Formüldeki Adresi Hedef Hücredeki Veriye Göre Değiştirebilmek

Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Merhaba.

Özet:

* =İNDİS(PUANTAJ!B10:AV209;KAÇINCI(C1;PUANTAJ!B10:B209;0);37) * formülündeki "PUANTAJ" sayfasının geçtiği yerlerin değişken olmasına, duruma göre başka sayfaların yazmasına ihtiyacım var.

Açıklama:

Personel bilgi, maaş, puantaj, çalışılan şantiye ve saatleri gibi detaylı bir insan kaynakları ve ön muhasebe çalışma kitabı yapmaya çalışıyorum. Çalışma kitabında "1,2,3,4.." şeklinde 12 ay için 12 ayrı sayfada veri hazırladım. Bunları "PUANTAJ" adlı bir sayfa açıp oradan görüntülüyorum. Bir de, çalışma kitabında her personelin özet bilgilerini görüntülemek için kullandığım "PERSONEL KARTI" sayfasında, girdiğim numaraya göre personelin bilgileri ilgili hücrelere geliyor. Burada takıldığım nokta şu: "PERSONEL KARTI" sayfasında bugünün tarihini veren bir hücre var. Güncel tarihe göre en son maaş ödenen ayın (bir önceki ay), yılbaşından ve personelin işe girdiği ilk günden itibaren çalışma bilgilerini çektiğim hücreler var. O hücrelere *=İNDİS(PUANTAJ!B10:AV209;KAÇINCI(C1;PUANTAJ!B10:B209;0);37)* formülüyle veri çeksem de sadece seçili personelin "PUANTAJ" sayfasında seçili aya ait verileri geliyor. Oysa bana son aydaki ilgili personelin verileri gerekiyor. Yukarıdaki formüle ay formülü ile *=İNDİS(AY($F$6)&!B10:AV209;KAÇINCI(C1;AY($F$6)&!B10:B209;0);37)* şeklinde bir değişiklik ile durumu çözmeye çalıştım. f6 hücresine seri ay formülü ile son ayın tarihi yansıyor. Bu tarihi ay formülü ile diğer formüller içinde gösterdiğimde adres 1, 2, 3.. şeklinde olacağı için 1, 2, 3 şeklindeki sayfalara yönlendirmesi gerek beni. Başka formüllerde bu çalışsa da, doğrudan yukarıdaki formülde beceremedim. (Mesela aynı çalışma kitabında =DOLAYLI(AY($D$3)&"!"&ADRES(SATIR();SÜTUN())) şeklinde bir formül kullanıyorum, sorun olmuyor.) Ne şekilde yazarsam yazayım olmuyor.

Desteklerinizi bekliyorum.
Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Sayfa ismini A1 hücresinden alır.
Kod:
=İNDİS(DOLAYLI(A1&"!B10:AV209");KAÇINCI(C1;DOLAYLI(A1&"!B10:B209");0);37)

Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Merhaba.
Sayfa ismini A1 hücresinden alır.
Kod:
=İNDİS(DOLAYLI(A1&"!B10:AV209");KAÇINCI(C1;DOLAYLI(A1&"!B10:B209");0);37)
Teşekkürler Muzaffer bey, nasıl yazacağımı bilememiştim, sayenizde halloldu. Sizin yazdığınız şekli baz alınca formülümü düzeltip aşağıdaki gibi ifade ettim, çözüldü.

=İNDİS(DOLAYLI(AY($F$6)&"!B10:AV209");KAÇINCI(C1;DOLAYLI(AY($F$6)&"!B10:B209");0);37)