Formüllerde yapılan A:A, gibi alan tanım yanlışlığı

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Değerli Forum katılımcıları,
İyi akşamlar...
Bugüne kadar bazı formül yazımlarında gördüğüm bir hatadan söz etmek istiyorum. Yazım kolaylığı açısından B:B, C:F gibi gösterimlerde bulunuyoruz. Bu yanlış bir gösterimdir.
B:B derken Excel 2003’te 65 bin küsür, Excel 2010’da 1 milyon 40 bin küsür satırdan sonra dosya büyüdükçe bu da dosyanın kasılmasına neden olabilecektir.
Bu yanlış bilgiyi alan arkadaş bunu bilmeden bier alışkanlık haline getirebilir. Oysa bizim hedefimiz çözüm verirken doğru billgi şeklinde vermemiz doğru olur kanısındayım.
Bu konuya daha önce burda bir satırda ifade etmiştim.
http://www.excel.web.tr/f60/optimal-bir-excel-dosyasy-icin-altyn-kurallar-t74806.html
Burada belirttiğim gibi işin doğrusu, formüllerde belirtilmiş aralıkların veriden daha fazla alanı kapsamaması gerekir. Örneğin A1:A100 gibi formülde kullanılacak bir aralık için A1:A5000, A:A , A1:A65536, A1:A1048576 gibi aralıklar verilmemesi gerekir. Bu tür durumlarda dinamik alan kullanılması daha yararlı olur.
Herkese iyi akşamlar...

.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

Küçük bir katkıda da ben bulunayım.
Bazı fonksiyonların kullanımında; excel2007 A:A gibi bir gösterimi kabul etse bile excel2003 de formül hata verecektir.
Pratikte karşılaşılacak sorun, excel2007 ile hazırlanan dosya excel2003 ile kullanılırsa bu hatanın nedenini de anlamak mümkün olmayabilir.