Grafik ve grafik güncelleme

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Örnekleri inceledim ama kendime uyarlayamadım tam olarak.

Sayfa1 A sütununda personel adı, B sütununda da satış tutarı var. Bunların grafiğini grafik sayfasında gösteriyor. Grafik türü önemli değil.

Sayfa1'e yeni bilgi girdiğimde, grafik sayfasındaki grafik güncellensin istiyorum. 22 kişi varken Grafikte 22 sütun çıksın, 25 kişi yazarsam grafikte o kadar sütun çıksın.

Yapmak istediğimi anlatmışımdır sanıyorum. Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar..

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Verdiğiniz adresteki çalışmayı arama yaparken bulup incelemiştim, ama bana çok karmaşık gelmişti, çünkü içinde başka makrolar da vardı ve hangisinin benim konumla ilgili olduğunu anlayamamıştım. Siz bu adresi verince, aradığımın burada olduğunu anladım, aradım ve buldum. Teşekkür ederim..

Excel Vers. ve Dili
excel 2013, Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19/01/2019
Ekteki dosyayı inceleyin.
Sayın Yurttaş, bu işlemi nasıl yaptığınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?
bendeki çalışma kitabında 7 tane sayfa var ve 6 tanesinde grafikler mevcut. gördüğüm kadarıylaherhangi bir kod kullanmamışsınız.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Dynamic Range / Dinamik Alan tanımlamasına girerseniz, orada kullanılan formülleri görürsünüz.

Bir de aşağıdaki linkte yer alan Dynamic Range / Dinamik Alan konusunu incelerseniz. Kanımca nasıl yapıldığını çözersiniz.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=16637

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir.. Bakalım daha neler öğreneceğiz. Sayın Yurttaş, teşekkür ederim..

Excel Vers. ve Dili
excel 2013, Türkçe
19/01/2019
Dynamic Range / Dinamik Alan tanımlamasına girerseniz, orada kullanılan formülleri görürsünüz.

Bir de aşağıdaki linkte yer alan Dynamic Range / Dinamik Alan konusunu incelerseniz. Kanımca nasıl yapıldığını çözersiniz.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=16637

Sayın Yurttaş, verdiğiniz linkteki bilgileri inceledim. ama hala bu konuya eklemiş olduğunuz grafiği nasıl güncellediğinizi anlamadım. basitçe izah etmeniz mümkün mü? teşekkür ederim iyi geceler,

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Sayın arkadaşım, Yurttaş, ayrıntılarını vermiş, ben ana hatlarıyla izah etmeye çalışayım. Önce bilgilerin olduğu satırları tespit edin. (mesela A1:A65 aralığı), sonra ekle, ad, tanımla işlemlerini yapıp, alanınıza (alanınız:A1:A65 aralığı) bir ad verin (Misal; YILLAR), açılan pencerenin altındaki formül yerine de, Yurttaş'ın verdiği formülü girin. (Tabii ki, kendinize uyarlayarak, yani sayfa ve sütun değerlerini kendi alanınıza göre ayarlayın.) Aynı şekilde mesela DEĞER adında bir ikinci alan oluşturun (Mesela B1:B65 aralığı). Formülü yine aynı pencereden girip, kendinize uyarlayın (Ben çalışmamda tekrar formül yazmadım, Yurttaşın formülündeki değerleri, kendi değerlerimle değiştirdim sadece).

Alan tanımlama işi bittikten sonra;

Grafik oluşturun ve veri alağını gösteren sayfaya gelince, "Seri" sekmesini tıklayıp oradaki değerler ve X ekseni olan yere gelerek, formül kısmına tanımladığınız alanın adını yazın. (Mesela; değerler kısmına =Kitap1.xls!DEĞER ve XEksenine de =Kitap1.xls!YILLAR)

Bu kadar.. :) İsterseniz çalışmanızla ilgili bir örnek gönderin, ayarlayalım, daha kolay anlayabilirsiniz. Eksiğim varsa arkadaşlar tamamlasınlar lütfen..

(Yurttaş'ı saygıyla anıyorum.)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2013, Türkçe
19/01/2019
Teşekkür ederim sayın mesleki ve yurttaş.
daha önce grafiklerin güncellenmesi hakkında bir sorum olmuştu ve Sayın leventm aşağıdaki kodu önermişti. kod kusursuz hizmet veriyor. ancak kitap içerisinde bu koddan 10 tane var. ve daha pek çok makro var. sanırım bu da hızı azaltıyor. umarım bu bilgileriniz hızı artırmaya yardımcı olur.

kod:
Sub guncel_01() 'İlgili grafiğin seri koleksiyonu güncelleniyor.
Application.ScreenUpdating = False
Application.EnableEvents = False
Set s1 = Sheets("Debye")
s1.Select
ActiveSheet.ChartObjects("Grafik 4").Activate
ActiveChart.ChartArea.Select
ActiveChart.SeriesCollection(2).XValues = "=Debye!R2C2:R" & s1.[b65536].End(xlUp).Row & "C2"
ActiveChart.SeriesCollection(2).Values = "=Debye!R2C3:R" & s1.[c65536].End(xlUp).Row & "C3"
ActiveChart.SeriesCollection(1).XValues = "=Debye!R2C5:R" & s1.[e65536].End(xlUp).Row & "C5"
ActiveChart.SeriesCollection(1).Values = "=Debye!R2C6:R" & s1.[f65536].End(xlUp).Row & "C6"
ActiveWorkbook.Activate
Sheets("VERI").Select
Application.EnableEvents = True
End Sub

Kod için Sayın leventm Bey'e birkez daha teşekkür ederim. iyi çalışmalar...