Soru Grafik sınırları ile oynama

f4tih

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365, (64 bit) Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-07-2026
Selamlar grafik aralığında değer farklılıklarından dolayı görünmeyen sütunlarım var

sol tarafta mesela 0 2 4 şeklinde değerlerim yükseliyor.
Ama mesela 2 ye kadar olan değerleri 0,10 - 0,10 yükseltse de 2 den sonra yine 2 - 2 olarak yükselse bunu sağlayabilir miyim. Tşk ederim şimdiden

f4tih

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-07-2026
bu sorunu o kadar çok yaşıyorum ki umarım bir çözüm yolu bulabilirim.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,

Örnek olarak hazırladığım dokuman ektedir.
Umarım, istediğiniz bu şekildedir......

Görünüm olarak (anlatımınızdan anladığım) istediğiniz şekildedir. Ancak,
1 - Aslında gerçek ölçek, 0 - 2,6 arasında 0,2 artışla olan ölçektir.
2 - Görünüm olarak da 2 ye kadar 0,2 artışla giden ve 2 den sonra da 1 er 1 er artışla 5 değerine kadar giden Sanal bir ölçeklendirme.
3 - Gerçek verilerinizden hareketle, sanal ölçeğe göre değerler hesaplanarak, grafik bu hesaplanan değerlerden hareketle çizilir.

Grafiğin yapılışını adım - adım yazmaya çalıştım....

f4tih

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-07-2026
Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Örnek Grafik

Ölçeklendirmeyi biz elle mi yapacağız acaba linke örnek dosyayı ekledim zaman ayırıp yardımcı olursanız çok sevinirim. Benim amacım örnek dosyada da göreceğiniz gibi görünmeye çok küçük değerlerinde belirli değer aralığında görünmesini sağlamak.
aslında amacım sütun boyutlarını da bu ölçeğe göre ayarlayabilmek. aralarında uçurum olan değerler var ama çok küçük olanlar da sütun olarak görünsün istiyorum.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,
Evet ölçeklendirme elle yapılacak. Excel'de bunu bu şekilde yapacak bir özellik yok.
Bir önceki mesajımda da yazdığım gibi, Ölçeklendirmeyi manuel olarak seçip, YENİ grafik serilerini bu seçilen ölçeklendirmeye göre hesaplayacaksınız.
Eksen değerleri için de bir seri oluşturup, oluşturduğunuz bu ölçeklendirmeyi grafiğe veri etiketi olarak aktaracaksınız.

Ölçeklendirmeyi de, sizin neyi, nasıl göstermek istediğinize göre belirleyeceksiniz. (Mini - maxi değerleriniz arasında çok fazla fark olduğundan ölçeklendirme belirlemek de kolay değil maalesef)

Grafiğinizden örnek verirsek, minimum değeriniz 120 , maximum değeriniz ise 214.000 yani mini - maxi arasında uçurumlar var. Bir de 0 ile 1 arasında % Kar da bu grafikte (yine SÜTUN) göstermek istiyorsunuz... Aradaki uçurumu siz düşünün...

Ben, gösterilebilecek şekilde uyarlamaya çalıştım. Ama sizin istediğinizi karşılamaz.
Yüzde Kar olayını ÇİZGİ grafik ile ikinci seriye aktardım.

Sizin yerinizde ben olsam, böyle uçurum olacak sütun grafiklerden kaçınırım.... Gerekirse, Her bir ürünü ayrı grafiklerde gösteririm. İnternette PANEL Grafik olarak araştırın derim... Ürünlerin farklı farklı gösterimi yapılabilir. Ya da farklı bir grafik gösterimini tercih edin derim...

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,

Sizin yerinizde ben olsam, böyle uçurum olacak sütun grafiklerden kaçınırım.... Gerekirse, Her bir ürünü ayrı grafiklerde gösteririm
Her bir ürünü ayrı ayrı grafiklerde göstermek yerine ürün seçip, seçilen ürünü gösterme ile ilgili bir örnek grafik ekteki gibi olabilir. İncelersiniz...

f4tih

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
03-07-2026
Çok tşk ederim. Hakkınızı helal edin. En azından bundan sonra nasıl yapmamam gerektiğini iyi anladım.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Ben teşekkür ediyorum...
Sizler de hakkınızı helal edin...
İyi günler diliyorum...