Formül ile Dinamik Özet Tablo Nasıl Yapılır

Excel Vers. ve Dili
Excel 2020 - Orta seviye
Arkadaşlar merhaba,

Aşağıdai problemi 1-2 haftadır çözemedim. Rica etsem bana yardımcı olabilir misiniz? Makro yazmadan formül ile çözmek mümkün mü sizce?

Teşekkür ederim,

Tablo 1 sürekli veri girişi yapılan ve değişen bir alan var
Tablo 2 ise Tablo 1'deki verilere bakarak sonuç-özet tablosu çıkartıyor.

Sorun: Tablo 1'deki veriler her zaman alt alta düzgün bir sıralama ile gelmiyor (arada sıfırlar geliyor bazen). Yapmak istediğim ise, Tablo 1'deki veriler ne şekilde gelirse gelsin , Tablo 2'ye sıfırsız veya boşluksuz ve Tablo 1'deki gibi kendi sırasında gelsin istiyorum. (0 lar çıkmasın ama Tablo 1'de ilk önce gelen veri Tablo 2'de de önce, sonraki Tablo 2'de de sonra .. şeklinde örnek olarak aşağıdaki resimdeki gibi)

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Verileriniz B2:B20 aralığında düşünüldü.

E2 hücresine yazıp entera basmadan ctrl+shift+enter tuşları ile formülün girişini tamamlayınız. Bu işlemden sonra formülün başına ve sonuna { } ayraçları otomatik eklenecektir. ( dizi formülü)
E2 de ki formülü dizi formülüne bu şekilde çevirdikten sonra alt satırlara kopyalarsınız.
Kod:
=EĞERHATA(İNDİS($B$2:$B$20;KÜÇÜK(EĞER($B$2:$B$20<>"";EĞER($B$2:$B$20<>0;SATIR($B$2:$B$20)-SATIR($B$2)+1));SATIRSAY($E$2:E2)));"")

Sıra numarası kısmını elle yada D2 ye;
=SATIRSAY($D$2: D2) formülünü kullanabilir siniz.

.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Günaydın
Cevap gelmiş ancak alternatif olsun

=EĞERHATA(DOLAYLI(ADRES(KÜÇÜK(EĞER($B$2:$B$11>0;SATIR($B$2:$B$11));SATIR()-1);2));"")

229513

Excel Vers. ve Dili
Excel 2020 - Orta seviye
Çok teşekkür ederim gerçekten, nihayet sonunda oldu :)