Formdan Coklu Giriş Ekranı!

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Arkadaşlar selam,

kendime bir form hazirladim userform ile ve bunun icerisinde olusturmus oldugum textbox1 de muşteri kodu textbox2de ise muşteri adı olacak.
Müşteri kodunu A sutununda kayıt tutuyorum müşteri adını ise B kolonunda kayıtta tutuyorum.
Benim merak ettigim şu herhangi bir excel sayfasında diyelim ki 50 tane müşteri kodu ve müşteri adı var benim oluşturmus olduğum form ile bunların girişi icin 0 defa teker teker girmek gerekiyor ancak yapmak istedigim ise coklu giriş icin bir buton textbox1 kutusunun yaninda bir buton olsun ve bu buton ile o excelden secmiş olduğum 50 müşteri kodunu oraya yapıştırabileyim daha sonrasında ise textbox ikinin yanındaki bir buton ile bu 50 müşteri adını yapıştırabileyim boylelikle bir defada hepsini A ve B sutunlarına kaydedebileyim.

Boyle birşey yapılabilir mi acaba? Yorumlarınızı bekliyorum.
Teşekkurler.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-06-2024
Merhaba
Bunu bir örnek üzerinde sorma olanağınız var mı? Hem daha çabuk anlaşılır hem de yolun yarısı , ilgilenen için bitmiş olur .

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Ornegi ekledim arkadaslar simdi daha iyi bir sekilde aciklayabilirim belki de sorumu tam anlamayan arkadaslar icin.

userform1 de textbox1 ve textbox2 var bunlardaki verileri musteri no ve müsteri adı kolonlarına yazdırabiliyoruz burada sorun yok ancak bunlar sadece textbox icerisindeki 1 veri icin yapilabiliyor. oysa benim istedigim coklu kayıt islemi yan textboxlarin sag tarafinda bir ok var o oka tikladigimizda yeni bir userform acilsin ve oraya gerekli verileri girelim userform2 ye ne koyarak yapacagimizi bilemedim ancak ornek olmasi acisindan bir excel sayfasinin A kolonunu gosterdim zaten 1 adet kolon olmasi gerekiyor ve oraya gerekli mesela 50 müşteri numarasını girelim
daha sonrasinda da kaydımızı yapabilelim boyle birsey mumkun mudur?

Umarım aciklayici olmustur.
tesekkurler.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Merahab. Ekteki dosyayı inceleyiniz.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
visual basic
meslan arkadasim bu kesinlikle isime yarayacak ancak birkac sorunum var soyle ki!
oncelikle bunu kullanacak olanlar coklu kayıt kısmını sectigi zaman müşteri adını ve müşteri numarasını baska excel dosyalarindan kopyala yapıstır şeklinde kullanacaklardir ki baska bir sayfaya gectigimizde form sayfanın onunu kapatarak kopyala yapıştır işlemini zorlaştırmaktadir bunun icin acaba baska bir excel sayfasına gecmek icin formu simge durumuna kuçültmek gibi bir buton koyulabiliyor mu?
Ikincisi ise exceldeki gibi satırları gosterebilir miyiz form uzerinde de boylece kullanıcı kac kayıt yaptıgını bilebilsin hatta bunları yukarıda bir textbox'a ya da label icerisine kac kayıt yaptırılacagını saydırabilirsek çok iyi olacaktır. Bunları halledebilirsek çok guzel olacaktır.
Teşekkurler yardımınız icin.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Sn. mavisachal userform açıkken exel sayfalarında işlem yapılabilir durumda zaten. Spreadsheette de satır ve sutunların görünmesinide, user formda Spreadsheet üzerinde sağ klik yapıp komut seçeneklerinde satır ve sutun başlıkları onay kutusunu işaretleyin.