ftp üzerinden veritabanındaki tabloları projeme bağlamak istiyorum.

realperest

Altın Üye
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-05-2025
Merhaba,

Bu sorun için bir soru yazmıştım ama o biraz karıştı. okuyanların bir kısmı, uzak bir bilgisayara bağlanmak istediğimi , bazıları da uzakta sabit bir ip nosunda bulunan bir bilgisayara bağlanmak istediğimi algılayıp öyle cevap veriyorlar. Çok ilgili kullanıcılar var ama ben sanıyorum yanlış anlattığım için, yada önceki sorum çok karıştığı için artık anlaşılamıyor.
Burada özet olarak sorumu yinelemek istiyorum.

http://www.siteadi.com/klasor/database.mdb adresinde duran bir mdb dosyasını TABLO BAĞLA yöntemi ile veritabanı projeme bağlayıp, formlar üzerinden girilen dataların, otomatik olarak o sitedeki database e gitmesini sağlamaya çalışıyorum.

Bir sürü soru sorduktan sonra, bir sürü deneme yaptıktan sonra,

En sonunda "YA TUTARSA " diye ; veritabanı penceresini sağ tıkladım, tabloları bağla dedim, dosya adı yerine ftp.siteadi.com/klasor/database.mdb dediğimde sanki olacakmış gibi, dosyayıda bularak pencereye getirdi. Tam BAĞLA düğmesine sevinçle bastığımda, GEÇERSİZ DOSYA ADI diye bi hata mesajı aldım. Sanki bu mesaj olmasa sorunumu en basit yönü ile halledecektim.

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşların fikrini almak istiyorum, yada daha geniş ve profesyonel bir çözüm varsa onu da seve seve uygularım.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
not bazen yanlış anlaşılıyor ve sen bizimi deniyorsun gibilerinden sitem cevapları dönüyor. Bu soruyu başka forumlara da sordum, amacım tabiiki kimsenin bilgisini denemek değil. Eğer çözümü var ise, sorunuma çözüm bulmak.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Valla az önce benim serverin wwwroot klasöründeki bir mdb dosyama bağlandım. Performans süper... Hatta süpoer üstü. Fakat henüz veri yazamadım. Sadece okuyabiliyorum. O da aşılır ama.... access ile değil access projesi içinden tablo bağla ile direkt olarak dosya adı yerine dosyanın web adresini yazarak bağlandım. Access dosyası ile olmadı ... access projesi içinden oluyor.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Access içinden de olması için odbc alias tanımını yapmak gerekir bence. Şimdi ona bakıyorum..

realperest

Altın Üye
09-05-2025
mrb,

hiç proje yapmadım, gerekirse yaparım ama hiç proje olayına girmeden yapabilirsem access te........ en azından olduğunu görürsem çok sevineceğim.

daha sonra gerekirse proje yaparım.

emin olmak için soruyorum ? yani ftp.siteninadresi.com/klasor/database.mdb gibi ftp adresi yazdın değilmi ? yani kendi makinan üzerinde ISS gibi bi şeyle denemedin yani dosya bir web sayfasında değil mi ?

sonuçlarını merakla bekliyorum....

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
mdb bulunan bir web sayfası bilmiyorum. Ama uzak bir yerde bana ait olan bir makinemde Windows2000 pro üzerinden web sayfamı host etmekteyim. Onun inetpub klasöründe wwwroot'un içinde bir mdb dosyam var. Evden http://benimmakine.com/deneme.mdb şeklinde ona bağlanıyorum. Ama bunun için benim makinemde bir access projesi hazırladım. Verileri de uzak makineye kopyaladım (radminle bağlanıp tabii ki) .. Sonra access projemdeki tabloları sildim ve tablo bağla dedim. Bağlantılı sunucuyu seçtim. Dosya adı kutusuna demin yazdığım yolu yazdım. (http://benimmakine.com/deneme.mdb) Dosya türü bölümünde birşey yapman gerekmiyor. Tüm veri türleri seçili olabilir. Entere bastığında işte veri karşında.. Bu kadar.. Ama yine diyorum bunu sadece Access projesi olarak adp uzantılı çalışırken yapabilirsin. Kolay gelsin...

realperest

Altın Üye
09-05-2025
hımm öyleyse ben şimdi yeni bir konu açıyorum :)

mdb ile adp arasındaki farkalar, adp nedir,ne işe yarar, nasıl yapılır

gibi

belli ki mesele adp meselesi