formu kontrol etme

formda bazı kayıtların yada formdaki 10 alandan 5 inin girişini zorunlu hale getirme ve kayıt değiştirirken yada formdan çıkarken uyarı vermek ve geriye döndütmek istiyorum. o bilgi girişlerini girmeden kaydetmesin istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

tablo tasarımdan ilgili alanın gerekli diye bir bölümü var ona evet de sorunun çözülür

başka bir şey yapmana gerek yok

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Hata yakalama

Peki, bu alanlar boş bırakıldığında access in ürettiği hata mesajlarını nasıl yakalarız?

Benim uygulamalarımda da birçok uyarı mesajı geliyor. Ancak kullanıcı bu mesajları algılayamıyor -ki doğaldır.

Mesela 'SiparişAnaTablo.Ürün' alanı alanın Required özelliği True olarak belirlendiğinden Null değeri içeremez. Bu alana değer girin mesajı çıkıyor.

Bu mesaj "Lütfen bir ürün giriniz" şeklinde olsa problem ortadan kalkacak halbuki.

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Enterprise
Private Sub ikinci_alan_ismi_Enter()
On Error GoTo hata
If IsNull(Me![alan ismi]) Then
MsgBox "LÜTFEN ÖNCE alan ismi GİRİNİZ...", vbInformation, "eksik alan"
DoCmd.GoToControl "alan ismi"
End If
hata:
Exit Sub
End Sub

bu komutları gerekli alana değil de gerekli alandan bir sonraki alanın girişine yazarsanız ve gotocontrola da gerekli alanı yazarsanız istediğiniz olur sanırım.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Bu kodu daha önce denediğimi hatırlıyorum. Ancak kullanıcı bir sonraki alana geçmediği durumlarda sıkıntı oluyor. Bence formu kaydederken kontroller yapılmalı. Ama nasıl?

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 Enterprise
Merhabalar;
Bu kodları forma girerken, çıkarken, buton olaylarına ya da alt forma girişe falan yazarsanız da olur..Yani illa sonraki alanın girişine yazmak gerekmiyor...

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
formda denetim yapmak (bu benimde sıkıntım)

:???: Herkese iyi günler diliyorum, kısa bir sürece önce bu sitenin farkına vardım, o günden beri sürekli takip ediyorum, daha katkım olmadı, ancak konusuna vakıf bir çok arkadaşların olduğu verilen hizmetten belli.

Ben Access ile amatör olarak uğraşıyorum.Kendime farklı zamanlarda işlerimi görmek için personel takip, izin rapor takip ve evrak kayıt işlemlerinin kaydı için farklı programlar yapmıştım. Bunları yaparken Access içinde farlı datalar oluşturmuş, girilen verileri farklı datalar içinde tutuyordum.

Şimdi ise daha farklı bir Evrakkayıt programı üzerinde çalışıyorum. Bu sefer veriler aynı tablo içindi birkaç datada değilde, sadece bir data tutuyorum. Sadece hangiyerden geldi ve kullanıcılar isimli iki data daha var. İşte konu bu ben üç ayrı kullanıcıya üç ayrı form açarak sadece kendi verilerini gösterdim. Kendi verilerini gördükleri gibi kendilerinide istediklerinde veri ekleme izni de verdim. Neyse uzatmayayım... Veri eklemek istediklerinde yani ekle dediğinde o kişinin formu kapanıyor açılılıyor, böylece sorgu çalışmış oluyor, form yeniden açıldığında yeni kayıt eklenerek vermesi gereken birimsayısı, sayılırak en son rakam varsayılan olarak gözüküyor.

Tabi ben tabloda aynı arkadaş gibi, 6-8 alanı zorunlu yaptım, muhakkak doldurulması gerekiyor, (şimdi yeni kayıt ekle dedi ve verilerini girmeye başladı, bir alanı unuttu, yeni kayıt ekle dediğinde form kapanıyor, bilgilendirme formu gözüküyor "kayıtlarınız başarı ile kaydedildi gibi" bu sorgunun çalışması en son sayının gözükmesi için gerekli, işte sorun arkadaşın dediği gibi.. formu kapat düğmesine tıklandığında o doldurulmayan alan boş olsada, olmasada form kapanıyor, keydetmiyor, ancak kullanıcı o alandan dolayı kaydının keydidilmediğinin farkında değil, işte kaydet dediğinde eksik alandan dolayı uyarı verebilsem bunu beceremedim. "Doldurulması gereken alanlardan birisini doldurmadığında" dese ki boş bıraktığı alan hangisi ise mesela "adı" alanı boş bırakılamaz, kaydı eklemez için hayırı, keydetmeden çıkmak için eveti tıklayın gibi bi kod yazılamaz mı?
Örnek kodu, yada ardından programı biraz sonra yazacağım/ekleyeceğim:)... şimdiden sabırla okuyup ne dediğime kafa yoran arkadaşlara çok teşekkür ediyorum..

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Form alanlarını denetlemek

Evet bahsettiğim kod bu..

Private Sub ekle_Click()
On Error GoTo Err_ekle_Click

stDocName = "Bilgilendirme_s" 'Kaydet düğmesini tıkladığımda kullanıcıyı sevindirmek için bu bilgiler kaydedildi formu açılıyor...
DoCmd.OpenForm stDocName, , , stLinkCriteria
DoCmd.DoMenuItem acFormBar, acRecordsMenu, acSaveRecord, , acMenuVer70

DoCmd.Close acForm, "Yeni_KAYITsorgu" ' Bilgilendirme_s formu açılırken Yeni_KAYITsorgu formu kapanıyor..
'Bilgilendirme_s formunda form timer özelliği dolduğunda yeniden yeni_kayıt açılıyor." işte ben bu eylemler yapılırken, dolması gereken alanlardan dolayı ki bu alanlar 6-8 arasında, eğer birisi boş kalmışsa uyarı verilsin diyorum.. Yani ya (adı) alanı nı doldurmak için eveti, kaydetmeden çıkmak için hayırı tıklamak gibi..
Exit_ekle_Click:
Exit Sub

Err_ekle_Click:
MsgBox Err.Description
Resume Exit_ekle_Click

End Sub

Neyse anlaşılmıyorsa bari birde programı göndereyim.. :)

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Formda denetimde bulunmak

Evet örnek;
İçinde "Case" ifadesinden tutunda, case ifadesi ile şartlara uygun alanların renklendirilmesine, gizlenmesine kada bir dizi güzel uygulama.

Sifre kısmından sifre ile girildikten sonra gelen form kilitli, sedece kayıtlı evrakları görmek için.. ekle dendiğinde yeni bir kayıt için form açılıyor..oradan seçim yapılıyor ve kayıt giriliyor, keydet dendiğinde bilgilendirme formu çıkıyor, zaman dolduğunda tekrar kayıt formu ekrana geliyor.

Sıkıntımı ekle formunda işaret ettim. Kısaca gerekli alanlar dolmadan keydet butonuna bastığında o alanların doldurulması için uyarılması ve seçimi kullanıcıya bırakılması, eğer tamamlamak istiyorsa geri gelsin, tamamlamak istemiyorsa çıksın, ki zate çıkıyor..

Şimdiden kafa yoran arkadaşların tamamına teşekkür ediyorum..

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

Arkadaşlar lütfen herkesin faydalanabilmesi için programlarınıza şifre koymayınki faydalanalım şifre koyduktan sonra paylaşmanın ne anlamı var. Lütfen geniş düşünelim program vb şifreli giremiyoruz inceleyemiyoruz şifresini verinde bizde faydanalım

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
İyi hafta sonları. Kalbinidinle programa girmek için kullanıcı adı ve şifreyi bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Form alanlarını denetlemek

İyi hafta sonları. Kalbinidinle programa girmek için kullanıcı adı ve şifreyi bekliyorum.

İnsanın bi sıkıntısını gidermeye çalışması, ardından onu paylaşması ve yine aynı konuyu gizlemeye çalışması mümkün mü? Elbette değil, yani vb sifresini vermeyi unuttum kusura bakmayın..

Form açıldığında istenen kullanıcı adı ve sifre kısmı şift tuşu ile açılarak geçildikten sonra, formu tasarım modunda açalım.. ve vb alanına girmek isteyelim ŞİFRE =19962001mmaktas bahsettiğim kodlar orda..

Birde şöyle bir sıkıntım daha vardı oda şu;Kaydı kaydet dendiğinde formu kapatarak bilgilendirme formu açılıyordu, form timer özelliğindeki zaman dolduğunda yeni kayıt getirerek formu açıyor demiştim. Eğer dolması gereken alanlardan birisi girilmemişse kullanıcıya uyarı vermeden yine formu kapatıyor, ancak kaydetmiyor diye yukarda bahsetmiştim. SIKINTIM :Aynı anda iki veya üç kullanıcı veri girmek için kendi formlarını açtıklarında (aynı datadan eklenmesi gereken aynı sayı ortak alınıyor) ilk giren o kaydı tutmuş oluyor, diğerleri ise aslında bir üst kaydı tutması gerekiyor, ama farkında değiller, hepsi kayıtlarını tamamlayıp kaydet dediğinde kaydı ilk tutmuş olanın kaydı yazılmış oluyor, diğerleri kaydedememiş oluyor, YARDIM KONUSU ŞU Kİ:) Olur ya üç kullanıcı da kayıt için kendi formlarına girdiklerinde ilk giren o kaydı tutacak ve sube sayısını alacak. Diğer kullanıcılara kaydı girmeden uyarı verilse ve yeni bir sayı almaları sağlansa, veya başka nasıl olabilir bilmiyorum... ama sıkıntınının diğer ayağı bu ne yapılabilinir, yardımlarınızı bekliyorum, kafasını yorup yardım etmek isteyen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.:roll:

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
Arkadaşlar problemim anlaşıldımı? yoksa ilgimi yok?
Problemi çözmek için yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.:???:

Yaaa arkadaşlar konu çok mu zor, neden kimse cevap verme ihtiyacı hissetmiyor..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

kaydet kodundan önceye

İf isnull

diye bir şey var onu lullan eğer alanlardan bir boşşsa kaydetmesin ve alana geri göndersin bu konu ve bunun benzeri bir çok kod access kod deposunda var

hatta bunun benzer uygulamayı içiren kkodu güncellenmiş kod depsuna koydum

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
kaydet kodundan önceye

Eğer lingini ve yerini söylerseniz uğraşırım, ayrıca gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum.. link olursa sevinirim.. varsa araştırırım.. iki kere oldu ama :)

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
kaydet kodundan önceye

İf isnull
diye bir şey var onu lullan eğer alanlardan bir boşşsa kaydetmesin ve alana geri göndersin bu konu ve bunun benzeri bir çok kod access kod deposunda var

Sevgili Gülsüm1 ilginiz için teşekkür ediyorum, forumu kontrol ettim, hakikaten renk katmışsınız, konunuzada vakıfsınız.. Aşağı yukarı her soruya katkıda bulunmaya çalışıyorsunuz.

Dedim ya bende foruma yeni katıldım, şuansa bi sıkıntım var ve bence bu önemli çünkü programı şuan kullanıyorum, eğer hata olursa bunun yine telafisi için benim gayret göstermem gerekecek. Ben hata ortaya çıkmadan önüne geçmeye çalışıyorum.

Kod bankasını indirdim..160 civarında cidden güzel bilgiler vardı.. ancak ben problemimi çözemedim. Yukarda örnek programı vermiştim, eğer yardımcı olursanız cidden sevinecem.. şimdiden kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

hangi formda ne istediğini ayrıntılı yaz şu anda işlerim çok ondan cevap vermem biraz uzunsürebilir

Excel Vers. ve Dili
Ofis excell 2003 türkçe
hangi formda ne istediğini ayrıntılı yaz şu anda işlerim çok ondan cevap vermem biraz uzunsürebilir
yukarda deneme sube rar olarak örneği var..
eksik birşey varsa tekrar cevaplarım..
vb sifreside mmaktas19962001.. sizide yoruyorum ama kusura bakmayın.. kolay gelsin..