gruba göre renkli satırlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Excel Vers. ve Dili
Access 2002
örnek uygulumayı başka soru içinde sordum sanırım karıştırdım kafaları
uygulamayı buraya ekliyorum ve soru şu ;

Diyelimki, aynı şahsa üç -dört defa taksit yaptık hangi taksit hangisidir bir birine giriyor, birde vadeler birbirinin içine giriyorsa o zaman işler iyice karışıyor yani

şimdi isteğim şudur her taksit yaptığımızda BÜTÜN alanların farklı bir renge boyanması her taksit farklı bir renk olmalı ki bakınca hangi taksitin işlemini yapıyoruz bilelim soru bundan ibaret kolay gelsin acil cevaplar beklerim..

iyi çalışmalar:)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Sayın karaayhan;

Neden her taksit grubu için ayırıcı bir kod(numara,metin) kullanmadınız? Böylellikle taksit düğmesine yanlış basımlarda eklenmesini de engellemek kolay olurdu ve üstüste binmezdi..Hangi taksit grubu hangisine ait ayırıcı bir veri göremedim ben dolayısıyla neye göre renklenecek??!!

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Sayın beab05 hocam basit bir numara,metin eklermisiniz uygulamaya tam olarak ne demek istiyorsanız uygulamada gösterin lütfen..

sağolun var olun

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Taksit tablosu yapın kişilerle bağlayın ve her tabloda olması gereken kuralları hatırlayın.. Taksit formuna aynı zamanda taksit tablonuzda olan benzersiz alanı ekleyin.. Daha sonra ister hepsi altalta ya da taksit koduna göre ayrı ayrı ( süzmeli) gözlemleyebilirsiniz. Alt-alta olsa da o benzersiz taksit koduyla ilgili grubu renklendirmek daha kolay yapılır..

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
bakalım bi deneyim sağolun ilginiz için

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Ben böyle bir çözüm düşündüm ancak daha iyisi olur mu? bilmem!
örnek uygulama ekte sanırım sayın beab05 bunu kasdetmediniz ancak benim elimden bu gelsi üstad.

Daha pratik daha basit bir yol varsa lütfen görmek bilmek isterim.

iyi çalışmalar :)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Mevcut tasarım için iyi bir sonuç, böyle bir yöntem benim hiç aklıma gelmezdi doğrusu ama doğru bir tasarım olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olur. Tabloları en baştan kurmak lazım, ben şahsen anlamadım. Tablo isimlerinde bile bir özensizlik var alanları ise söylemeye gerek yok. Ayrıca hesaplanan alanlar bile gördüm. İyice incelemeden konuya hakim olmak çok güç.. Belki alınacak ya da kızacaksınız ama böyle bir tasarımı sizden beklemezdim..

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Sayın beab05 bu tasarım benim değil işin aslı kodların hemen hemen tümü burdan alıntı; -başka başlık altında verilmiş başka bir konudan alıntı- ben bunu kısaltıp iki üç alanlı yapabilirdim ancak işin mantığını bilen sizler gibi üstadların ne demek istediğimi analayacağınızı umarak tümünü ekledim mazur görün...
Ancak tabloları yeniden yapmak gereğini anlayamadım burda istenen sadece
her taksit yaptığımızda altformdaki taksit grubunun farklı renk satırlarından oluşması ki kullanıcı 3-5 taksit yapınca ayrıştırabilsin yani tamamen görselliktir burada istenen işlevsellik değil!

yinede ilginizden ve eleştrinizden ötürü teşekkür ederim.

iyi çalışmalar:)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Sayın karaayhan, tasarımdan kastım, istenen işlevleri yerine getiren kodlar değildi.. ;)

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sizi anlıyorum HAKLISINIZ da ayrıca biliyorum veriler-tarih gibi tablolar mantıklı değil "kişiler" ve "taksitler" olsa belki uyardı ama niye şekline taktınız onu anlamadım!!!
bahsettiğiniz benzersiz alan uygulaması bu tasarıma uyarlanamaz mı ki?
şimdi boş bir vt oluşturup inci gibi dizmek geliyor içimden tasarımı baştan sona
ancak buna rağmen istediğim sonuç alınamazsa o zaman üzülürüm yani....

herneyse bu konuda başkaca fikri olan arkadaş yoksa konuyu kilitmek isterim 144 kez gözlenmiş ve sayın beab05 ten başka cevap veren olmamış bu da demektir ki konuyu atlamalıyım...

herkese teşekkür ederim yine de:)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Sayın karaayhan;

Elbette eklenir hatta ben ekliyecektim ama baktım hangi tablo hangisi karıştırdım isimlerinden ve alanlarından dolayı ve bir veritabanının belkeiği tablolarda bunu görünce vazgeçmiştim.
Başkaları da cevap vermek istemiştir ama belki de sadece araya girmek istememişlerdir.
Ayrıca şunu söylemek istiyorum ki sizin her sorunuz hep ilgimi çekmiştir, uğraşması bana hep keyif vermiştir..
Saygılar, sevgiler..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2002
örnek ekte

sayın beab05, biraz kırptım sağından solundan umarım bişeye benzemiştir.
ama inanın vaktim yoktu ve acil olduğundan bu kadar oldu eminim düşüncelerinizi gerçekleştirmek için birazda olsun hazır olmuştur.

teşekkürler iyi çalışmalar...:)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
İşlerim yoğun olduğu için detaylı inceleyemiyorum ama gördüğüm kadarıyla taksit tablosunda birincil anahtar yok, taksit tablosuna tıpkı renk olayı gibi o takside ait bir kod koyunuz ve ilişkilendirmeleri yapınız..

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Şimdi bir bakayım dedim ama vazgeçtim. Taksitler neden üstüste görünüyor farklı taksit grupları farklı renkte olsa bile sadece renk yanılmasıyla bir facia yaşanabilir. Ayrıca doğru taksit grubunu bulmak için renk aramak çok yanlış..
Şöyle olsa; kişi ismi seçilir yine aynı şekilde taksit detayları verilir ve alta veriler gelir, aynı kişiye yeni bir taksit olduğunda altform benzersiz taksit koduyla yeni veriler için hazırlanır. İlgili kişinin ilgili taksit grubu ayrıca gözlemlenmeli, bir liste kutusunda bu oto oluşturulabilir ve kişinin "xxx12 no'lu 15.000YTL 4 taksit li buzdolabı" taksidine tıkladığınızda o döküm gelir ve ödemesi varsa eklenir. Şu anda aklıma gelenler ki bence iyice düşünülmesi sonra hayata geçirilmesi gereken bir konu. Sizin son örneğiniz de olmaz bence..

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
konuyu kapatıyorum..

konuyu kapatıyorum...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...