Formüller düzenli çalışmıyor. (Otomatik hesaplama yapmıyor)

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
17-04-2024
A1+A2 hücresine rakam giriyorum ve formülümü A3'e yazıyorum =A1+A2

ilk olarak formül çalışıyor.
Örnek1: 1+1=2 toplamını veriyor.

Buraya kadar bir problem yok. :?

Ama A1 ' deki rakamı değiştirince A3 e yazılılan formül eski halinde kalıyor.
Ancak hücre içine girip çıkınca düzeltiyor. Yani otomatik olarak düzeltme yapmıyor.

Örnek2: 1+2=3 olması gerekirken eski toplam yani 2 kalıyor.

Halbuki hücre içinde formül doğru ve var. Ama hücreyi değiştirdiğimde bana eski hücre içindeki formülü gösteriyor. işlemi tekrar yapmak zorunda kalıyorum. Ve buda çok zamanımı alıyor.

Şu an bir maliyetlendirme yapıyorum ve bu sorunla karşılaştım. Sizden ricam bana bu konuda acil yardım etmeniz. Teşekkür ederim.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Araçlar + Hesaplama + Otomatik'i aktif edip "Tamam" deyiniz. Sorun bu ayardan olabilir.

Manuel hespalamadan dolayı yapar
Excel kitabının altındaki durum hatırında Hesapla yazarsa Manuel hesaplama kunumundadır.
Bu durumu aşmak için Seyit_Tiken in yazdığı işlemi yapın

17-04-2024
:D çoook teşekkkür ederim. Beni büyüksıkıntıdan kurtardınız....

Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Slm. Bilgisayarımda kayıtlı olan ve hafta da bir kullandığım dosyanın birisi, formülleri bazen hesaplamıyor. Hemde Formül otomatik hesaplama seçeneği seçili olduğu halde. Dosyayı kayıt edip kapatıyorum, tekrar açıyorum yine çalışmıyor. Ancak Formül olan hücrenin içerisine girip enter/tab tuşuna bastıktan sonra formül çalışmaya başlıyor. Bu neden olabilir. şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2013
30.01.2023
Slm. Bilgisayarımda kayıtlı olan ve hafta da bir kullandığım dosyanın birisi, formülleri bazen hesaplamıyor. Hemde Formül otomatik hesaplama seçeneği seçili olduğu halde. Dosyayı kayıt edip kapatıyorum, tekrar açıyorum yine çalışmıyor. Ancak Formül olan hücrenin içerisine girip enter/tab tuşuna bastıktan sonra formül çalışmaya başlıyor. Bu neden olabilir. şimdiden teşekkür ederim.

aynı sıkıntı bende de var

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bunun çok mantıklı bir açıklaması aslında yok. Dosyanızın boyutu çok büyükse bazen excel geç cevap verebiliyor.

Mesela bugün ofiste bir arkadaşım çok küçük bir dosya ile çalışırken kurguladığı formülün tepki vermediğini söyledi. İncelediğimizde başka daha büyük boyutlu bir excel dosyanın açık olduğunu gördük. F9 tuşuna basınca güncel sonuçları görebildi.