Grafik denklem

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
selam

3X^2=y^2 denleminin -4<X<4 değerleri içingrafini bi türlü çıkamadım. Doğrusal çizgi çıkıyo. Halbuki biraz eğri bir şeyler çıkması gerekiyor. eğim belirt kısmnda üs'te pasif. Polinomda doğru sonuç vermiyor. Yardımcı olabilirm isiniz?

Karekök ile karşı tarafa ^1/2 yapmak aynı şey mi?Ben değerler vererek bir şeyler yapıyordum ancak sizinki de entresan ama nasıl yaptığınızı anlamadım. Birazcık anlatabilir misiniz? C10'a -4 yazdığımızı nerden anlıyo grafik :))

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Siz nasıl yapıyordunuz ben merak ediyorum.

Alan adlarına bakın
Burada x ve y değişkenleri Excel 4.0 macrosun Evaulate formülü yardımı ile
y=....... şeklinde verilen bir fonksiyonun grafiğini çizmek için kullanılan bir yöntem.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Özel kişi
Sayın yurttas,

Çok leziz ve kaliteli bir çözüm.

Tebrikler ...

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sn yurttaş

Bencede güzel bir çözüm ellerinize sağlık bu durumda alkışlamak gerekiyor :bravo:

Şapka çıkaran bir smiley koysalardı onu ekleyecektim :D

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Sn. Yurttaş grafik çizdirme yönteminizi çok beğendim.uzun süredir excel ile çeşitli çalışmalar yapıyorum ve grafikler çizdiriyorum ama bunu ilk defa gördüm.acaba grafiğin çizim aşamalarını adım adım yazabilir misiniz? Teşekküler

Grafiğin oluşma şeklini tam anlamadım ama şu an için sonuç önemli .. sonra üzerinde düşünürüm.

X^1/2 karekök müdür yoksa Karekök(X) mi yapmak gerekir ? farklı sonuçlar çıkıyor.??

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Alien' Alıntı:
X^1/2 karekök müdür yoksa Karekök(X) mi yapmak gerekir ? farklı sonuçlar çıkıyor.??

Aşağıdakilerden hepsi karakök ifadesidir.

=x^0,5

=x^(1/2)

=SQRT(x)

Üçüncüsü, Office-Ingilizce versiyonu içindir.

3^1/2= 1.5 bu biraz yarısını alıyor gibi. Zaten matematiktede öyle değil mi? 3 kök 1/2=3/2'dir zaten. (Pardon (1/2) yapmadığım için öyle olmuş.)
Karekök(3)=1.732050808
3^0,5=1.732050808
Evet haklısın.

Sonuç beklediğim gibi çıkmadı çünkü -4<y<4 'yi sormam lazımdı. :) bu durumu nasıl yapabiliriz?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Ne demek istediğinizi anlayamıyorum ....

Grafiğin doğru şekli aşağıdaki şekilde belirtilmiştir.

y=(3*x^2)^(1/2)

Bu fonksiyon birinci dereceden bir denklem olduğu için haliyle, grafiği de bu şekilde olacaktır.

Yani, beklediğiniz gibi bir polinom grafiği çıkamaz.

işte x için dediğiniz doğru da ben Y için grafik istiyordum. yanlış sormuşum ilk mesajımda.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
O zaman, denklemde (x) yerine (y) ve (y) yerine (x) olarak değiştirirsek;

(yatay eksendeki değerler orjinal "y" değerleri, dikey eksendeki değerler ise orjinal "x" değerleri oluyor)

Orijinden geçen ve eğimi 1 / (3^0,5) olan birinci dereceden bir denklemin grafiği çıkar.

Benim istediğim bu şekilde değil belki yanlış yoldan gidiyorum, yanlış soruyorum soruyu bilemiyorum. Ben tek tek ψ değerleri için grafikleri birleştirebilir miyim diye düşünmüştüm. olmuyor.. işin aslı astarı şu:

ψ = 3.x^2*y-y^3 denkleminde -3< ψ <3 için koordinat ekseni x(yatay) ve y(düşey) olacak şekilde nasıl grafik çizebiliriz?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Eğer yukarıda bahsettiğim gibi (x) ve (y) eksenlerini izafi (hayali) olarak değiştirmek sizi zorlayacaksa o zaman, dosyada birkaç manipulasyonla gerçek (y) ve (x) eksenlerini-değerlerini kullanarak sorun ekli dosyadaki gibi çözülebilir.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Alien' Alıntı:
... işin aslı astarı şu:

ψ = 3.x^2*y-y^3 denkleminde -3< ψ <3 için koordinat ekseni x(yatay) ve y(düşey) olacak şekilde nasıl grafik çizebiliriz?
Yukarıda alıntı yaptığım mesajınızı şimdi görebildim.

2 eksenli ortogonal bir koordinat sisteminde siz 3 parametreli bir fonksiyonun grafiğini nasıl çizdirebilirsiniz, ben de bunu merak ediyorum.

Alien' Alıntı:
Benim istediğim bu şekilde değil belki yanlış yoldan gidiyorum, yanlış soruyorum soruyu bilemiyorum. Ben tek tek ψ değerleri için grafikleri birleştirebilir miyim diye düşünmüştüm. olmuyor.. işin aslı astarı şu:

yukardaki mesajımı gördünüz mü acaba?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Biraz geç de olsa son mesajınızı görmüş ve cevap yazmıştım.

Siz benim o cevabımı gördünüz mü ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...