FORMÜL İLE GELEN SONUCUNDA BOLD OLMASI İÇİN NE YAPABİLİRİM

BAŞKA SAYFALARDAKİ DEĞERLERE BAĞLI OLAN VE SABİT OLARAK BOLD OLAN HÜCRENİN SOL TARAFINDAKİNİNDE OTOMATİK OLARAK BOLD OLMASINI İSTİYORUM. (C SUTUNUNDAKİ FORMÜLLERİN BAŞLARINA SABİT BİR KOD YAZILARAKDA OLABİLİR BELKİ) SAYFA İÇİNDE OTOMATİK MAKRO YAZILIMI İLE YAPTIĞIM SIRALA MAKROSUNU ÇALIŞTIRINCA SABİT OLARAK BOLD OLAN SATIRLARIN SIRASI DEĞİŞEBİLİYOR. C SUTUNUNU SIRA MAKROSUNA YAZABİLDİĞİM BASİT FORMÜLLER NEDENİ İLE KATAMIYORUM. YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Kodla yapamadım. Kullanılan kod Şu :

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Range("D17").Value.Font.Bold = True Then
Range("C17").Value.Font.Bold = True
End If
End Sub

Belki kodta da sorun olabilir. Ben fikir olarak söylüyorum. Hücre içindeki verinin bold olması için : Koşullu Biçimlerdirme'yi ve bir değişkene bağlasanız olmaz mıydı?. Bir şey daha söylemek istiyorum : Ben şahsen bir yazı metninin tümünün büyük harflerle yazılmasından, anlama zorluğu çekmekteyim ve görüntü olarakta şık görmemekteyim. Büyük harflerle ve imlâ kuralları ile yazılmış iki yazı metnini bir okuyun ve bir bakın. Nasıl bir izlenim bıraktığını bir düşünün. Site kuralları gereği pek müsamaha gösterilmiyor... Bu görüşüm bilgilendirme amaçlıdır.

Sayın Seyit Tiken,
yazdığınız kodu kullanamadım, ama ilginize ve imla kuralları ile ilgili uyarınıza teşekkür ederim. Aslında günlük yazılarımda her zaman daha dikkatliyimdir. Fakat nedendir bilmiyorum, kendimi sanki buraya yazarken, büyük harfler ile yazmaya şartlamışım.
Ayrıca koşullu biçimlendirme önerinizi daha önce denemiştim fakat hedef hücre değerlerim harf ve değişken rakamlardan oluştuğu için başaramamıştım.

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn ceikibin
Dosyanızdan anlayabildiğim kadarıyla şöyle birşeymi istiyorsunuz?

Sayın kombo,
Ayırdığınız vakit için teşekkür ederim. Fakat benim istediğim; mesela D17 yi kendim bold yapacağım, buna göre C17 de bold olacak veya D18 i bold yapacağım o zaman da C18 bold olacak. Sanki koşullu biçimlendirme ile yapılabilir gibi ama seçenekleri arasında formül veya hücre değeri var, kontrol edilen hücrenin biçimi gibi bir seçenek yok. Oysa benim istediğimi yapabilmek için D17 bold ise bold ol gibi bir seçenek lazım.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
D17 yi kendim bold yapacağım, buna göre C17 de bold olacak veya D18 i bold yapacağım o zaman da C18 bold olacak.
Hücredeki fontu bold yaptığınızda harekete geçecek bir kodlama sanırım söz konusu değil. Ancak bold yaptığınız hücreden imleçi ayırıp, tekrar aynı hücreye getirirseniz aşağıdaki kod işinizi görebilir.

[vb:1:df53f4744f]Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If ActiveCell.Font.Bold = True Then
ActiveCell.Offset(0, 1).Font.Bold = True
ActiveCell.Offset(0, -1).Font.Bold = True
End If
End Sub
[/vb:1:df53f4744f]

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Koşullu Biçimlerdirme'nin formül kısmına =EMETİNSE($D$17) yazıp ve bold yaptıktan sonra bir deneyiniz.

Sayın leventm,
ilginiz ve daha önceki yardımlarınız içinde teşekkür ederim. Diğer yazdığınız kodları, makro olarak çalıştırabilmiştim. Fakat bu yazdığınızı nasıl çalıştıracağımı, nereye kopyalıyacağımı bilemedim. Kısa bir bilgi verirseniz sevinirim.
Tekrar teşekkürler,

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sayfanın kod sayfasına kopyalamanız gerekiyor.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sayfa sekmesinin üzerinde sağklik yapın ve çıkan pencereden "kod görüntüle" yi seçin. Kodu açılan sayfaya kopyalayın.

Sn leventm,
Yardımınız için teşekkürler, daha önce yazdığınız kodları dediğiniz yöntem ile çalıştırmış olmama rağmen, son yazdığınız kodu kopyalayıp, makroları çalıştır bölümünden çalıştıramadım.
Fakat, çıktı aldığımda görünmeyecek bir yere D17 dekinin aynısını yazıp biçimden formülü seçip =D17=A17 ise C17 bold olsun diyerek ve bunu bütün C sutunuma uygulayarak problemimi çözdüm.

İlginiz için teşekkür ederim.