Günün haftanın sorusu

Merhaba arkadaşlar, modlar...
Benim bir önerim olacaktı. Sitenin genel çalışma sistemi birinin excelde bir sorunu çıkması, sonra excel.web.tr'ye göndermesi ve cevaplanması şeklinde... Ama yeni öğrenenler için ileri seviyede sorunların çözümlerini anlamaya çalışmak ilk basamakları çıkmadan son basamağa atlamaya çalışmak gibi oluyor. Burdan yola çıkarak şöyle birşey düşündüm. Günün sorusu veya haftanın sorusu olsun. Soruların nasıl olacağı çok geniş. Basit program algoritmaları olabilir. Karışık bir tabloda hesaplamalar olabilir, ve daha neler neler... Sonra herkes bununla uğraşacak. Bir problemle uğraşıp da sonradan cevabı öğrenmek çok yararlı oluyor. Belli bir zaman sonra ise sorunun cevabını siteden öğreneceğiz. Ama cevapta bolca açıklama satırları olacak. Ne dersiniz?

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Sayın pcci,
fikriniz çok güzel. Teşekkürler.
Bu tür girişimlerdeki en temel problem. Böyle bir şeye başladığınızda bunun devamını getirmek.
"Günün Sorusu" diye bir başlık attığımızda, üyeler bizden her gün bir soru bekleyecek.
Bu siteye gönül verenler istisnasız olarak bu işi gönüllü yapıyorlar, yani asıl işlerinden geriye kalan zamanda. Hal böyle olunca ne ben ne de diğer hiç kimse bu foruma sürekli mesaj gönderebileceğini garanti edemiyor.
Bu tür girişimleri ayakta tutmak bu nedenle epey zorlaşıyor.

Ancak bunların hiç biri böyle bir olayı başlatmaya engel değil.
Tek istediğim "Ben böyle bir köşeyi ayakta tutarım" diyecek bir gönüllü.
Hemen bir bölüm açarız.

hiç kimse bu foruma sürekli mesaj gönderebileceğini garanti edemiyor.
Gerçekten doğru. Ben de böyle bir sorumluluk alsam işimin arasında her gün soru hazırlayacağım, Cevabını çözeceğim. Sonra anlaşılır olması için açıklamalar ekleyeceğim. Ben olsam zor yapardım. Bir yazarın her gün gazeteye yazı yazması gerektiği ve yetiştirmek zorunda olduğu gibi. Ama diğer taraftan yeni öğrenen biri olarak böyle bir uygulamanın çok yararlı olacağının farkındayım. Farkındayım çünkü ihtiyaç duyuyorum.:) Çalıştığım konuda açıklamaları verilmiş güzel bir örnek iyice konuyu pekiştirir. Böyle bir köşeyi üstlenecek bilgili, disiplinli, öğretmeyi seven biri çıkmasını dilerim. :(

Böyle bir köşeyi üstlenecek bilgili, disiplinli, öğretmeyi seven biri çıkmasını dilerim
Biri olması şart mı, birileri de olabilir. Günün zor olursa Haftanın olur. O da zor olursa 'Aklıma Gelmişken' olur. Bir başlayalım. Olmazsa olmadı olur.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Biri olması şart mı, birileri de olabilir. Günün zor olursa Haftanın olur. O da zor olursa 'Aklıma Gelmişken' olur. Bir başlayalım. Olmazsa olmadı olur.
:hiho: :hiho: :hiho:
Süper!
Bu köşeyi açmasak bile bu yorum olayı bitirdi.
:hiho: :hiho: :hiho:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 İng.
Çooook iyi :hiho: :hiho: :hiho: :hiho: :hiho:

Bak ben bunu bu AY ın yorumu olarak seçtım bile :bravo: :bravo: :bravo:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ã?neride,cevaplarda süper, belki ileride cevabı bilene ödülde veririz. Ne dersiniz. :bravo: :bravo:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Belki şu şekilde biraz daha fazla şansı olabilir...
Dileyen herkes dilediği konu ve seviyede sorusunu ve cevabını hazırlar..
bunlar moderatörlerde birikir ve sıra ile ve (belki seviye puanıda koyarak yanına), hazırlayanada ayıp olmasın diye hazırlayanın adına günün sorusu olarak yayınlanır.

Gerçi bölüm sayısı arrtıkça takipte , kontrolde zorlaşıyor ama ana konumuz dışındaki başlıklardan fedakarlık etmenin bence sakıncası yok..Zaten mesajların %60'ı Excel soruları bölümüne gelmiş dikkat ederseniz.

leventm' Alıntı:
Ã?neride,cevaplarda süper, belki ileride cevabı bilene ödülde veririz. Ne dersiniz. :bravo: :bravo:
Benim de aklıma ödül gelmişti ama demedim. :) Ağzımdan lafı kaptın leventm.:) Þöyle birşey de olabilir. Herkes soru ve cevap göndersin ama gönderilenler adminin süzgecinde elensin. Ã?ğretici mi gerçekten, bilmeyen öğrenebiliyor mu birşeyler? vs... vs...
Bu iş olacak gibi. :) bekliyoruz :eek: Hediye de çorbaya tuz olur. :)
Hatta ne yapılabilir biliyor musunuz?Bir sonraki aşamada bu sorulardan Açıklamalı Ã?rneklerle İleri düzey Excel adı altında kitap çıkarılabilir... :hey:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn pcci

Ben ödülü şaka amaçlı yazmıştım. Alınacak en güzel ödül harcanan emeğe karşılık verilecek bir teşekkür mesajıdır. Fakat sizden inanılmaz yaratıcı fikirler çıkıyor. Bu kitap öneriside çok iyi bir fikirdi.