Formülün diğer hücrelere uygulanması

Excel Vers. ve Dili
microsoft excel 2010 ve türkçe
Merhabalar ,

İki aynı excel dosyam var .(bir hamtarife diğeri arttırılmış tarife isimli)
KDV Hariç KDV KDV Dahil
63,56 TL 11,44 TL 75,00 TL
formül uygulanan excel'de kdv dahil kısımları "%" olarak arttırmak istiyorum.Kdv dahil hücresi için yazdığım formül ; =YUKARIYUVARLA('C:\Users\pc\Desktop\apb tarife 2015\apb tarife 2015\[hamtarife2014.xlsx]1.1'!$J$9+('C:\Users\pc\Desktop\apb tarife 2015\apb tarife 2015\[hamtarife2014.xlsx]1.1'!$J$9/100*L1);0) şeklinde fakat diğer satırlara kopyalama işlemi yaparken (Artıdan sürükleme seçeneğini denedim) artışlı olarak fiyatlar değişmiyor.

Teşekkürler,

asi_kral

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
Merhaba
Aşağıya doğru çekerek çoğaltacaksanız.
Kod:
=YUKARIYUVARLA('C:\Users\pc\Desktop\apb tarife 2015\apb tarife 2015\[hamtarife2014.xlsx]1.1'!$J9+('C:\Users\pc\Desktop\apb tarife 2015\apb tarife 2015\[hamtarife2014.xlsx]1.1'!$J9/100*L1);0)
Yana doğru çekerek çoğaltacaksanız.
Kod:
=YUKARIYUVARLA('C:\Users\pc\Desktop\apb tarife 2015\apb tarife 2015\[hamtarife2014.xlsx]1.1'!J$9+('C:\Users\pc\Desktop\apb tarife 2015\apb tarife 2015\[hamtarife2014.xlsx]1.1'!J$9/100*L1);0)
Bu şekilde deneyin.

Genel Açıklama :
Formülün başında ve ortasındaki dolar ( $ ) işareti formülü kitlemeye yarar.
Örneğin :
$A$1 şeklinde ise formülünüz sağa ve aşağıya doğru çekilsede formülde oynama olmaz.
A$1 şeklinde ise formülünüz sağa doğru çekerseniz harf değişir aşağıya doğru çekerseniz rakamda oynama olmaz.
$A1 şeklinde ise formülünüz sağa doğru çekersenz harf değişmez aşağıya doğru çektiğiniz de ise rakam değişir.
Dolar işaretini ayarlamak için F4 tuşunu kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
merhabalar öncelikle cevap için teşekkür ederim.
İki aynı excel dosyam var demiştim (bir hamtarife diğeri arttırılmış tarife isimli)
KDV Hariç KDV KDV Dahil
63,56 TL 11,44 TL 75,00 TL
bu işlem bir sayfada birçok işlem açıklamasının fiyatı ve 20-25 arası işlem açıklaması ve fiyat bulunmakta.
dolar işaretini kaldırdıktan sonra hücrenin ucundan çekerek diğer hücrelere otomatik olarak artış yapabiliyorum fakat bazen "bu işlem için birleştirilen hücreler aynı boyutta olması" uyarısı alıyorum . kopyala yapıştır yaptığım zamanda elle düzeltme yapmam gerekiyor , pratik bir uygulama var mıdır acaba ?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Kopyaladığınız ya da yapıştırdığınız hücrelerde birleştirme kullanmamaya çalışın, kullanacaksanız da her iki tarafta da aynı hücreleri birleştirin.

Excel Vers. ve Dili
anladım fakat bu bir fiyat tarifesi listesi ; sütun sütun ayrılmış farklı biçimlerde , "J" sütununa kadar da aşağıdaki işlemler mevcut

İşlem Kodu ,Kodu ,İşlem Açıklaması, Ücret , Yurtdışı , APB Hizmet (KDV Hariç KDV KDV Dahil ) ve Toplam Ücret

oynama yapılan hücre kdv dahil hizmet bedeli kısımları.
diğer yandan sayfalar çok fazla 20-25 sheet devam ediyor.
sanırım makro kullanmak gerekli ya da elle atmayan kısımları düzeltmek gerekli.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Örnek bir dosyayı biçimine dokunmadan gerçek dışı verilerle doldurup, yapmak istediğinizi gösterin ve dosya yükleme sitelerinden birine yükleyin, inceleyelim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Dosyada ne yapmaya çalıştığınızı anlayamadım ancak yukarda bahsettiğiniz formülü hücreyi çekerek başka hücrelere kopyalayabilmek için birleştirilmiş hücre bulunmaması gerekiyor. Örnek dosyalarınızda 1 ve 2 nolu kayıtlar ikişer satırdan oluşurken diğer kayıtlar birer satırdan oluşuyor. Arada da böyle birleştirilmiş satırlar var muhtemelen. Tek bir satırı birleştirilmiş satırlara belirttiğiniz gibi hücreyi sürükleyerek kopyalayamazsınız.

Excel Vers. ve Dili
ham tarife 2014 üzerinden % artış yaparak arttırılmış tarifede kdv dahil fiyatları arttırmak istiyorum.fakat dediğiniz gibi 1 ve 2 nolu kayıtlar ikişer satırdan oluşurken diğer kayıtlar birer satırdan oluşuyor bu durumda da elle müdahale gerekiyor.

firmalara iletilen tarife olduğu için görsel olarak çeşitli, biraz farklı tek tip değil satırlar sütunlar.

vakit ayırdığınız için çok teşekkürler.