Formülle değer toplama

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
makro ile dinamik veri guncelleme

İki ayrı başlıkta ki konu birleştirilmiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Arkadaşlar merhaba makro konusuna da aynı iletiyi yazdım ama makro ile mi çözeriz formülle de yapabilirmiyiz bilmiyorum ondan buraya da yazıyorum.

Geçenlerde ulaştırma bakanlığının istediği faaliyet raporunu binbir emekle hazırladım fakat arkadaşlar beğenmediler, öncelikle ekli dosyaya sadece yerini kaçırmamak için en sol sütuna rakam ekledim, yapmak istediğim ise şu :
Bu dosyada birleştirilmiş olan hücreleri topluca ayırıp önce I sonra N sonra S ye göre düzenlemek ve I , N ve S satırları altındaki ler aynı değil ise dokunmayacak aynı ise örnek : I8 I9 da da grupaj , N8 N9 da da istanbul S8 , S9 da da brescia yazıyor ise ( 3 lü doğrulama ) birden fazla olan satırları silip kalan bir satıra T U V W X satırlarının toplamını atacak , dosyamın ikinci sayfasında yani örnek isimli sayfada sıralanmış ve manuel olarak toplam alınmış hali var bunı daha kolay yapamazmıyız.

1 nci sayfa genel de verinin bu istenilenlerle hiç karıştırılmamış hali 2 nci sayfasında yani düzenlenmiş de de verinin sıralanıp I N S aynı olanları elle silinip ( silinmeden önce bir satıra toplamı alınıp ) daha sonra da ürün değiştiğinde yani I değiştiğinde kırmızı ile belirtildiği ( 82 nci satır ) gibi o ürüne ait bütün toplamlar alınmıştır.

Şimdiden teşekkürler..

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın ellefson,

Dosyanıza baktım, gerçekten çok karmaşık geldi.:)

Anladığım kadarı ile birşeyler yapmaya çalıştım. Dilerim bu hali işinizi görür.

"Düzenlenmiş" sayfasına bir uyarlama yapmadım. İşlem direkt "Genel" sayfasında yapılmaktadır.

NOT : DOSYANIZIN YEDEĞİNİ ALMADAN BU İŞLEMİ YAPMAYINIZ.

Saygılarımla...

S

Skorpiyon

Misafir
Son bir şey, sonucu kontrol ediniz.

Saygılarımla...

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
Sayın ellefson

Birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz ama ben çözemedim.

I değiştiğinde kırmızı ile belirtildiği ( 82 nci satır ) gibi o ürüne ait bütün toplamlar alınmıştır.
82. satırda İtalya diye yazmışsınız. Ama aynı üründen (I sütunu) Almanya, İspanya ve İtalya var (Mesela Ambalaj Malzemesi). Veya aynı ürün gurubunda, değişik ülkelerin yükleme yerinden başka İstanbul'da var (Mesela Grupaj). Onların Toplamında Ülke olarak nasıl yazılacak?

3 lü kontrol demişsiniz, ama onun da ayları farklı.

Soru işaretli olan kısımları sizin tablonuzda renklendirdim.

YENİ sayfasına verileri aktarıp sıralama yaptırdım. Devamını çözemedim.

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
merhaba

yapmak istediğimin asıl amacı şu , ulaştırma bakanlığına ben listenin ilk halini verdim, o listenin mantığında ihracat ayrı ithalat ayrıydı
aynı yerden aynı yere taşınan aynı malları toplamam gerekiyor aylar önemli değil

tek önemli olan en başta malın cinsi , o tutuyorsa yüklendiği o da tutuyorsa boşaldığı yer
, örnek vermem gerekirse düzenlenmiş isimli sayfanızda 189-190-191-192 nolu satırlarda 1-3-4 ve 5 nci ayların yüklemeleri var
ama aylar önemli değil, bu 4 satırı tek bir satırda toplamak istiyorum

192 nci satırın şöyle olması gerekiyor yani :

T U V W X sütunları

41 334,850 52160,2 79646 60798,47

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın ellefson,

Gönderdiğim dosyayı tekrar incelemedim ama sizin bu istediğniz şeyi veriyor olması lazım.

Dosyaya bakarak, sonucu kontrol ettiniz mi ?

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
merhaba

merhaba, öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim, dosyanın boş kağıt çuval istanbul dan nantes e iki satırda da götürülmüş,

Bu durumda önce I sonra N sonra S ye göre veri sıralama yaptıktan sonra bu şekilde I N ve S aynı değerleri içerirse T U V W X sütunlarını alt alta toplayacak, belki topladıktan sonra kalan bir satırı ( ve ya diğerlerinde satırları ) silmesini sağlayamayız ama toplamını alsa da yeter.
teşekkürler.

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
Sayın ellefson

Dosyanız istediğiniz formatta ekte.

Ancak, Genel sayfanızda ki verilerinizde uyumsuzluk var.

Mesela"boş kağıt çuval" bazı satırlarda "bos kagıt çuval" bazı satırlarda "boş kagit cuval" olarak , "Makine" "Makina" veya "Makıne" gibi... ve POLYESTER yazan bazı satırlarda POLYESTER'in sonunda bir yada iki boşluk var.

YENİ sayfasında, hatalı verileri rahatlıkla görebilirsiniz. Ben düzeltecektim ama orjinal dosyanızda düzeltmeniz ve oluşabilecek hataları görmeniz açısından düzeltmedim.

Dosyanın sıkıntısı, istediğiniz formata getirmem için biçimlerle oynamak gerekti. Bu durum sürenin uzamasına yol açtı. (yaklaşık 30 sn.de işlem yapıyor.)

Son düzenleme: