Soru Güvenlikli excel dosyası hk.

Hakan Ertürk

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2032
Merhabalar,

Forumda dolaşırken üstteki konu dikkatimi çekti, öncelikle destek veren herkesin emeğine sağlık. Teşekkür ederim.

Bu konuyu incelerken aklıma şöyle bir güvenlik geldi, forumda ve google arama motorunda arattım ancak çok farklı şeyler çıktı karşıma. İstenilen cevaba ulaşamadım. Belkide doğru arama metnini kullanamadım.

Sorum şu; masaüstünde bulunan excel dosyası var (veya farklı bir yerde de olabilir D:\ veya E:\ sürücüsüde vb. standart bir excel dosyası) bu dosya flasha kopyalanıp veya mail ile başka birine gönderildiğinde, o bilgisayarda açılmayacak, diyecek ki; "bu excel dosyasının açılması için gereken dosya bulunamadı" veya "bu excel dosyası sadece şu bilgisayarda çalışır".

Yani VBA ile dosya yolu verilirse misal, "C:\Kullanıcılar\*****\Belgelerim\ExcelinAçılmasıİçinGerekliDosya" (bu dosya excel.jpg / excel.png resim dosyası da olabilir, excel.mp3 şarkı dosyası da olabilir veya dosya uzantısı yok sadece excel adında önemsiz bir dosya da olabilir).

Excel dosyama çift tıkladığımda bu dizindeki dosyayı doğrularsa açılır ve gerekli çalışma yapılabilir.

Böyle bir güvenlik oluşturulabilir mi?

Umarım anlatabilmişimdir.

Şimdiden cevap için teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Hakan Ertürk

Hakan Ertürk

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2032
Sanırım bu konuya yazdığım başlığı aratmayı unutmuşum. :)
Yine forumda istediğim tam cevabı buldum.

Açtığım bu konu hakkında gereğinin yapılmasını...

Saygılarımla.