bahsettiğiniz konuyu bulamadım. Arama sözcüğü olarak "taksitlendirme" yazdım. Kişi olarak da karaayhan ve modalı olarak arattım ama -eğer bahsettiğiniz buysa- sadece dergi aboneliği ile ilgili bir örneğiniz var, onu buldum. Ama o örnekte seçme yapılıp 3-6-12 aylık abonelikler gösteriliyor veya gizleniyor. Eminim bahsettiğiniz örnek bu değildir. :))

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
O linkteki çalışma çok güzel. Ama ben onu nasıl uygulayabilirim bilemiyorum. Açılan ikinci forma tıpkı taksitlendirmede olduğu gibi satırlar eklemek için dateadd benzeri birşey mi kullanmalıyım?. Tam anlayamadım.. Zaman bulup örnek göndermem lazım.. En iyisi öyle yapayım arkadaşlar.. Bu böyle olmayacak..