Günlük Mail Gönderme Kotası

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Merhaba Arkadaşlar,

GMAIL de günde 500 farklı adrese mail gönderme özelliği var. Excel üzerinden mail göndermek istediğimde ise 100 civarında durdu ve kota doldu diyor. Yandexi denedim. ama Yandex te kota doldu diyor. Kotaya itirazım yok ama anlamadığım Gmail ve Yandex aynı datadan mı veri alıyorlar ki Yandex daha önce aynı gün kaç adet mail gönderdiğimi nasıl bilebilir ?

bu konuda fikri, bilgisi olan var mı acaba ?

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Mail serverları ile ilişkisi yok.

Öyle ya da böyle herşey telekom üzerinden geçiyor. Bir internet hattının günlük mail izin kapasitesi 250 dir , bunu geçince telekomun mail serveri engellemeye başlar. Dışarıya gönderdiğiniz maillere ek olarak kurum içinde gezen emailler de bu hesaba dahil edilir ve toplu maillerden sonra mail akışı durur. Bunu düzeltmek için de telekomu arayıp kapasite satın almanız gerek. Nasıl anlıyor derseniz, smtp bütün mail adreslerinde var.

Bunun sebebi spam ya da reklam amaçlı mail dağıtılmasının önüne geçmek. Diğer yandan mail serverları da buna benzer uygulama koyar ve gereksiz trafiği engeller . Çünki onların da Dünya bazında bir trafik izni var ve bunu spam ya da reklam amaçlı , ücretsiz kullandırtmazlar.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Teşekkürler cems kardeşim, aydınlatıcı oldu. Hep merak ediyordum bu konuyu, sağlıcakla kal.

Excel Vers. ve Dili
MSOffice 2010 TR
19-11-2020
arkadaslar merhaba ,

boyle bir bilgiyi ilk defa okuyorum. cok ilgimi cekti. demek ki daha önce bu kadar cok mail gonderme ihtiyaci dogmadigi icin bu sorunla hic karsilasmamisim.

yalnız daha önce calistigim sirketlerde ki mail trafiginin bu rakamlardan cok daha fazla oldugunu biliyorum. normal internet hatlari kullaniyorduk. hatta son sirkette yandex kurumsal mail serverlari kullaniyorduk. telekomdan boyle bir hizmet satin alinmamişti. ( satinalma departmanında oldugum icin boyle bir gider onume gelirdi.) konu hakkinda varsa bilginiz biraz daha aciklama yapabilir misiniz. bu yeni bir sey mi ,, cozum icin mesela VPN baglantisi ile degisik ipler alinarak bu sorun cozulur mu ? ya da binlerce mail gonderme isini isini nasil yapiyorlar.

aslina bakarsaniz konuyu irdelemek istememim bir sebebi var onumuzdeki sene bazi urunler icin toplayacagim mail adreslerine tanitim maili gondermeyi dusunuyordum. daha sorunla karsilasmadan cozum yollari konusunda bilgi sahibi olmak isterim.

saygilarimla...

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Bu baya eski bir uygulamadır , ben kontrol etmedim ama tek değişen olasılıkla 250 sayısıdır. Bunu ttnet ile soruşturmak ve doğru sayıyı bulmak , bü tür mail dağıtımlarına girmeden önce önemli olabilir .

Bu tarz mail dağıtan programlar var , bir kaç dakikada 10 000 adrese mail atabilir , maillerin geçersiz olanlarını atlayabilir. Ama bu programlar kapasite sorunu ile ilgilenmez. Kapasite her internet bağlantısı için sınırlı ise ,

siz ya birden fazla bağlantı sahibisiniz ya da seçtiğiniz internet paketinin volümü bu konuda sorun çıkartmayacak kadar yüksek. Güncel anlamda 35 ya da 65 tl ye de veya 95 tl ye de aylık bant satılıyor. Bu konunun yasal tarafı.

Diğer yol ise bazı server sunucu sahipleri başka bir yoldan , olasılıkla VPN üzerinden başka ülkeyi kullanarak çok yüksek kapasitede mail atabilir. Ancak bu telekomun tekelini kırmak anlamı taşıdığından konu patlarsa fena baş ağrıtabilir.Bunu yapan tabii buna bir ücret de alacaktır. Diğer yandan spam hakkında taşıyıcı omurgaların da ülke tekellerine sınırı var , zaten bir örnek ağırlıktaki mail binlerce dağıtılıyorsa o IP karalisteye alınır ve çıkarmak da zor. Siz kendiniz VPN de yaparım deseniz de , bir ülkede farkedilip IP ye bloke yerseniz , açacak olan telekomdur. Yani siz ismen yemiyorsunuz telekom yiyor, karalistesi kabarıyor . Bunu da açıkla derlerse o zaman cevap ne olur onu iyi düsünmek gerekebilir.

Bu durumda mantıken madem ikisi de masrafçı , yasal olanı seçmek daha doğru olabilir.

Son düzenleme: