Google sheet(E-Tablo) Tanımlanan kuralları Tüm sayfalarda geçerli kılma

Excel Vers. ve Dili
office 2010 türkçe
Google dökümanlarıyla karne hazırlamak istiyoruz. Bunun için belli hücreleri koruma altına almak istiyoruz. Ancak tanımladığımız koruma sadece tek bir sayfada geçerli oluyor diğer sayfalara ayrıca tanımlamak gerekiyor. Öğrenci sayısı kadar aynı dökümandan hazırlanacak ama o kriterin tek tek her sayfaya girilmesi son derece zahmetli ve de hata yaptırmaya müsait bir durum.

20 öğretmen için farklı farklı kurallar tanımlanacak, ama o kural tüm sayfaların aynı hücrelerinde geçerli olacak şekilde bunu işletmek istiyoruz. Normal arayüzünden bu kuralı tek sheet için yapabiliyoruz, topluca işletmek için sanırım exceldeki gibi bir makro ya da script işletmek gerekebilir. ancak bu durum beni aşıyor bunun için çözüm arıyorum.

Hazırlayacağımız sayfaların basit örnekleri üstteki resimlerde mevcut. Hazırlanan dökümanlara erişim için öğretmenlerin hesaplarına erişim izni vereceğiz ve herkes kendi satırını düzenleyecek. mesela öğretmen 1, kendi satırını düzenleyebilirken diğer öğretmenlerin bölümlerini düzenleyemeyecek. buna göre ilgili kuralı düzenliyoruz ama sheet1 sayfasına tanımlayabiliyoruz, diğer sayfalarda aynı bölümü düzenleyebilmesi için yeniden kural düzenlememiz gerekiyor. Okuldaki öğretmen ve öğrenci sayısını düşündüğünüzde binlerce kez bu kuralları tanımlamanız gerekir. Ama sheet1 de tanımlı olan kurallar, aynen diğer yapraklarda da geçerli olsa bu yükten kurtulmuş olacağız. Yani kural olarak özdeş yapraklar yaratmak istiyoruz. Tek bir dökümanı düzenliyoruz kopyalayarak çoğaltıyoruz, içerik olarak bunu gerçekleştirebildiğimiz halde tanımlanan kurallar bu yeni kopyalarda geçerli olmuyor. kuralları toplu olarak tanımlayabilecek bir çare üretmek istiyoruz.

yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar... Özellikle excel makrolarına hakim olanlar, excelin bir benzeri olan google dökümanlarına da bir çözüm bulabilir...