Grafik Eğri Kesişim Noktası

Excel Vers. ve Dili
Excek 2000
Merhaba arkadaşlar.
Excel'in böyle bir yeteneği var mı bilmiyorum ama sormam gerekiyor.
Ekteki dosyada;
Grafikteki Hm ve Hk+Hgeo eğrilerinin kesişim noktasının Q, Hm ve ng değerleri lazım. ng değeri, kesişim noktasından boylu boyunca dikey bir çizgi çekilip, ng eğrisinde kesilen değerin ng skalasında okunmasıyla hesaplanıyor.
solver aracıyla denedim beceremedim.

yardımınıza ihtiyacım var.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Ekteki örnek dosyayı inceleyiniz ...

Not : ng kesişiminde yorum hatası yapmış olabilirim.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 Türkçe
10 eğri çoklu kesişim noktası

Hocam ben de şu dosya (3A_ETİKETLİ_GRAFİK.xlsx) için çoklu kesişim noktasını soracaktım,

Ekteki dosya için;

Örnekleme sıcaklığı 52 derece. Genelde örnekleme sıcaklığından, yani bu örnek için 52 dereceden daha yüksek bir sıcaklıkta, eğrileri çizilen minerallerin eğrileri çakışacaktır. Tabi bu nokta her minerali kapsamayabilir, belki de 3 belki 5 mineral eğrisi aynı noktada, aynı nokta (sıcaklık) olmasa bile birbirine yakın bir yerde kesişecektir (Kesişim yeri.jpg excelde %400 büyütülmüş).

Önceki dosyada 2 eğrinin kesişim noktası vardı onu kendi verilerime uyarlayıp 2 grafiği kesiştiriyorum fakat böyle bir noktanın sıcaklık değerini nasıl bulurum. En azından elle çizilecek bir çizginin bile değerini göstermesi yeterli. İlginize teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 tr
acilll yardımmm

Saygıdeğer arkadaşlar,ekteki dosyada üç ayrı serinin kestiği 4. serinin kesme noktalarını bulmam gerekiyor yapamadım yardım eermisiniz. Teşekkürler

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Merhabalar,

Bu linkteki dosyayı indiriniz.

Doğrusal bir eğilim çizgisi kullandığınız için, ilkönce bu denklemin katsayıları bulunmuştur. (yani y=ax + b şeklindeki fonksiyonda a ve b katsayıları hesaplandı)

Sonra eğilim fonksiyonunu kesen dikey doğruların (y=c şeklinde) kesişim noktaları hesaplanmıştır.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 tr
Grafikte kesişme noktası

Ferhat Bey çok teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
excel 2007 tr
Grafik Kesişme noktası

Ferhat Hocam tekrar rahatsız edeceğim eğim çizgisini değil de grafik eğrisini kesen noktaları nasıl bulacağız

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Arkadaşlar logaritmik bir grafik çiziyorum ancak grafiği çizdikten sonra grafik üzerinden y değerini girip x bulma kısmını nasıl yapabilirim çözemedim bilen var ve yardımcı olursa sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 , Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
24.01.2019
Arkadaşlar logaritmik bir grafik çiziyorum ancak grafiği çizdikten sonra grafik üzerinden y değerini girip x bulma kısmını nasıl yapabilirim çözemedim bilen var ve yardımcı olursa sevinirim.
Örnek dosyanızı eklerseniz, daha net cevap alırsınız.
1 - Çizdirilen grafik, matematiksel bir fonksiyon ile elde edilmiş değerlerden oluşuyorsa, fonksiyonun tersi ile de y değerine karşılık gelen x değeri hesaplanabilir.
2 - Çizdirilen grafik, fonksiyon ile değil de (ölçüm sonuçları gibi örneğin) değerlerden elde ediliyorsa;
a - Grafik üzerinde Eğilim eğrisi çizdirilir. Bunların katsayıları hesaplanır ve elde edilen yeni fonksiyon ile x ve y değerleri hesaplanabilir.
b - KESİŞİM NOKTASI , TAHMİN gibi bazı Excel fonksiyonları ile de bulunabilir.
c - Değerlerin aralıkları çok fazla değil ise (yani koşullara bakmak gerekir) Lineer İnterpolasyon da uygulanabilir.

NOT : 2. madde için şu söylenebilir.. Bulunacak değerler TAHMİNİ değerlerdir.

Excel Vers. ve Dili
Excell 2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-08-2020
Merhaba,
Ekte iki veri seti ile hazırlanmış bir grafik bulunmaktadır. Bunların kesişim noktalarını gösteren bir yol var mıdır? Veri değiştiğinde kesişim noktası da otomatik değişsin istiyorum.
Teşekkürler.