grafiği comboya bağlama hk.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003,türkçe+ingilizce
iyi günler,

ekte bulunan access dosyasında form1 adı ile subelerin yıl ve quarter bazında toplam tutarlarını grafik ile almak istiyorum. grafiği çizdim,toplamda çalışıyor ancak yan tarafına eklediğim combo dan herhangi bir şubeyi seçince sadece o sube için çalışmasını saglayamadım. yardımcı olursanız cok memnun olurum.

iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Şubelerinizi gruplandırdım ve seçime göre grafikteki bilgilerin değişmesini sağladım..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
cok tesekkur ederim sn.taruz, benim için büyük zaman kazancı oldu.

Excel Vers. ve Dili
afedesiniz tekrar bir sorum olacaktı: grafikte satır sütün alanlarını drag and drop ta yaparken quarterı sürüklediğim alana subeyi de sürükleyemiyorum. bunu bırakıp direk query ye subeyi ölçüt olarak yazmak sitediğimde ise iki tane row source olmayacagı yönünde ve ölçüt kısmındaki [forms]![form1]![combox] kısmının tanınmadıgına dair hata mesajı alıyorum. sizin yaptıgınız örnekteki sql cümlecigini kopyaladıgımda oluyor ancak ileride farklı versiyonlarda yapmam gereken varyasyonlar için mantıgı anlamak istiyorum. vaktiniz olup da cevaplarsanız cok memnun olurum.

Excel Vers. ve Dili
örneği eklemeyi unutmusum, afedersiniz.form3 te kendim yapmayı denedim, acıldıgında cıkan hatayı asamadım.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba

Aslında gayet başarılı şekilde uyarlamışsınız.. Tek sıkıntı sorgudaki where şartında forms verine formlar yazmış(muhtemelen Oluşturdan aldınız) olmanız..:

WHERE (((Tablo1.sb)=[Formlar]![Form3]![abc]))

Diğer önemli kısmıda açılan kutunun Güncelleştirme sonrasında olayına, grafiği girdiğiniz şubeye göre yeniden sorgulacak kod olan Grafik5.Requery komutunu-kodunu girmemiş olmanız..

Sıkıntı devam ederse belirtin, daha açıklayıcı olmaya çalışayım..

Selamlar..

Excel Vers. ve Dili
haklısınız, düzeltince oldu, ancak drag drop yaptıgımız sql de yazmak yetmiyor, sizin yazdıgınız PARAMETRES... kısmını copy paste yaparak calıstırabildim. bir de eger cok olmazsam ikinci bir kriter olarak ürün ıd sini yerleştirdigimde çalıştıramadım aynı grafiği; bunu yapmamdaki sebep ise elimdeki ürünlerin bir kısmı toplam bir kısmı adet niteliğinde ve toplamda çıkan sonuc sağlıklı olmuyor. ekte dosyayı yolluyorum, ilginiz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sorguyu istediğiniz biçimde geliştirdim..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Taruz Bey, örneği incelerken ürün id ler geldi ama Q2 gitti. yani ürün bazında iki quarter ı da görmek mümkün mü?

Excel Vers. ve Dili
benim bir hatam olmus, yaptım sonunda, cok teşekkür ederim.