Formül çoğaltınca hesaplama süresi yavaşlıyor

safir33

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010 TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-11-2026
Değerli hocalarım;
Ekte gönderdiğim dosyada 300 satırlık bir formüllerle dolu bir dizi hücrelerim var. Bu formüller yavaşlamaya yol açıyor, kaydetmeye bastığımda 5 dakika beklediğim zaman oluyor. Öğrenci numarasını ikinci sayfaya girdiğimde devamsızlık bilgisi 1. sayfaya aynı şekilde çok geç geliyor. Ne yaptımsa beceremedim. Lütfen yardımcı olur musunuz? Tüm arkadaşlara mutlu günler dilerim.

Ekli dosyalar

safir33

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010 TÜRKÇE
05-11-2026
Lütfen yardımcı olabilecek bir arkadaşım var mıdır ?

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
20-03-2024
Merhaba,

Dizi formülleri verinin çok olduğu dosyaları yavaşlatır.

Aşağıda formülü ÖĞRENCİ DEVAMSIZLIK DURUMU sayfasında G7 hücresine yapıştırıp diğer hücrelere kopyalayın.

Sorun devam ederse Makro ile kod yazılması gerekir.

C++:
=IF(D7="";"";SUMPRODUCT(--('ÖĞRENCİ GÜNLÜK YOKLAMA FİŞİ'!$C$5:$BUY$5=G$6)*--('ÖĞRENCİ GÜNLÜK YOKLAMA FİŞİ'!$C$6:$BUY$555=$D7)))

safir33

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010 TÜRKÇE
05-11-2026
Merhaba,

Dizi formülleri verinin çok olduğu dosyaları yavaşlatır.

Aşağıda formülü ÖĞRENCİ DEVAMSIZLIK DURUMU sayfasında G7 hücresine yapıştırıp diğer hücrelere kopyalayın.

Sorun devam ederse Makro ile kod yazılması gerekir.

C++:
=IF(D7="";"";SUMPRODUCT(--('ÖĞRENCİ GÜNLÜK YOKLAMA FİŞİ'!$C$5:$BUY$5=G$6)*--('ÖĞRENCİ GÜNLÜK YOKLAMA FİŞİ'!$C$6:$BUY$555=$D7)))
Dediğinizi yaptım fakat sorun aynı şekilde devam ediyor hocam. Biraz daha ağırlaştı hatta.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
08-06-2027
Değerli Hocam Merhaba

Ek' teki dosyayı ekliyorum.

Selamlar...

Ekli dosyalar

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

Aya ilk inen uzay aracı Apollo 11'in bilgisayarı belleği 64 kb ve hızı 0,043 MHz idi.
Sizin dosyanız ile uzaya gidilmeyeceğine göre bu kadar karmaşık yapıya sahip olmasına gerek yok.

Yoklama fişlerini aynı sayfada yapmak veri girişi açısından da zordur, her gün için ayrı sayfa yapmak daha doğru olmaz mı?
460.530 hücrelik yoklama fişi olmaz.
Satır sayısını Öğrenci sayısı ile sınırlandırın.
Sütun sayısını ders sayısı ile sınırlandırın.
Gereksiz tanımlı adları kaldırın.
Topla.Çarpım fonksiyonunu kullanın.

Ben olsam Her gün için yoklama sayfası tutar, ana sayfada üç boyutlu formül ile toplam alırdım.

safir33

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010 TÜRKÇE
05-11-2026
Değerli Hocam Merhaba

Selamlar...
Kıymetli kardeşim Allah razı olsun sizlerin yaptığı yardım ve fedakarlıklar çok değerli. Siz ve tüm değerli forum arkadaşlarım, iyi ki varsınız.
kulomer46 tekrar teşekkür ederim kardeşim.

safir33

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010 TÜRKÇE
05-11-2026
Merhaba

Aya ilk inen uzay aracı Apollo 11'in bilgisayarı belleği 64 kb ve hızı 0,043 MHz idi.
Sizin dosyanız ile uzaya gidilmeyeceğine göre bu kadar karmaşık yapıya sahip olmasına gerek yok.

Yoklama fişlerini aynı sayfada yapmak veri girişi açısından da zordur, her gün için ayrı sayfa yapmak daha doğru olmaz mı?
460.530 hücrelik yoklama fişi olmaz.
Satır sayısını Öğrenci sayısı ile sınırlandırın.
Sütun sayısını ders sayısı ile sınırlandırın.
Gereksiz tanımlı adları kaldırın.
Topla.Çarpım fonksiyonunu kullanın.

Ben olsam Her gün için yoklama sayfası tutar, ana sayfada üç boyutlu formül ile toplam alırdım.
Değerli kardeşim tamamı ile haklısın fakat nasıl yapacağımı bilsem zaten sormazdım siz kıymetli kardeşlerime. Yapamadığım için buradayım yani :)
bir örnekle yol gösterirseniz o şekilde adapte olmaya ve kendimi geliştirmeye çalışırım tabi ki. Zaten anlamadığım konularda siz değerli arkadaşlardan aldığım formülleri başka alanlarda da geliştirerek kullanmaya çalışıyorum. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Kıymetli kardeşim Allah razı olsun sizlerin yaptığı yardım ve fedakarlıklar çok değerli. Siz ve tüm değerli forum arkadaşlarım, iyi ki varsınız.
kulomer46 tekrar teşekkür ederim kardeşim.
Rica Ederim
Selamlar...

safir33

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010 TÜRKÇE
05-11-2026
Değerli Hocam Merhaba

Selamlar...
Değerli hocam kulomer46 merhaba. Kusura bakmayın size tekrar işim düştü rahatsız ediyorum. Fakat yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim. Özetle 2 adet dosya yolladım. "uzaktan eğitim 22.10.2021" dosyası sizin yardımcı olduğunuz dosya. Kullanacak arkadaşım hücreler yan yana çok uzatarak yaptığım için verimli kullanamıyor. Bende o dosyayı "uzaktan eğitim" dosyasında yenilemeye çalıştım. Fakat tahmin ettiğiniz üzere yine aynı yerde yani kırmızı boyalı formüllerde takılı kaldım. Formülü tüm sayfalara (1. hafta, 2. hafta, 3. hafta .........44 haftaya kadar gidiyor galiba) uygulayamıyorum. Amaç tüm haftalardaki devamsızlık bilgilerini, derslere bakarak kırmızı boyalı hücrelere toplayarak yazması gerekiyor. Kaydetme süresi çok uzun olan eski dosyama siz bana visual basic kodları kullanarak yardımcı olmuştunuz. Şimdi de sizin için hangisi uygun ise bu konuda yardımcı olabilmeniz mümkün müdür acaba? (Umarım anlatabilmişimdir :))

Ekli dosyalar

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Merhaba Değerli Hocam

Dosyanız son taleplerinize göre hazır.

Sağlıcakla Kalınız.

Ekli dosyalar

safir33

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010 TÜRKÇE
05-11-2026
Merhaba Değerli Hocam

Dosyanız son taleplerinize göre hazır.

Sağlıcakla Kalınız.
Hocam ne diyeceğimi bilmiyorum inanın. Çok teşekkür ederim, iki defa zahmet verdim size. Sofranız bol, gönlünüz şen olsun.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Bir de buna bakın. Ben sadece formülün getirdiği ağırlığı kaldırdım. Geliştirmesi ve diğer hususlar size ait.

Yalınız gelmeyen günlere 1 yazın yeterli.

.

Ekli dosyalar

safir33

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010 TÜRKÇE
05-11-2026
.

Bir de buna bakın. Ben sadece formülün getirdiği ağırlığı kaldırdım. Geliştirmesi ve diğer hususlar size ait.

Yalınız gelmeyen günlere 1 yazın yeterli.

.
Hocam bu da gayet basit ve kullanışlı olmuş. Ellerinize emeklerinize sağlık.