Guruplar Halinde Toplam almak

hbgny

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Excel Office 2013 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-09-2027
Merhaba, benim şöyle bir sorunum var. Ayrı ayrı şehirlere değişik tarihlerde ürün gönderiyorum. Daha sonra bu ürünleri hafta sonlarında fatura etmem gerekiyor. Her şehire giden toplam kiloyu yazarak fatura ediyorum. Ben her seferinde otomatik süz yaparak her şehrin ayrı ayrı toplam kilosunu buluyorum. Bu da epey bi zamanımı alıyor. Bunu bir seferde yapabilirmiyim. Tüm şehirlere giden ürünün toplam kilosunu daha az bir sürede hesaplayabilirmiyim. Ekte örnek gönderiyorum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

thinker

Banned
Örneği inceleyin.

Topla.Çarpım fonksiyonu ile sorununuz çözülüyor. Fakat İl sütunuda türkçe karakter problemleri var. Dolayısıyla fonksiyon doğru sonuç vermiyor

Toplam alanında İZMİR , il sütununda ˜ZM˜R olarak gözüküyor. Türkçe karakter düzeltmeleri ile ilgili olarak, forumda gerekli makroları bulabilirsiniz.

hbgny

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-09-2027
Seyit bey dosyanız için teşekkür ederim. Dosyanızı inceledim. Yalnız şöyle bir problem var. Yapmış olduğunuz pencerede 1şehir defalarca yazılmış. Dikkat ettiğimde gönderdiğim listedeki satır sayısı kadar sizin pencerenizde de şehir ismi var. Bu da aşağı yukarı benim otamatik süzde harcadığım süre kadar vaktimi alıyor. Ben ilk gönderdiğim dosyada listenin altında şehirlerin toplamlarını yazmıştım. Öyle bir liste yapabilmemiz mümkün mü? Ben bunu alt toplamlarla yapmaya çalıştım. Ama pek olmadı. Gelişmiş süzle olur mu onu bilmiyorum. Biraz daha yardımcı olabilirseniz sevinirim.

hbgny

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-09-2027
Ya da şöyle birşey olur mu? Ben o pencere açmanın nasıl yapıldığını bilmiyorum ama 81 tane satır açılsa, Her satıra da sadece 1 şehir tanımlansa liste çıktığında her satır kendi ilinin toplamını verse böylece hem mükerrerlikten kurtulmak hem de her şehir için ayrı ayrı seçim yapmaktan kurtulmuş olabilirmiyim. Böyle birşey olabilir mi?

hbgny

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-09-2027
Ya da şöyle birşey olur mu? Ben o pencere açmanın nasıl yapıldığını bilmiyorum ama 81 tane satır açılsa, Her satıra da sadece 1 şehir tanımlansa liste çıktığında her satır kendi ilinin toplamını verse böylece hem mükerrerlikten kurtulmak hem de her şehir için ayrı ayrı seçim yapmaktan kurtulmuş olabilirmiyim. Böyle birşey olabilir mi?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Örnek olarak gönderdiğiniz dosya üzerinde size iki türlü çözüm önerim var birincisi özet tablo (mutlaka öğrenin) ikincisi ise makrodur.

Verilerinizin bulunduğu sayfadaki butona tıkarsanız makro çalışacaktır ve Sayfa2 de raporunuz hazırlanacaktır.

Sayfa3 te ise excelin kendi özelliklerinde özet tablo ile yapmış olduğum örneği bulabilirsiniz. :hey:

hbgny

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
05-09-2027
Tam istediğim gibi olmuş çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2010 Excel-Türkçe
21/03/2019
biraz sabun gönderirsin artık(!)