Grafikten deger alma

arkadaslar x ee karsilik bir y grafigi cizdirdim. grafik dogru degil spline denklemi yok yani o grafik uzerinde belli bir x degerine karsilik gelen y degerini veya belli bir y degerine karsilik gelen x degerini nasil bulabilirim gozle okuma disinda ayrica yatay eksen logartimik

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Merhaba :hey:

Bir örnek dosya eklerseniz sanırım sorunuz anlaşılacaktır.

ekteki denemedeki grafik uzerinde ornegin 30, 60 gecen yuzdeye karsilik gelen çap degerlerini ve 2 çapina karsilik gelen gecen yuzdeyi bulmak istiyorum bunu nasil bulabilirim

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Çok hassas bir sonuç aramıyorsanız, chart üzerine "trend line" ekleyip, bunun da denklemini yazdırabilirsiniz.

Sonrası da, denklemi kullanarak değerleri bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Ã?rneğin;

1) Logaritmic trend line istediğimde, XL şu denklemi verdi:

y = 17,037Ln(x) + 54,54

2) Exponential trend line için;

y = 30,39e^0,0987x

3) 5nci dereceden bir polinom istediğimde;

= 0,0245x^5 - 0,7603x^4 + 7,7318x^3 - 33,311x^2 + 70,816x + 9,6734

..... gibi çeşitli "eğilim çizgi denklemleri" elde edilebilir.

Hatta bu işi yaparken, "Makro Kaydet" yöntemini kullanarak değişik datalar için hızlı bir şekilde denklemi elde edebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Merhaba :hey:

İngilizce biliyorsanız aşağıdaki linkte herşey çok güzel anlatılmış.

http://www.tushar-mehta.com/excel/tips/read_chart_value/index.html

Bende kısaca anlatayım.Sizin örneğiniz için a13:b13 satırlarına 1 ve 10 değerlerini yazın ve iki hücreyi birden seçip grafiğin üstüne bırakın."Paste special" diye bir pencere çıkacak.Burada "add cells as":new series ve "Categories (x values) in the first column" ı işaretleyin.Grafikte (1:10) noktasına gidip onu belirgin hale getirin.Sonrada ucundan tutup sürükleyin ve grafikte istediğiniz değerlerin üzerine bırakın ve a13:b13 e bakın.
Bende 60 için 1,41 gibi birşey çıktı.Çok kolay ve zevkli değil mi.

Sayenizde bende öğrenmiş oldum.Teşekkürler.

Sizde bana örneğinizdeki logaritmik grafiğinizin grid line'larını nasıl yaptığınızı anlatırsınız belki bir gün. :D

yazdiginiz cevap sahiden guzel problemimi bir nebze olsun hallediyor ama benim istedigim tam olarak bu grafikten bir tane degilde cok fazla ciziyorum ve her cizdigim grafikte belli Y degerlerine karsilik gelen X degerlerini ve belli X degerlerine karsilik gelen Y degerlerini grafik uzerinden alaraak otomotik versin bahsettginiz olay biraz uzun bir olay her grafik icin bayagi zaman alacak bir durum. Gelelim sizin sorunuza yatay ekseni logartimik yaptiktan sonra grafik uzerinde sag mouse tusu ile grafik seceneklerine gelip ordan kilavuz cizgilerinden X icin ikincil klavuz cizgileri Y icin birincil klavuz cizgilerini secmeniz yeterli olacaktir. Bu arada sukur ingilizce problemim yoktur :)))

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
O zaman Raider'in cevabından başka seçeneğiniz yok diye biliyorum ben.

Logaritmik grafikte bir tek minör gridlinesları denememiştim.
Teşekkür ederim.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
@jale;

Gerçekten güzel bir şey öğrendik, teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Raider, :D

Çok teşekkürler , çok kibarsın.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
.....ama tam istedigim cozum degil malesef
Aşağıdaki türetilmiş kod, en azından grafik üzerinde noktayı otomatik olarak yerleştirir. Gerisini, yukarıdaki yöntemle manuel olarak yapabilirsiniz.

[vb:1:9cd4434c5a]Sub Macro1()
'
' Macro1 Macro
' Macro recorded 25.01.2005 by Raider ®
'

'
Range("A15:B15") = Array(15, 65)
Range("A15:B15").Copy
ActiveSheet.ChartObjects(1).Activate
With ActiveChart
.SeriesCollection.Paste xlColumns, False, True, False, True
With .SeriesCollection(2).Points.Item(1)
.MarkerForegroundColorIndex = 3
.MarkerSize = 20
.MarkerStyle = 5
.Select
End With
End With
Application.CutCopyMode = False
End Sub
[/vb:1:9cd4434c5a]

Bence, yine de durum fena sayılmaz. Bundan 20+ sene önce bu elek analizlerini milimetrik kağıda işleyip, cetvelle ölçeceğiz diye epeyce uğraşırdık...... şimdi hiç olmazsa XL epey yardımcı oluyor(muş).

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sn.Alpen'in gönderdiği link işinizi görmesi lazım, onu okumadan önce bende aynı yolda çalışıyordum çünkü değerlerden yola çıkarak oluşturduğumuz bir grafikte bir değeri bulmak için grafiğe mahküm olmamız bana mantıklı gelmiyor.

İlla grafikten okunacaksa mousın biri noktamız, ikiside en yakın gridline'lar olmak üzere 3 noktaya tıklanarak elde edeceğimiz pozisyonlarından faydalanabilir (gibime geliyor)

Bir de birşey kafama takıldı bu grafiği gözle hangi hassasiyetle okuyabiliyorsunuz. örneğin logaritmik eksende 1.5'un karşılığı kaç 55-60?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Mrb,
Bana göre en doğru yol trend line ekleyip grafiğin denklemini bulmaktır.Trendline eklemeden doğru denklem bulunamaz.

Sonrada denklemden koordinatlar bulunur.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sn.Alpen'in gönderdiği link işinizi görmesi lazım, onu okumadan önce bende aynı yolda çalışıyordum
Walla ben o linki okuyamadım, çünkü ücretli bir üyelik sistemi var galiba o sitede.

Siz nasıl okudunuz ? :mrgreen:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
jALE hnmbende denklem kurmuyorumki, gözle okumayı mousa yaptırmaya çalışıyorum daha hassas şekilde..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 türkçe
grafiğe ait denklem oluşturma hk.

selam arkadaşlar, çift yönlü bir grafik oluşturmak istiyordum sağolsun jale arkadaşımız yardımıma koştu ve problemim biraz halledilmiş oldu. Ancak, şimdiki sorun ise çizilen bu grafiğin denklemini yazdırabilmek, yani her iki yöndeki grafiğin denklemlerini bulup üzerine otomotik olarak yazabilirmiyiz. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. :yardim: