Frame ve OptionButton Kullanımı

katip16487

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2016 (Türkçe)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
17-03-2025
UserForm içerisinde 10 adet framem bulunmaktadır.

Her Frame içerisinde ise en az 3 adet olmak üzere (her birinde farklı sayıda en fazla 18 adet) OptionButton bulunmaktadır.

Bir tanesi yönünden işlemimi yapabilirsem diğerlerini de yapabilirim ama çözüm üretemedim.

Frame1 içerisinde EVET, HAYIR, OLABİLİR, BELKİ isimlerine sahip ve adları da opevet, obhayır, obolabilir, obbelki şeklinde değiştirilmiş OptionButton'larım bulunmaktadır.

Form açılışında bir kısım Frame'lerde en son kapatıldığı sırada seçili olan OptionButton'un gelmesini istiyorum.

Bir kısım Framelerde ise sabit olarak belirleyeceğimin gelmesini istiyorum, örneğin obhayır (HAYIR) gibi.

Ayrıca, Frame içinde seçimlerin değişmesi halinde seçili olan OptionButton'un arka plan renginin yeşil olmasını, seçili olmayanların ise genel arka plan rengine dönmesini istiyorum.

İnitalize kısmına yazmaya çalıştığımda her bir OptionButton için ayrı ayrı kod yazmam gerekti, bu da sayısı 10 olan Frame için beni çok zorlayacak.

Kolay bir yolu olduğunu düşünüyorum.

Saygılar sunar, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Ortak işlemler için aynı tip nesneleri yönetmek için (işlemleri kısaltmak için) döngü kullanabilirsiniz.

Ama yazınızdan anladığım kadarıyla her frame için ayrı kodlamalar yapmak istiyorsunuz. Bu da ister istemek kodu uzatmak zorundasınız demektir.