Functions Arguments Dialog

Excel Vers. ve Dili
2003 Eng.
Merhabalar.
Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi toplamları alan bir fonksiyonum var. 4 tanede değer giriş textboxu, en sondaki textboxa değer girdiğimde excel yazdığım fonksiyonu çağırıyor ve hesaplamaya başlıyor ve sonucu aynı penceredeki kırmızı ile işaretlediğim alanlara yazıyor. Ben bu hesaplama işlemini nasıl esgeçirebilirim.Yani Tamam buttonuna tıklamadan herhangibi hesaplama yapmasın tamam buttonuna tıklayınca fonksiyonu çalıştırsın ve sonucu doğrudan celle yollasın. bu tür matematiksel işlemlerde herhangibir sorun oluşturmuyor ama ben database üzerinden bir alanı çağıracaksam sırf bu pencerede sonucu gösterebilmek için 3 defa fonksiyonu çağırmak zorunda kalıyor ve buda işlemi yavaşlatıyor.
Şimdiden teşekkürler.
Not : Geliştirdiğim excel projesi için C# ve Visual studio tools for office 2005 toollarını kullanıyorum.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn deep exi

Sorunuz pek anlaşılmıyor, böyle bir şey mi istediniz?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Excelin kendi formül penceresinde bu istediğiniz mümkün görünmüyor. Ama bu pencereyi kendiniz userformda oluşturursanız istediğinizi elde edebilirsiniz diye düşünüyorum. Konuyla ilgili fonksiyonunuzu içeren bir örnek dosya eklermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003 Eng.
öncelikle cevaplar için teşekkür ederim.
durumu şöyle izah edeyim; bir com classım var, bunun içinde de excel fonksiyonları, bu fonksiyonlar sql serverdaki bir database bağlanıp binlerce datada okuma yapıyor ve bir sonuç döndürüyor. son kullanıcıya sadece dll dosyasını verip register ettikten sonra excel fonksiyonları excel formül penceresinde gözüküyor. buradan istediği fonksiyonu çağırabiliyor, atıyorum müşteri son durum fonksiyonunu çağırdığı zaman excel function arguments penceresi açılıyor ve gerekli parametreler giriliyor. sorunda burda başlıyor.son parametreyi girdiğinde fonksiyon çalışıyor ilk çalışmada sonucu aynı pencerede gösteriyor ikinci çalışmada yine aynı pencerede formula result kısmında gösteriyor.dönen değeri cell de göstermek için ok düğmesine bastığımda aynı fonksiyon yeniden çalışıyor. yani bir fonksiyonu 3 defa çalıştırmak zorunda kalıyorum. bu olay excelin kendi fonksiyonlarında da bu şekilde çalışıyor, önce sonuç formula arguments penceresinin 2 ayrı yerinde gösteriliyor ve birde tamam düğmesine tıklayınca cellde gösteriliyor. basit işlemlerde bu çok fazla sorun olmuyor ama database üzerinde binlerce data okunması gerekiyorsa bir fonksiyonu 3 defa çalıştırmak büyük bir dert. benim istediğim function arguments penceresinde hiçbir sonuç gösterilmesin tamam buttonuna tıklanınca fonksiyonum çalışsın ve sonucu doğrudan cell içine yazsın. umarım anlatabilmişimdir.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Bence bir şekilde com add-in'den çağrılacak bir sub ile yapın. Sub'ı çağırmak için de XL'in toolbar'ına bir menü yerleştirin.