Google Driverden Koşullu Foto İndirme

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Merhaba,

Sahadaki personelden Google Driver form anket kullanarak foto topluyorum. Ankette şube ve boyut seçip fotoyu yüklüyorlar. Fotoları toplu indiriyorum ama isimlendirme aşamasında çok sorun yaşıyorum. İhtiyacım olanı görsel üzerinde anlattım. Anket ve form linkini de aşağıda veriyorum. Konu hakkında yardımınızı rica ederim.

225175

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Drive üzerindeki dosyaların isimlerini sayfadaki verilere bağlı olarak toplu olarak değiştirebilirsiniz.
JavaScript:
function isimDegistir() {
  var ss = SpreadsheetApp.getActiveSpreadsheet();
  var sheet = ss.getActiveSheet();
  var dApp = DriveApp;
  var folder = dApp.getFolderById("0B1LZN5eaMvylfmdiRm5uSHF4dHdhTThVMjhuTHYxNXg0LV8taERTazhNYTNiaGhBMDhFRzA");
  var fileID;
  var f;
  var fName;
  var ext;
  var sp;
  for (var i = 2; i < sheet.getLastRow() + 1; i++) {
    if (sheet.getRange(i, 4).getValue().toString().indexOf("id")) {
      fileID = sheet.getRange(i, 4).getValue().split("id=")[1];
      f = dApp.getFileById(fileID);
      sp = f.getName().split(".");
      fName = sp.slice(0, -1).join('.');
      ext = sp.pop();
      f.setName(sheet.getRange(i, 2).getValue() + " " + sheet.getRange(i, 3).getValue() + "." + ext);
    }
  }
}

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
@veyselemre hocam merhaba,

Harika çalışıyor, emeğinize elinize sağlık.
Benim her foto toplama işlemim farklı farklı oluyor, mesela ankete yükleyen adı soyadı seçeneği ekliyorum. Personel adını soyadını seçiyor sonrasında şubesini seçiyor ve fotosunu ekliyor. Örnek veriyorum driverdeki dosya adını sadece personelin adını soyadını yapmak istesem verdiğiniz sprintte nasıl değişiklik yapmak gerekir? yada 5-6 sütun var diyelim ama ben sadece bir sütunun adını ve/veya birden fazla sütunun adını almam gerekirse kodda nasıl değişiklik yapmak gerekir..

Eğer ki zor işler ise sadece bir sütunu alması için kodda nereyi değiştirmem gerekir bunu belirtmeniz yeterli. Yada kodların yanına kısa kısa notlar olursa bende halledebilirim diye düşünüyorum,

Yardımınız için çok teşekkür ederim, beni büyük iş yükünden kurtardınız.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
JavaScript:
f.setName(sheet.getRange(i, 2).getValue() + " " + sheet.getRange(i, 3).getValue() + "." + ext);
Burası üzerinde değişiklik yapacaksınız. VBA daki gibi, yukarıda i döngüsü içinde; [2.sütun verisi + boşluk + 3.sütun verisi + nokta + uzantı ] burada değişiklik yapacaksınız istediğinize göre...

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
@veyselemre hocam,

Tek sütun olarak denedim, oldu, yardımınız için tekrar çok teşekkür ederim.