FORMULLERİ MAKRO YARDIMI İLE TURKCEDEN İNGİLİZCEYE ÇEV

FORMULLERÝ MAKRO YARDIMI ÝLE TURKCEDEN ÝNGÝLÝZCEYE ÇEV

Merhaba,

Ben evde türkçe excel, işyerinde ingilizce excel kullanıyorum.Dolayısıyla türkçe formülleri biliyorum.ama ingilizce formülleri akılda tutmak zor olabiliyor...Bu koduda sitenizde bildilendirmeler var ama ben bu işi şip şak yapabileceğim bir makro var mı diye düşünüyorum..

Ayrıca excel bana müşteri ve satıcı mutabakatında yardımcı olabilir mi:?

saygılarımla,

Teşekkür ederim...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın seku,
bu dediğiniz olmaz, çünki türkçe versiyonda ingilizce, ingilizce versiyonlarda da türkçe formül çalışmaz.

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-04-2022
Merhaba arkadaşlar
Aslında bu konu benimde kafamada takıldı. Þimdi excel türkçede bir fonksiyon yazdığında, yazılmış makro sayesinde (birde tuş atanabilir bu makroya mesela) tuşu tıkladığında türkçe fonksiyonu ingilizceye çevrilebilecek bir çalışma yapılabilir mi? Veya böyle bir çalışma var mı?
Herkesin yeni yılınızı kutlar sağlık ve huzur dolu nice yıllar dilerim.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Bunların macrosuna gerek var mı o kadar? Bilmiyorum.

Esasen hangi dildeki excel'de çalışma yaptıysanız öteki dildeki excelde açtığınız zaman genel olarak formüller o açtığınz exceldeki dile dönüşür.

Ã?te taraftan excel'in etkin bir şekilde kullanımı açısından en azından önce İngilizcesini sonra Türkçesini her halükarda bilmek gerekir.

Benim kşisel düşüncemdir.

Saygılar...

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-04-2022
Sayın danersin,
Size ilginiz için teşekkür ederim. Bu konuda bir çalışma olduğunda haber veririseniz sevinirim.

Sayın yurttas,

Benim sorum açık ve net olmakla birlikte, sizin verdiğiniz cevap, yazmış olmak için birşeyler yazmak galiba ama yinede sizede teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sn.makk ve Sn. yurttas bu konuda herhangi bir anlaşmazlığa gerek yok.

Zannedersem @yurttas, @makk'ın makrolar ile ilgilendiği varsayımı ile yola çıktı. Bu konuda şunu bende söyleyebilirim eğer Türkçe Excel kullanıyorsanız ama makrolardada kendinizi geliştirmek istiyorsanız worrksheet.function'lardan verimli faydalanabilmek için fonksiyonların ingilizcesinide öğrenmenizde fayda var.

Herhangi bir dildeki excelde yazılmış fonksiyon başka bir dil ile yüklenmiş excel'de açıldığında problem olmaz tespitide doğru.

Ancak anladığım kadarıyla @makk evde Türkçe fonksiyonlar ile rahatca çalışabilirken, işyerinde ingilizce Excel'le çalışmaya kalktığında güçlük çekiyor.

@yurttas siz forumumuzu benden iyi takip ediyorsunuz. Bazen öyle garip istekler oluyorki insanın beyni kızışıyor bir insan neden böyle birşey yapmaya uğraşır diye. Dolayısı ile ben artık o mantığı çözmekten vazgeçtim, her soruyu bir beyin jimnastiği gibi görmek lazım. Hele bu tarz istekler ile karşılaştırıldığında @makk'ın sorusu gayet doğal. .

öbür taraftan sn.makk, sn.yurttas oldukca aktif şekilde forumdaki sorulara yardımcı olmaya çalışan ve bundan zevk duyan bir arkadaşımız. Üstteki yazısında da gayet kibar bir şekilde düşüncelerini yazmış ve en azından ben yazdıklarında hiçbir art niyet olmadan iyi niyetlerle yazıldığına eminim. Dolayısı ile katılmasanız bile bir tepki verip (bundan sonrası için) birbirimizi üzmeye hiç gerek yok.

Nasrettin Hoca gibi oldum galiba biraz ama öyle :)
:arkadas: