formülde satır atlama sorunu

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26-10-2028
merhabalar örnek dosyada satır atlamayla ilgili bir sorunum var detaylı açıklamasıyla beraber ekledim yardımlarınızı bekliyorum. çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Merhaba @Tarikkk_,

Sorunuzu tam anlayamadım ama örneğinizde G6'nın boş olduğu görünüyor Şayet bunu atladı diye belirtiyorsanız formülü kontrol ediniz. Bu satırda B15 iken bir üst satırında B7, bir alt satırında B8 sorgulanmış.

İyi çalışmalar.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Merhaba @Tarikkk_,

Sorunuzu tam anlayamadım ama örneğinizde G6'nın boş olduğu görünüyor Şayet bunu atladı diye belirtiyorsanız formülü kontrol ediniz. Bu satırda B15 iken bir üst satırında B7, bir alt satırında B8 sorgulanmış.

İyi çalışmalar.
merhaba. @netzone sorunum tam olarak bu üst satırda 7 iken bir alt satırda 15/20 oluyor formülü yenileyince sorun düzeliyor isimleri silip tekrar yazınca aynı sorun oluşuyor

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Merhaba,

Nasıl bir işlem yapıyorsunuz da 15/20 ye yükseliyor? açıklarsanız belki bir yerde yanlış yapıyorsunuz burayı bulabiliriz.
Söz konusu liste için sıralama atladı diye ifade ettiğiniz durum görüldüğünde G2 hücresini seçin ve hücre kulpuna çift tıklayın. ve gözlemleyin.

Bu işlemi makro ile yaptırmak isterseniz, bu kodu bir tuşa/nesneye atayıp kullanabilirsiniz.
Rich (BB code):
Sub ListeyiDuzelt()
    Range("G4").Select
    Selection.AutoFill Destination:=Range("G4:G16")
End Sub
İyi çalışmalar.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
ilginizden dolayı teşekkür ederim.
açıklama örnek dosyada mevcut aslında
ortaklar sütununda şöyle bir formül kullanıyorum
=EĞER(ÜRETİCİLER!$B5=ÜRETİCİLER!D$4;"TÜMÜ";ÜRETİCİLER!$B5)
B sütunundaki Üreticiler ve D sütunundaki üretici birbirine eşitse yani hangi isime eşitse o isim ortaklar sütununa TÜMÜ olarak yazılacak eşit olmayan isimlerde olduğu gibi kopyalanacak. burada sorun yok fakat üreticiler sütununa isimler yazdığımızda ortaklar sütununa kopyalama yaparken bazı hücrelerin arasına boşluk atıyor formülü güncelleyince düzeliyor isimleri silip tekrar yazınca yine aynı sorun oluyor .
yeni örnek dosya ekledim buyrun

Ekli dosyalar

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Merhaba,

Çalışmanızın işleyişinden ziyade benim öğrenmek istediğim silme işlemini nasıl yapıyorsunuz, kopyalama işlemini nasıl yapıyorsunuz -du.
Excelde hücreyi farklı bir satıra (kes/yapıştır şeklinde veya hücre çerçevesinden tutarak olabilir) taşırsanız Formülde kullanılan adresler yeni hücrenin adresini alır buda belirttiğiniz gibi sorunlara sebep olabilir. Aynı şekilde silme işlemi için Del tuşunu kullanmayıp hücreyi çıkartırsanız formül hata verir.
Gife bakınız. hücre kulpundan çekme işlemini mi yapmak istemiyorsunuz? yada tam olarak istediğiniz nasıl bir işlem buna açıklık getirmeniz gerekiyor.

İyi çalışmalar.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
o zaman şöyle birşey deneyebilirmisiniz ÜRETİCİLER Sütununda Alttan Üste ALİ İsmine kadar olan tüm değerleri yani Sütunda sadece AHMET ve ALİ isimleri kalacak şekilde tüm isimleri silerek sildiğiniz isimlerin yerine yeni değerler yazdığınızda en altta B15 veya B16 hücrelerinde boşluk kaldığını göreceksiniz.

netzone

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
🅾🅵🅵🅸🅲🅴
⎝2019 32 Bit 𝙏𝙍⎠
🆆🅸🅽🅳🅾🆆🆂
⎝10 64 Bit 𝙏𝙍⎠
12-09-2027
Merhaba,

Belirttiğiniz gibi yaptığımı bu gifte de görebilirsiniz. Fakat bir atlama göremedim.
Halen bir anlama/anlatma uyuşmazlığı var ise diğer arkadaşlarımızın konuya göz atmaları ve çözüm üretmelerini beklemenizde fayda olabileceği kanaatindeyim.

İyi çalışmalar.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
hocam anlatmada bir eksilik varsa kusura bakmayın gifte kullanmış olduğunuz yöntem tüm isimleri seçip sildikten sonra orta hücrelerden isimler eklemeye başlıyorsunuz. yine ALİ nin altından eklemeye başlarsanız dediğim gibi 15 veya 16 satırda isimler arasında bir boşluk olduğunu görecekseniz buda ancak formülü yenileyerek düzeltilebiliyor.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Örnek dosyanızda sarı ile belirttiğiniz İhsan ismini G13'e kopyalamısıyla ilgili kısımda bir karışıklık var sanıyorum. Çünkü bir önceki satırdaki formül:

=EĞER(ÜRETİCİLER!$B14=ÜRETİCİLER!D$4;"TÜMÜ";ÜRETİCİLER!$B14)

iken ve formül daha üstteki hücrelerdeki formüllerle uyumlu olarak birer satır artarak gidiyorken G13'teki formülünüz:

=EĞER(ÜRETİCİLER!$B18=ÜRETİCİLER!D$4;"TÜMÜ";ÜRETİCİLER!$B18)

şeklinde. Orda olması gereken formül:

=EĞER(ÜRETİCİLER!$B15=ÜRETİCİLER!D$4;"TÜMÜ";ÜRETİCİLER!$B15)

iken neden 18. satıra başvuracak şekilde formül yaptınız anlamadım. Formülü düzgün yazınca sonuç da düzgün oluyor.

Ancak burda asıl yapmak istediğinizi anlarsak belki daha farklı bir çözüm bulabiliriz. Çünkü TÜMÜ ile ne yapmak istediğinizi anlamadım.