Grafik biçimlendirme

sward175

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 365 Tr 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-06-2024
Tüm forum üstadlarına ve kullanıcılarına iyi hafta sonları dilerim.

Daha Önce sormuş olduğum soru sanıyorum anlaşılamadı. Kendimce açıklamaya çalıştım.
Ekli tabloda yıllara göre kazanç bilgileri bulunuyor, Yıl seçimi ile o yıla ait bilgilerin tabloya gelmesini ve grafiğinin oluşmasını istiyorum.
Yardımlarınızı rica ederim.

Herkese sevgi ve saygılarımla.

sward175

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2007
sward175,
Ekli dosyada tablo sayfasında belirtiğiniz amaca yönelik bir çözüm oluşturmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. AC6 hücresinden istediğiniz yılı seçip onunla ilgili veriler geliyor ve grafikte çizilmiş oluyor.

Ekli dosyalar

sward175

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Microsoft Office 365 Tr 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-06-2024
Sayın: image,

İlginiz, bilginiz ve paylaşımınız için teşekkürlerimi sunar iyi hafta sonları dilerim.

Hoşçakalın,

sward175

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Sayın sward175,
Küçük bir hatırlatma notu eklemek istedim, AC6 'da yer alan yil değerlerini oluşturmak için sayfa3'de "sene" adında bir ad tanımlaması yaptım. Bu ad tanımlamasını siz isterseniz grafik ve verilerin olduğu sayfada da yapabilirsiniz, olur da sayfa3'ü silerseniz, grafik için kullandığınız verilerin gelmesinde sorun yaşayabilirsiniz. Bilginiz olsun.
Rica ederim.
Size de iyi haftalar

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Tüm forum üstadlarına ve kullanıcılarına iyi hafta sonları dilerim.

Daha Önce sormuş olduğum soru sanıyorum anlaşılamadı. Kendimce açıklamaya çalıştım.
Ekli tabloda yıllara göre kazanç bilgileri bulunuyor, Yıl seçimi ile o yıla ait bilgilerin tabloya gelmesini ve grafiğinin oluşmasını istiyorum.
Yardımlarınızı rica ederim.

Herkese sevgi ve saygılarımla.

sward175
.

Dosyanız ekte.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Sayın Yurttaş,
Çözümünüzü incelerken, adım adım nasıl yapıldığını öğrenmek istedim. Örneğin AC5 'in değeri 2008 iken; TABLO adlı formül için alacağımız sonuç = DOLAYLI($C$7:$F$18) Bu ifadeyi, açık olarak İNDİS formülünde yerine yerleştirip denediğim zaman hata uyarısı alıyorum.
=İNDİS(DOLAYLI($C$7:$F$18);SATIR(A1);SÜTUN(A1))
Ekte dosyada AC24 hücresinde yazdım.
Nerde hata yapıyorum, yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Yurttaş,
Çözümünüzü incelerken, adım adım nasıl yapıldığını öğrenmek istedim. Örneğin AC5 'in değeri 2008 iken; TABLO adlı formül için alacağımız sonuç = DOLAYLI($C$7:$F$18) Bu ifadeyi, açık olarak İNDİS formülünde yerine yerleştirip denediğim zaman hata uyarısı alıyorum.
=İNDİS(DOLAYLI($C$7:$F$18);SATIR(A1);SÜTUN(A1))
Ekte dosyada AC24 hücresinde yazdım.
Nerde hata yapıyorum, yardımcı olabilir misiniz?
.
AC24 hücresindeki formül:

Kod:
=İNDİS($C$7:$F$18;SATIR(A1);SÜTUN(A1))
veya;

Kod:
=İNDİS(DOLAYLI(AC23&":"&AD23);SATIR(A1);SÜTUN(A1))
Yada;

Kod:
=İNDİS(DOLAYLI(ADRES(7;3)&":"&ADRES(18;6));SATIR(A1);SÜTUN(A1))
şeklinde olmalı.

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
Sayın Yurttaş,
DOLAYLI fonksiyonu ile başvurmak istediğimiz hücre aralığını "" işaretleri olmadan yazamıyoruz. Yazmak istersek de
=İNDİS(DOLAYLI("$C$7"&":"&"$F$18");SATIR(A1);SÜTUN(A1)) bu şekilde yazmamız gerekiyormuş. Açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim. Hatamı da anlamış oldum. :)