formul sabitleme

HEPİNİZE İYİ AKSAMLAR. ETOPLA FONKSİYONUNU KULLANIRKEN BİLDİÐİNİZ GİBİ

ARALIK
Ã?lçüt
Toplam_aralığı

'ndan oluşan 3 bölüm var. ben bunlardan ARALIK kısmında hep aynı formulu yazıyorum. artık kulfet oldu benim için. bu kısmı sabitleme imkanım varmı? şimdiden çok tesekkurler.

T

TRABLUS

Misafir
Ã?rneğin; aralık kısmında ki hücreniz A1 olduğunu varsayalım, $A$1 yazdığınız takdirde A1 deki değeri sabitlemiş olursunuz. Dolayısıyle sürekli sabit olarak aralık hücresi A1 olur.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn Trablus'un önerdiği gibi "$" dolar işareti kullanabileceğiniz gibi alternatif olarak formül içindeki aralığa bir isim tanımlayıp, o ismi formül içinde kullanabilirsiniz. Ã?rneğin A1:A100 aralığını seçip Ekle-ad-tanımla dan "alan" ismini tanımladığınızı farzedelim. Bu durumda formülünüzü şöyle yazmalısınız. =ETOPLA(alan;.....) gibi

Excel Vers. ve Dili
2010 TR
Merhaba, Sicil sırasına göre bir isim listesi tablosu yapıyorum, aşağıdaki resimde göründüğü gibi sayfa1'de biçimlendirmesiz liste var, sayfa2'de ise 1. sayfadaki sıraya göre listeyi çağıran formüller var.

Fakat aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sayfa1'deki listede araya birini eklemek için satır eklediğimde, eski yerinde olan bölümde ne varsa ona göre kaydırıyor.
Ben kaynak olan sayfa1'de ne yaparsam yapayım sayfa2'deki satır-sütun kodlarının sabit kalmasını istiyorum. Bunun için ne yapabilirim, bilgisi olan var mı?

NOT: $ komutu bu durumda işe yaramıyor, bilginize.

excel41

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
alternatif olarak

örnek A1 karakterinin arasına girip F4 yapın

Excel Vers. ve Dili
2010 TR
Maalesef F4 kalıcı bir çözüm olmadı, yalnızca tek bölümde içeriği aşağı doğru ötelemeye yarıyor, tek sayfada sağlı sollu birbirinin devamı olan listede faydası yok. Ayrıca öteleyip boş bıraktığı yere yeniden kod yazmak gerekiyor, benim istediğim ise tablonun olduğu sayfayla her seferinde uğraşmadan sabit bir kod yazmak, ben ne kadar kaynakda ekleme çıkarma yapsam da oradaki B5 hücresi daima B5, A1 hücresi daima A1 olarak kalsın, hani yazdığım kod ne ise değişmesin.
Bunun yolu varsa bilenler lütfen yardımcı olsun.