Gelişmiş Süzgeç Hakkında!

Excel Vers. ve Dili
Microsoft® Office Excel 2003 - Türkçe
Arkadaşlar Merhaba,

Sayfa1 A sütununda kodlarım (100-999), B sütununda alt kodlarım (1-99), C sütununda da karşılarında hesap adları var. Benim yapmak istediğim Sayfa2 A1 hücresine örnek olarak 100 kodunu girdiğimde Sayfa2 B1 hücresinde de karşısında açılan liste şeklinde tüm 100 kodundaki hesap adlarını görmek istiyorum! Gelişmiş süzgeçle bir türlü bu işlemi yaptıramadım :( Bu işlevle veya başka bir şekilde bu sorunu nasıl aşabilirim?

Excel Vers. ve Dili
Ã?rnek ektedir sayın supervisör!

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
=VLOOKUP(A2;Sayfa1!A1:C564;3;FALSE)

=DÜÞEYARA(A2;Sayfa1!A1:C564;3;YANLIÞ)

Fonksiyonunu kullanın.

Excel Vers. ve Dili
yurttas kardeşim,
dikkat edersen bir kodun karşılığında birden fazla hesap adı var ekte gönderdiğim belgede 102 kodunu örnek verdim bu kodla çalışan 4 adet hesap adı var düşeyara formülü bunların hangisini doğru kabul edecekte bulacak benim istediğim 102 kodunu sayfa2 a2 hücresinde seçince bu koda ait 4 adet hesap adının sayfa2 b2 hücresinde açılan pencere, liste şeklinde görebilmem ve birini seçebilmem!

Excel Vers. ve Dili
yurttas arkadaşım,

İlgin için teşekkürler :arkadas: ama benim istediğim formülle ilgili değil son mesajımda ve gönderdiğim ekte de ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım ben kodu seçince (sen ayrıntı kodunuda katmışsın) karşısında da açılan pencere, liste şeklinde o koda ait hesap adlarını görüp birini seçmek istiyorum! Yine de sağol herhalde makroyla hallolacak bizim iş inşaallah başka ilgilenen de vardır?

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Aşağıdaki Dosyayı incelermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Zafer bey,

Kısmen oldu, sağolun ama dosyanızda LISTE sayfasına A2 hücresine kodu yazdığımda B2 hücresi açıklama kısmında hesap adının başında alt koduda geliyor, bu alt kod gelmese birde ben bu işlemi yaklaşık alt alta 20-25 satır daha yapabilmeliyim birbirlerinden bağımsız olarak! yani LİSTE sayfası A2 hücresine 102, A3 hücresine 120 girdim diyelim karşılıkları yani B2 ve B3 sütunlarında birbirlerinden bağımsız olarak yazılan koda göre bu süzme işlemini nasıl yapabilirim? Yaptığınız çalışma makro olunca diğer satırlar için ayrı ayrı uygulayamadım :(

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Excel Vers. ve Dili
Zafer Bey,

Teşekkür ederim makrolarınızın işleyişi tam istediği gibi ama VERI sayfasına yeni bir kod ve hesap adı girdiğimde onu LISTE sayfasında alamıyorum! Acaba makronuz sadece LISTE sayfasındaki veriler içinmi geçerli?

Vlookup formülü ????

merhaba benim sorum vlookup formulu ile ilgili.
bildiğim kadarıyla bu formu bir hucredeki bilgiyi arayabiliyor, Benim istediğim 2 farklı hucrelerdeki değeri arayıp aynı değerlrin karşılığını göstermesi
örnek : A1ve A2 hücresindeki bilgileri özel tabloda bulup göstermesi daha açık bilgi örnek ekte
Yardım Lütfen!!!!!!!

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Ara sayfasının C2 hücresine şu fonkisyonu yazın ve aşağıya çekerek diğer hücrelere kopyalayın.

=TOPLA.ÇARPIM((A2=tablo!$A$2:$A$11)*(Ara!B2=tablo!$B$2:$B$11)*(tablo!$C$2:$C$11))

Bu Formulun ingizilizce olanınıda yazsaydın keşke
yinede saol bulmaya çalışırım şimdi bu formul ne işe yarar.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn mciritci,

İmzanızda excel'in versiyonunu yazmışsınız ama dilini yazmamışsınız.

Yukarıdaki fonkisyonu dün gönderdiğiniz dosyaya Türkçe yazıp ekte gönderiyorum. Sizin exceliniz ingilizce ise fonksiyon da ingilizceye dönüşecektir.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Alternatif formül ekteki dosyada.