Çözüldü Formül son satır numarasını hücreden alma.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Excel Vers. ve Dili
TÜRKCE Excel 2021 32bit
=TOPLA(DOLAYLI("A1:A"&H1)) bu formül tam aradığımdı Ömer hocam sağolunuz.
Dolaylı formülünü doğru kullanmayı bir çözememiştim :)

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İşlem yapılacak hücre/alan adresini METİN olarak elde edip, sonra bunu DOLAYLI işlevi parantezine alacaksınız.
Eğer başka bir sayfadaki hücre/adres sözkonusu ise bu metnin başına yine METİN olarak "Sayfa1!" gibi sayfa adı da eklenmelidir.
.

Excel Vers. ve Dili
TÜRKCE Excel 2021 32bit
İşlem yapılacak hücre/alan adresini METİN olarak elde edip, sonra bunu DOLAYLI işlevi parantezine alacaksınız.
Eğer başka bir sayfadaki hücre/adres sözkonusu ise bu metnin başına yine METİN olarak "Sayfa1!" gibi sayfa adı da eklenmelidir.
.
Dosyama uyguladım sorunsuz çalışıyor (y)(y)

Excel Vers. ve Dili
TÜRKCE Excel 2021 32bit
Ömer hocam çözerseniz bunu siz çözersiniz forumdan takip ettiğm kadaryla formüllerle aranız çok iyi.
Resimde anlattığım olay nasıl çözülebilir ayrı konu açmak istemedim.
Çoketopla formülüne Yıl formülü eklenmiyor galiba.Toplaçarpım formülünü sevmiyorum sanki kasıyor gibi :)

https://dosya.co/gulr796ujiw9/Test2.xlsx.html

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Aşağıdaki formülü F8 hücresine uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
F7 hücresindeki yıl bilgisini değiştirerek sonuçları kontrol edin.
=ÇOKETOPLA($C$8:$C$16;$B$8:$B$16;$E8;$A$8:$A$16;">="&1*("01.01."&$F$7);$A$8:$A$16;"<="&1*("31.12."&$F$7))

Excel Vers. ve Dili
TÜRKCE Excel 2021 32bit
Aşağıdaki formülü F8 hücresine uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
F7 hücresindeki yıl bilgisini değiştirerek sonuçları kontrol edin.
Aynı yöntemle bende çözmüştüm yazmayı unutmuşum :(
Daha kısa bir yolu var diye düşünmüştüm aslında kendi kendime.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
ÇOKETOPLA ile çözüme gitmek istiyorsanız boş bir sütuna YIL fonksiyonu ile yılı aldıktan sonra dilediğiniz gibi işlem yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
TÜRKCE Excel 2021 32bit
Yardımcı sütun kullanmayı sevmiyorum.Ömer hocamızın yöntemini kullanıyordum artık öyle devam edeceğim.
Çoketopla olmadanda olur lakin bildiğim kadarıyla o zaman dizi formülü işin içine girer ve dizi formülü başa bela.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Dizi formülü neden başa bela olsun. Sadece kullanırken bazı kurallara uymak gerekiyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Yavaşlık verinizin fazla olması ile de alakalı olabilir. Direkt formüllere suç atmak işin kolay yoludur. Microsoftun sitesinde excelle ilgili bir makalede veri sayınız çoksa formül yerine özet tablo kullanın önerisi vardı. Excelin satır-sütun sayısı arttırıldı ama formüller bu duruma hızlı tepki vermiyorlar maalesef. Bu yüzden alternatif çözüm tekniklerinide kullanmak gerekiyor. Bende tek bir formülle herşeyi çözmek için uğraşırım fakat dosyanın performansına olumsuz etkisi varsa vazgeçerim. Bu sebeple yardımcı sütunları kullanıyorum. Sizde bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Alternatif:

Kod:
=ÇOKETOPLA($C$8:$C$16;$B$8:$B$16;E8;$A$8:$A$16;">="&TARİH($F$7;1;1);$A$8:$A$16;"<="&TARİH($F$7;12;31))
.

Excel Vers. ve Dili
TÜRKCE Excel 2021 32bit
Yavaşlık verinizin fazla olması ile de alakalı olabilir. Direkt formüllere suç atmak işin kolay yoludur. Microsoftun sitesinde excelle ilgili bir makalede veri sayınız çoksa formül yerine özet tablo kullanın önerisi vardı. Excelin satır-sütun sayısı arttırıldı ama formüller bu duruma hızlı tepki vermiyorlar maalesef. Bu yüzden alternatif çözüm tekniklerinide kullanmak gerekiyor. Bende tek bir formülle herşeyi çözmek için uğraşırım fakat dosyanın performansına olumsuz etkisi varsa vazgeçerim. Bu sebeple yardımcı sütunları kullanıyorum. Sizde bu yöntemi tercih edebilirsiniz.
Sayın hocam dizi formüllerinin normal formüllerden daha yavaş olduğu kesindir.Verim fazla değil genel olarak yavaş çalışır dizi formül demek istemiştim.Ve denemelerimdede görmüştüm sonucu.Bazı yerlerde toplaçarpım kullanıyorum zaten bununda dizi olmasına rağmen.Hızlı çalışan formül varken neden yavaş formül kullanalım.Şöyle anlatayım A:A aralığı ile A1:A16 aralığı arasında çok fark ediyor dizi için.Yani dosyanın yapısıyla alakalı birde.
Pivot Tablo kullanıyorum fazı yerlerdede formül kaçınılmaz oluyor kullanmak.