Formül yardım

Excel Vers. ve Dili
Excell 2002

***ülkeler *** ***TREN ***
avusturya TEK GİDİŞ
almanya TEK DÖNÜŞ
hollanda GİDİŞ DÖNÜŞ
belçika YOK

ülke secimi yapılıyor tren secimi yapılıyor
tren secimine göre ülkeye ait otoban ücreti yazıyor ücretleri resimde gösterdim bunu nasıl formülleye biliirim hem ülke secimi hemde tren seciminde göre rakamları nasıl yapabilirim

avusturya secildi ise avusturya ya ait rakam ayrıca tren secimine görede belirle sonra rakam ı yaz bu nasıl olcak!

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Örneklemenizle anlatımınızı farklı algıladım. Tablo üzerinde belirlerseniz sorunuz galiba çözümsüz değil.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Excell 2002
ülke secimi avusturya oldugunda avusturya da tren e binmiş ise biniş şekline göre avusturya rakamını yazacak !! almanya ve avusturya dışında secilen ülkeler olsa bile yine avusturya ve almanya otoban ücreti yazacak avusturya da tren biniş şekli avusturya otobanını değiştircek sadece

ÜLKE OLARAK AVUSTURYA SECİLMİŞ
TREN OLARAKDA TEK YÖN VEYA GİDİŞ DÖNÜŞ YADA YOK SECİLMİŞ
ÜLKE&TREN SECİMİNE GÖRE ÜCRET HESAPLAYACAK

Excel Vers. ve Dili
Excell 2002
Girilen bilgilerin başka bir dosyaya kayıt etmek

ekteki dosyada hakkında bir sorum olmuştu ülke ve otoban ile ilgili o kısmı bir şekilde çözdüm ama bugun bir sorun cıktı girilen bilgileri kontrol ettikden sonra yazıcıdan cıktısını alıyordum ve sildiriyordum şimdi ise girilen bilgileri başka bir excel dosyasına kayıt etmesi gerekti acaba bu mümkün müdür !!1

Excel Vers. ve Dili
Excell 2002
Bİr KİŞİnİn Dahİ Bİlgİsİ Yokmu Yaf :(

Excel Vers. ve Dili
excel 2010,ingilizce
merhabalar..benim bir sorum olacak yanlış başlık altında paylaşıyo olabiliirim forumda yeniyim kusuruma bakmayın.şimdi elimde m2 ve bu metrekarelere göre fiyat karşılıkları olan bir liste var.ve bu listedeki metrekareler veya bunların dışındaki bir değer girildiğinde listedeki mantık üzerine karşılığında fiyat geliyor.bu formülü bana bir abi verdi ve anlamadığını söyledi bende üzerinde baya düşünüp çalıştıktan sonra anladığımı düşünüyorum. fakat formülün bir yeri kafama takıldı onu soracağım.formül şöyle :
=IF(ISERROR(VLOOKUP(D5;A5:B29;2;0));FORECAST(D5;OFFSET(B5:B29;MATCH(D5;A5:A29;1)-1;0;2;1);OFFSET(A5:A29;MATCH(D5;A5:A29;1)-1;0;2;1));VLOOKUP(D5;A5:B29;2;0)) bu formülde benim anladığım if(koşul;doğruysa değer;yanlışsa değer) şeklinde. koşul kısmında düşeyara kullanılmş.doğruysa kısmında ;FORECAST(D5;OFFSET(B5:B29;MATCH(D5;A5:A29;1)-1;0;2;1);OFFSET(A5:A29;MATCH(D5;A5:A29;1)-1;0;2;1)); kısmı kullanılmış yanlışsa kısmına da yine koşul kısmıyla aynı.benim kafama takılan iki şey var biri o uzun kısmın doğruysa değilde yanlışsa kısmında olması gerekmez mi?
ikinci sorumda yanlışsa kısmında neden koşulla aynı? şimdiden teşekkür ederim.
not:gerek görürseniz ilgili excel dosyasını da paylaşırım.