formül oluşturma

A1,B1,C1....AE1 hücresine kadar "X", "CT", "PZ", "B", harfleri ile dolu, bu hücrelerin altındaki A2,B2,C2....AE2 hücrelerinde değişken rakamlar var. AF31 hücresine "X" ile dolu hücrelerin altında bulanan hücrelerdeki rakamlar 1 ise direk 1'i alacak, 2 ise direk 2'yi, 3 ise direk 3'ü alacak. 3 ten büyük ise yani 7 ise 3'ünü alacak, 6 ise 3'ü alacak.

tam anlamadım toplamlarımı 7 ise veya 6 ise onu anlamadım siz x olan hücreler toplamınımı istiyorsunuz

sayın,
COST_CONTROL' Alıntı:
teşekkür ederim ilginize evet formülünüz doğru da formülü kopyalama yapamıyorum, kopyalamada { } parantezler gidiyor. =TOPLA(EÐER(A7:AE7="X";EÐER(A8:AE8<=3;A8:AE8;0)))+TOPLA.ÇARPIM((A7:AE7="X")*(A8:AE8>3))*3 bu formülde parantessiz kalıyor "DEÐER" veriyor bu seferde formül işlem yapmıyor. ilave olarak parantezleri giriyorum hücrede direk formülü görüyorum. ilginizi bekliyorum. saygılar sunarım.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Formül birleştirilmiş hücrelere kopyanlanmıyor. Eğer illede birleştirilmiş hücrede göstermek istiyorsanız ilk olarak birleştirilmiş hücreleri ayırın sonra formülü kopyalayın daha sonra tekrar hücreleri birleştir yapabilirsiniz. { Bu parantez işaretini manuel değilde formülün içindeyken CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına beraber basarak yaparsanız formül hatasız çalışır.

Sayın COST CONTRO, { bu parantezi nedense çalıştıramıyorum CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına beraber basarak işlem yaptım yine olmadı bilginize...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Formülü yazdığınız hücre birleştirilmiş bir hücremi ? Eğer öyleyse formül çalışmaz.

Sayın COST CONTROL, söylediklerinizi aynen uyguluyorum. hücreler birleştirilmiş değil her ikisinide denedim özelliklen birleştirmeyi açtıktan sonra daha çok denedim. { } bu parantezlerin aktif olması için hangi menüden aktif edebilirim, şayet onlar aktif değilse. saygılar sundum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Eğer kendi dosyanıza uyarlayamıyorsanız dosyanızı buraya ekleyin üzerinde düzeltelim.

Ekteki dosyada ben formülü birleştirilmemiş hücrelere kopyaladım.

Sayın COST CONTROL, sizin yaptığınız şekilde aynısını yapıyorum yukarıdan aşağıya hücrenin altından tuttuğum zaman kopyalıyor. başka bir sutuna ve başka bir çalışma sayfasına kopyalamıyor. daha doğrusu formül çubuğu yerinde { bu tırnaklar pasif oluyor. formülü başka türlü kurmanızın bir yolu varmı ki? saygılarımla.. iyi çalışmalar dilerim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Bu bir dizi formülüdür başındaki { işareti olmazsa çalışmaz bu işaretide koymak için formülü yazdıktan sonra CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarına beraber basarak tamamlamanız gerekmektedir.

sayın COST CONTROL, teşekkür ederim ilginize.. sağlık dolu çalışmalar dilerim. :eek:k::