formül yapmada yardım bekliyorum!!!!!!!!

ekdeki tabloda görüleceği gibi X ile işaretli olan hücrelerin altındaki hücrelerde 1,2,3,5,7,9,12 gibi 0-16 arasındaki rakamlardan 1,2,3 e kadarını yani 1 ise 1 i 2 ise 2 yi 3 ise 3 ü alacak amma 3 ten büyükse sadece 3 ü alacak yani 3 ten üstünü almıyacak. bu konuda yardım ederseniz memnun olurum. saygılarımla sağlık dolu çalışmalar..

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Kod:
=topla.çarpım((N10:AR10="X")*(N11:AR11>3)*3+(N10:AR10="X")*(N11:AR11<3)*(N11:AR11))
Sonuç, 30 değil de 29 çıkıyor.

Excel Vers. ve Dili
İşte : 2000 Tr
Evde : XP Tr
merhaba

a1 hücresine sayıyı girdiğinizi düşünürsek

a2 hücresine şu formülü girin

=eğer(a1>3;3;a1)

sayın haluk arkadaşıma ilgisinden teşekkür ederim, söz konusu bu tablo işçi puantajı olduğu için ayın 15 ile takip eden 14 arasında maaş almaktadır. puantajda tatil günleri dışındaki yani mesaide olan günler x ile gösteriliyo. tabiki x ler değişik tarihlere denk gelmektedir. formül yaparken x olan günün altındaki rakamı yani her x altındaki rakam ayrı ayrıdır. bu rakamlar mesai yaptığı saatleri göstermektedir. burada formül yaparken 3 sate kadar olan kısımlar yani işçi her hangi bir gün 8 saat mesai yaptı bunun 3 saate kadarını alacak 3 ten sonraki değeri almıyacak. amma 1 saat ise direk 1 saat alınacak, 2 saatse 2 saat alınacak 3 saat ise direk 3 saat alınacak, ancak 3 ten büyük rakamsa 3 saatini alacak diğer saati yani artan 5 saati almıyacak orayı görmiyecek.
her ayın 15 ili 14 arasındaki x lerin altındaki her hücreyi ayrı ayrı arıyacak. maaşlar Ekim 15 - Kasım 14 ayı olarak verilmektedir. saygılar sunarım..
sağlık dolu çalışmalar..

Haluk, sayın haluk arkadaşıma ilgisinden teşekkür ederim, söz konusu bu tablo işçi puantajı olduğu için ayın 15 ile takip eden 14 arasında maaş almaktadır. puantajda tatil günleri dışındaki yani mesaide olan günler x ile gösteriliyo. tabiki x ler değişik tarihlere denk gelmektedir. formül yaparken x olan günün altındaki rakamı yani her x altındaki rakam ayrı ayrıdır. bu rakamlar mesai yaptığı saatleri göstermektedir. burada formül yaparken 3 sate kadar olan kısımlar yani işçi her hangi bir gün 8 saat mesai yaptı bunun 3 saate kadarını alacak 3 ten sonraki değeri almıyacak. amma 1 saat ise direk 1 saat alınacak, 2 saatse 2 saat alınacak 3 saat ise direk 3 saat alınacak, ancak 3 ten büyük rakamsa 3 saatini alacak diğer saati yani artan 5 saati almıyacak orayı görmiyecek.
her ayın 15 ili 14 arasındaki x lerin altındaki her hücreyi ayrı ayrı arıyacak. maaşlar Ekim 15 - Kasım 14 ayı olarak verilmektedir. saygılar sunarım..
sağlık dolu çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
2010 - TR!
hkosebay, bırak daha sade bı sekılde ısteklerınızı sıralarmısınız yemın ederım basım dondu ...

1 : su olsun

2 : bu olsun

3 : su olmazsa bu olsun

4 : buda olmazsa su olsun gıbısınden ok ?

ıyı gunler

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
İşlerim yoğun olduğu için fazla ilgilenemiyorum, acele tarafından o formulü yazdım ama;

1) Ã?nerdiğim formül o işi yapıyor.

2) 3'ten fazlaysa sadece 3 saat, 3'ten az ise o değeri alıp ... hepsini topluyor.

Hatta, 3'e eşit olma durumunu da dikkate alırsak;

Kod:
=topla.çarpım((N10:AR10="X")*(N11:AR11>3)*3+(N10:AR10="X")*(N11:AR11<=3)*(N11:AR11))
Sonuç, 32 çıkar.

Haluk, değerli arkadaşıma çok teşekkür ederim. son verdiğin formül işimi gördü. saygılar sunar işlerinde başarılar dilerim.. :eek:k::

cyberwolf1980, ilginize teşekkür ederim arkadaş ne yapayım kendim uğraştım bişeyler yapmaya anladığım şekilde anlatmaya çalıştım. yine sizlerin yardımına ihtiyacım olacak. saygılarımla..