Girilen Değerin Karşılığına Göre Toplama

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Arkadaşlar Merhabalar foruma yeni üye oldum yardımınıza ihtiyacım var

Ben hücreye girdiğim değerin karşılığı ne ise diğer hücreye eklemek istiyorum.

Örnek üzerinde anlatayım;

E4 hücresine 1 yazdığımda D4 hücresine 115 eklenmesini istiyorum ,2 yazdığımda 132 3 yazdığımda 164, S yazdığımda da 240 ekleyecek sizce bunun fomülü nasıldır yazrdımcı olursanız sevinirim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Eğer fonksiyonu ile yapabilirsiniz. Şartınız oldukça fazlaysa data oluşturup düşeyara kullanmanızı tavsiye ederim. Sıralı aralık şartlarınız varsa Ara fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Kod:
=EĞER(D4=1;115;EĞER(D4=2;132;EĞER(D4=3;164;EĞER(D4="s";240;""))))
.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim ömer bey.Evet şartlar biraz fazla aslında büyük ve küçük araç şeklinde değişiyor örneğin 1 yazdığımızda 115 büyük araç için, küçük araçlarda ise 1 yazdığımda 75 olması gerek bu rakam, ve dahası şehir dışı rakamları da var yine onlarda farklı...farklı sayfadan veri çeksem düşey ara formülünü nasıl yazmam gerek acaba? Dosya üzerinden değerlendirsek daha anlaşılır olacağını düşünüyorum Örnek dosya linkte. sayfa 2 de data mevcut.

http://www.dosya.tc/server8/cn0dz0/PUANS.xls.html

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Dosya eklemişsiniz fakat açıklamanızı anlamadım.

Sayfa1 hangi hücreye hangi değeri yazınca karşılığı data sayfasına göre ne olacak ve neden?

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Sayfa 1 de üstte 23 satırlı olan çizelge büyük, altta 13 satırlık olanlarda küçük araçlar için ayrıldı.Plakaların karşısına sağda ki küçük kutulara girilen değere göre sayfa 2 de ki karşılığı neyse o eklenecek örneğin;

Küçük araçlar olan kısma yani E30 hücresine İstanbulun baş harfi "İ" yazdığımda sayfa 2 de ki karşılığı 145 olduğu için puan satırına yani D30 hücresine 145 eklemeli.4 yazarsam sayfa 2 de 4.bölge yazan kısımda karşılığı 158 olduğu için 4 yazdığımda 158 eklemeli. Küçük kutulara hangi değeri girersem puan kısmına eklenmeli yani E30:M30 hücrelerinin hepsine 4 yazılsa data sayfasında karşılığı ne ise toplayarak D30 kısmına sonucu yazmalı.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
D30 hücresine yazıp alt satırlara kopyalayın.

Kod:
=topla.çarpım((soldan('sayfa 2'!$b$3:$b$100)=""&'sayfa 1'!e30:m30)*('sayfa 2'!$c$3:$c$100))
.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Kod aynen istediğim gibi işe yarıyor fakat D30 hücresinde toplamı benim gireceğim sayıdan nasıl başlatabilirim? Atıyorum D30 hücresine 50 yazdığımda diğer küçük sutunlara girdiğim değerden 50'nin üzerine ekleyerek toplayacak bunun olma şansı var mıdır?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Doğru anladım sanırım. İstediğiniz formülün sonucuna ilave sayı eklemek. Ve bunu yaparken formülü yazdığımız hücreye başka değer girerek yapmak istiyorsunuz.

D sütununa gireceğiniz bu sayı her satır için değişken mi sabit mi? ve sayı sabit mi yoksa sürekli değişiyor mu. Eğer yardımcı sütun kullanmayacaksanız makro ile yapılması gerekir. Yada tabloya bir sütunda daha eklersiniz(örneğin E sütunu olsun), bu sayıyı formüle + ile eklersiniz. =e30+formül gibi.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Evet D sutununa benim yazacağım sayıdan toplamasını istiyorum.D sutununda ki her satır için sayılarda değişiyor.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Bu şekilde deneyin.

D sütunundaki sayının üzerine hesabı yaparak toplar.
Yalnız kodu her çalıştırmadan önce D sütununu revize etmenizde fayda var. Eski veriler D sütununda kalırsa onların üzerine de toplar.
Açıklamalarınızdan mantığını bu şekilde istediğinizi anladım.

Kod:
Sub Hesapla()

Dim i As Long, S2 As Worksheet

Set S2 = Sheets("SAYFA 2")

Application.ScreenUpdating = False
    Sheets("SAYFA 1").Select

For i = 30 To 42
        Cells(i, "D") = Cells(i, "D") + Evaluate("=SUMPRODUCT((LEFT(" & S2.Range("B3:B100").Address(external:=True) _
            & ")=""""&" & Cells(i, "E").Resize(1, 9).Address & ")*(" & S2.Range("C3:C100").Address(external:=True) & "))")
    Next i

Application.ScreenUpdating = True

End Sub
.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
Rica etsem gönderdiğim örnek dosya üzerinde yapabilirir misiniz. Ve ayrıca d sutununda bulunan puanları sayılara göre küçükten büyüğe sıraladığımda kodlar kayıyor bunu nasıl düzeltebilirim acaba?