formüller

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-07-2021
foruma ilk mesajımda sorumu sormadan önce forum içinde emeği geçen herkese teşekkür ederim

access e geçen pazar başladım tüm işlemlerimi excel ile yapıyordum neyse şimdi şöyle bir problemim var
önce tablolarımın isimlerini ve içindeki sütunlar hakkında bilgi vereyim
(tablo isimlerini koyu yazdım)

ürün , içinde ürün kodu,ürün adı, birim fiyatının yazılı olduğu toplam 3 sütun var

alıcılar , içinde müşterilerin isimlerinin bulunduğu bir sütun var

satıcılar , içinde satıcı isimlerinin olduğu bir sütun var

siparişler, içinde ay, sipariş no, alıcılar, ürün kodu, ürün adı, birim biyatı,adet, tutarların yazılı olduğu 8 sütun var

ben ürün, alıcılar, satıcılar tablolarını doldurdum veriler burdan alınsın istiyorum bu tabloları zaman içinde daha da güncelliyecem

temel veri girişi olarak siparişler tablosunu kullanıcam buradaki alıcılar, ürün kodu, ürün adı, birim fiyatı sütunlarını aynı isimdeki tablolarda yazdığım verilerden seçerek doldurucam bunu buldum, ancak siparişler tablosunda tutar sütunu birim fiyatı * adet olsun istiyorum

ikinci olarak bazı isimdeki ürünlerin birden fazla çeşidi var doğal olarak da kodları farklı oluyor ama isimleri aynı; ben ,siparişler tablosunda ürün adını seçtikten sonra sıra ürün kodu girişine geldiğinde karşıma sadece o ürün grubuna ait kodlar gelsin istiyorum

excel de 1. isteğimi formülle çok kolay yaparım
excel de 2. isteğimi de düşeyara ile çok kolay yaparım ama access de nasıl yaparım işte bu noktada yardım gerekli

daha soru sorucam düşündüğüm şey daha da kapsamlı ama çok fazla kafa karıştırmamak için şimdilik burada bırakıyorum

yardımcı olanlara, okuyanlara şimdiden çok teşekkür ederim

1.SORU CEVABI (SORGUDA FİYAT*ADET= TUTARI ) İÇİN

SORGUDA "TUTAR" ALANINA ÞUNU YAZ......

TUTAR:([FİYAT]*[ADET])

2.SORU CEVABI

YENİ BİR TABLO OLUÞTUR İSMİ AYNI, KODLARI FARKLI ÜRÜNE İLİÞKİN (BAHSETTİÐİN) VE DAHA SONRA İLK TABLONA GEL .......TABLONDA
STOK İSMİ (HENHANGİ Bİ ÜRÜNDE) "VERİ TÜRÜ" "ARAMA SİHİRBAZI" SEÇ VE DEVAMINI " ARAMA SÜTUNU,DEÐERLERİ TABLO VEYA SORGUDAN ALSIN" ' I SEÇ VE DEVAM ET ..OLAY BU KADAR....... DAHA SONRA BUNLARA VERİ GİRİÃžİ İÇİN FORM OLUÞTURDUÐUNDA "SEÇİMLİ" OLARAK SADECE BAÐLADIÐIN TABLO ELEMANLARI GELECEKTİR. KOLAY GELSİN

22-07-2021
öncelikle teşekkür ederim , tabloda formül girişini bulmuştum ancak hesaplatamamıştım bir de sorguda deniyeyim eve gidince hemen denicem
ikinci olarak
forumda stok ve cari işlemlerle ilgili çok soru sorulmuş sanırım muhasebeye meraklı veya muhasebeci çok arkadaşım var, bir meslektaş olarak sorayım

bir sipariş geldiğinde öncelikle ürüne bakalır, sonra ürünü oluşturan değişkenlere bakılır sonra elde bulup bulunmamasına baklır elde bulunmayan ürün miktarı için sipariş verilir (esasen risk derecesine gelmiş stoklarınızın sizi uyarması lazım ama o kadar ayrıntıya gireyelim) şimdi benim yapmak istediğim
A isimli ürün siparişi geldi ve bu A isimli ürünümüz 1,2,3,4,5,6 gibi altı adet farklı hammaddeden farklı ağırlıklarda oluşuyor olsun (bunu ilerde farklı birim de yapabiliriz bir kısmı uzunluk, bir kısmı kg) şimdi bize A ürününe ait sipariş geldiğinde ürünü oluşturan 1,2,3,4,5,6 gibi birbirinden farklı hammaddlerin stok durumunu nasıl öğrenebilrim, herbiri için ayrı ayrı tablo mu açmam lazım ki ürün sayısı 30, herbiri için hammaddelerin de 6 olduğunu düşünelim

şimdiden teşekkürler

cevaben

Selam. Meslektaş. Ã?ncelikle access' e nasıl başladın bilmiyorum ama, bir daha çıkamıyacağını söyleyebilirim. Þu an beynimin bir bölümü sırf sorgular,tablolar üzerine çalışır hale geldi. Neyse gelelim senin konuya......bahsetmiş olduğun olay için "ürün reçete" oluşturma konusunda altyapının olması gerekir. Bu mantığı bilirsen gerisi basit..Þu an çalıştığım işyerine özel bi program hazırlıyorum, vaktim kısıtlı yılbaşına yetiştirme çalışıyorum. Daha sonra vakit olursa "maliyet muhasebesi" üzerine beraber bir sistem kurarız.......tabi sen kendi başına olayı çözmezsen....

22-07-2021
cevapların için teşekkürler , ben hala şu formül çalıştırma olayını çözemedim onu bi çözebilsem kurulacak sistemin düşünsel yanı yani neler olmalı içeriğinde gibi o kısımlar kolay da dediğim gibi geçen pazar başladım daha yeniyim en büyük sıkıntım formül nerde yazılır nasıl çalıştırılır bunu bilmiyorum, yukarıda da yazdım ben işlerin büyük kısmını excel le yapıyorum onda bi problemim yok ama bi anda access le nasıl olur ki? diye düşünmeye başladım neyse ilerde ortak çalışmalar için ben hazırım birlikten kuvvet doğar ama formülleri öğrenmem lazım:)

arkadaşım elinde eğer bir örnek yaptı isen bizimle paylaşırsan daha iyi anlamanda yardımcı oluruz...........
saygılarımla

22-07-2021
en kısa sürede eklicem ama ben ekleyen kadar sadece bir tablo düşünelim içinde birim fiyat , adet, tutar olsun bunların çarpımının verildiği bir örnek bulabilirsem ordan öğrenirim ilgin için teşekkürler