Formülde kriterler çok fazla olursa hesaplama yavaşlar mı, takılır mı ?

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Merhaba,

Aslında bu sorum kısmen eski bir konum ile alakalı ama, özünde farklı bir konu olduğu için yeni konu açıyorum.

Diğer konu : link

Bir formülde diyelim ki 5 tanesi sabit, 1 tanesi değişken kritere göre 4 farklı şeyin toplamını alıyorum.

Eğer bu formülü TOPLA.ÇARPIM ile yazarsam, sabit olan 5 kriteri başta bir kere yazıyorum ve değişken olan 2 kriter için parantez içinde yazıyorum. Yani kriter sayısı 5+(2x4)= 13 oluyor.Aynı formülü ÇOKETOPLA ile yazarsam, sabit ve değişken toplam 6 kriteri de her biri için ayrı ayrı yazmam gerekiyor ve toplam 6 x 4 = 24 kriter oluyor.

Bu şekilde belki 50 hücrede hesaplama yapılacak ve data tablosundaki satır sayısı da birkaç yıl içinde 5.000 olacak diyelim. Bu kriterleri tespit etmek için fonksiyonlar da kullandığımı dikkate alırsanız:

TOPLA.ÇARPIM yerine ÇOKETOPLA kullanmak ve aynı kriterleri tekrar tekrar yazmak işlemi yavaşlatır mı ?

Başka bir deyişle, Excel hangi koşullarda anlık işlem yapamaz ve işlem yapmak için bekletir hale gelir ?

Not : Bilgisayarlar genelde yeni nesil Intel i3 ve i5 işlemcili.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 & ACCESS 2007 ENGLISH
ÇOKETOPLA ( sumifs ) toplam.çarpım 'a göre daha performaslıdır. Özellikle veriler çoğaldıkça.

tabi ben bunu bilimsel bir çalışmaya dayanarak söylemiyorum. Benim bugüne kadar gördüğüm sonuç bu.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Bende işim gereği çok sütunlu tablolarda çok kriterli sorgular kullanmak durumunda kalıyorum. 2007-2010 versiyonlar öncesinde bu işlem için en uygun fonksiyon olan "Topla.Çarpım" fonksiyonunu kullanıyordum. Fakat satır sayıları 1000 leri geçtiğinde maalesef formül yapısı gereği dosyalar oldukça ağırlaşıyor. Bu yüzden büyük datalarda makro kullanmanızı tavsiye ederim. "Çoketopla" fonksiyonunu büyük datalarda test edemedim. Fakat yeni versiyonlara eklediklerine göre büyük ihtimalle daha iyi performans verebilir.

Not : Bende Pentium4 ve 3,2 GHZ sistem kullanıyorum. Fakat büyük datalarda kasmaların önüne geçemiyorsunuz. Sizin bahsettiğiniz İ3-İ5 sistemlerde durum çok farklı değil. Sırf bu kasmalar yüzünden ben İ7-2670QM işlemcili bir laptop aldım. Bütçe çalışmalarımı eski bilgisayarım 21 saniyede hesaplarken İ7 işlemcim 3-4 saniyede hesaplıyor. Bütçe çalışmam 250 sütun ve 500 satırlık yüklü formüllerle dolu bir datadan oluşuyor.

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Cevaplar için teşekkürler.

Ben de ÇOKETOPLA kullanmak istiyorum ama, ilk mesajda linkini verdiğim konuda EĞERSAY ile kontrol ettiğimiz kriteri ÇOKETOPLA ile kullanmayı beceremedim.

Bu durumda ilk mesajda linkini verdiğim diğer konuda AY ve YIL kontrolü ile TOPLA.ÇARPIM'da EĞERSAY ile yaptığımız para birimi kriterini ÇOKETOPLA ile nasıl yazabileceğimi soracağım ama diğer konuda sorayım :)