Formül Kopyalama

akmlyx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
Dili: Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-03-2025
Değerli Arkadaşlar Merhaba, Ekzelde bir kitaptaki belgeden, yaklaşık Bin kadar formülü kopyalayıp başka bir kitaptaki belgeye yapıştırmak istiyorum. Ortaya çıkan sorun kopyalayıp yapıştırdığım formül ile beraber kitap ismide gelip yeni kitaba yapışıyor. Ben istiyorum ki sadece formülü kopyalayıp yapıştırayım ama kitap ismi olmasın bu mümkün mü acaba? ÖRNEK: =EĞER(('[2.xls]Bilgi Girişi'!$B$2="Ocak"); Formülünü 2 isimli kitaptan kopyalayıp yeni bir kitaba yapıştırdığım zaman formülün kopyalandığı kitabın ismi olan 2 formül ile beraber [2.xls] şeklinde geliyor. Ben formülü =EĞER(('Bilgi Girişi'!$B$2="Ocak"); şeklinde kopyalayıp yapıştırmak istiyorum.
Not: Eşittir işaretini kaldırdığım zaman sorun ortadan kalkıyor ama yaklaşık Bin adet formül için hepsinde eşittir işareti kaldırmak ve sonra yeni yerinde tekrar eşittir işaret yazmak oldukça uzun ve zor. İlginiz için şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM.

ASLAN7410

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit
29.03.2025
Merhaba.

Ctrl+H komutuna Aranan bölüme [2.xls] yazın, Yeni değer bölüme hiç birşey yazmadan tümünü değiştir deyin, hepsi değişecektir.

akmlyx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
16-03-2025
ASLAN7410 Hocam yazdıklarınız işime yaradı çok teşekkür ederim.
Müsadenizle bir konuda bilgiye ihtiyacım var. Makroyu bir ekzel modülünden koplayıp başka bir ekzel modülüne yapıştırdığım zaman ya hiç çalışmıyor yada eksik veya hatalı çalışıyor. Makroyu nasıl aktarabilirim. İlginiz için Teşekkür ederim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Yanlış anlamadıysam, herhangi bir sayfanın herhangi bir hücresine aşağıdaki formülü uyguladığınızda; formülü yapıştırdığınız sayfanın B2 hücresinde Ocak yazıyorsa sonuç 1, değilse 2 sonucunu verir.
Kod:
=EĞER(DOLAYLI(PARÇAAL(HÜCRE("dosyaadı");BUL("]";HÜCRE("dosyaadı");1)+1;255)&"!B2")="Ocak";1;2)

Excel Vers. ve Dili
2003
2 excel dosyasını aynı anda açıp, modülü var olan dosyadan diğerine fare ile tutup sürükleyerek taşıyabilirsiniz.
Veya modülü export - import yöntemi ile de taşıyabilirsiniz.

Yalnız modülün taşınması çalışması gerektiği mantığını ortaya çıkarmaz. Modülün doğru çalışması için, sayfa ve hücre adreslemelerinin doğru olması gerekir.

akmlyx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
16-03-2025
Ömer hocam ilginiz için teşekkür ederim ama benim sorum formül değil. Makrolardan bahsediyorum. Makroyu kopyalayıp başka bir ekzel dosyasındaki modüle yapıştırmaktan bahsediyorum. Yoksa sizin yazdığınız formül makrolarda işe yarıyor mu bilmiyorum. Makro konusundan biraz bilgi eksikliğim var. Siz makro için mi yazdınız bu formulü?

akmlyx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
16-03-2025
Şaban hocam sizin dediğinizi yaptım bu sefer yeni taşıma yaptığım ekzel dosyasında iki tane modül oluştu, boş modülü silemedim, dolayısıyla makro bazı durumlar için doğru çalışırken bazı durumlar için hatalı çalıştı. Boş modülü nasıl silebilirim. İlginiz için Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2003
Kusura bakmayın, mesajınızı atlamışım.
Modülü silmek için;

VBA bölümündeyken, modül üzerine fare ile sağ tuş yapın ve "Remove Module" tıklayın ve "Hayır" deyin.

Cevap geciktiği için tekrar kusura bakmayın.

akmlyx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010
16-03-2025
Şaban Hocam Merhaba, Hocam bir makro var hatalı çalışıyor, buraya yüklemek istedim fakat ekcel dosyası büyük olduğu için yükleme yapmadı. Sizden talebim bize e-mail adresinizi verebilir misiniz? E-mail olarak size göndersem bu makroyu çalışır hale getirebilir misiniz? İlginiz için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhabalar,

E-mail adresi vermeye gerek yok. Upload sitelerinden birini kullanın ve buraya link ekleyin. Eğer elimizden bir şey geliyorsa, yardımcı olmaya çalışırız.

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Değerli Arkadaşlar Merhaba, Ekzelde bir kitaptaki belgeden, yaklaşık Bin kadar formülü kopyalayıp başka bir kitaptaki belgeye yapıştırmak istiyorum. Ortaya çıkan sorun kopyalayıp yapıştırdığım formül ile beraber kitap ismide gelip yeni kitaba yapışıyor. Ben istiyorum ki sadece formülü kopyalayıp yapıştırayım ama kitap ismi olmasın bu mümkün mü acaba? ÖRNEK: =EĞER(('[2.xls]Bilgi Girişi'!$B$2="Ocak"); Formülünü 2 isimli kitaptan kopyalayıp yeni bir kitaba yapıştırdığım zaman formülün kopyalandığı kitabın ismi olan 2 formül ile beraber [2.xls] şeklinde geliyor. Ben formülü =EĞER(('Bilgi Girişi'!$B$2="Ocak"); şeklinde kopyalayıp yapıştırmak istiyorum.
Not: Eşittir işaretini kaldırdığım zaman sorun ortadan kalkıyor ama yaklaşık Bin adet formül için hepsinde eşittir işareti kaldırmak ve sonra yeni yerinde tekrar eşittir işaret yazmak oldukça uzun ve zor. İlginiz için şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM.

Konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın. Benzer bir sorunum var ve ctrl+h ile düzeltmeye kalktığımda 400000 civarında düzeltme yapmaya kalkıyor ve not responding de epey bekliyor. Farklı kaydet yöntemi ile kopyalayınca ana sayfam kapanıyor,
Amacım şu; çalışma kitabımdaki 3 sayfayı başka bir çalışma kitabına kopyalayıp onu da başkaları ile paylaşmak. Fakat içerisinde formul olduğundan kopyala yapıştır yöntemi ile gittiğimde kaynak çalışma kitabımın ismi "=" işaretinden sonra baglantı olarak geliyor. Bunun önüne nasıl geçerim.
Özetle arkadaşın sorunu ile aynı sorun. Ancak ctrl hile olmuyor malesef.
Yardım lütfen.

mustafa1205

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 / 64 Bit - Türkçe
18-07-2026
Dosyanızı ekleme imkanınız var mı acaba ?