Soru Hafta sonu tatillerini saydırma?

s.savas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba arkadaşlar.
E3 hücresindeki tarih referans alınarak:
Çalışma kitabımdaki G6:AK6 aralığındaki hücrelere
Kod:
=EĞER($E$3+13+SÜTUN(AB$1)>SERİAY($E$3;0)+14;"";$E$3+13+SÜTUN(AB$1))
formülü ile bir önceki ayın 15 - 31 aralığındaki günleri ve içerisinde bulunulan ayın ilk 14 gününü yazdırıyorum. (Sn Ömer Baran'a teşekkürü borç bilirim)
Buradaki formülle de G6:AK6 aralığındaki hafta sonlarını AO sütununda saydırıyorum.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((HAFTANINGÜNÜ($G$6:$AK$6)=7)+0)+TOPLA.ÇARPIM((HAFTANINGÜNÜ($G$6:$AK$6)=1)+0)
Şurada sorun yaşıyorum;
E3 hücresine Şubat ayını tanımlarsam (01.02.2019) AO sütunundaki sonuç hata veriyor. Çünkü; Şubat 28 gün çekiyor ve AI6:AK6 aralığı doğal olarak boş oluyor.
Kod:
=TOPLA.ÇARPIM((HAFTANINGÜNÜ($G$6:$AK$6)=7)+0)+TOPLA.ÇARPIM((HAFTANINGÜNÜ($G$6:$AK$6)=1)+0)
formülünü Şubat ayı seçilince de doğru sonuç vermesi için nasıl revize edilmeli.
Teşekkür ediyorum.

http://dosya.co/gkwc2xxhya1l/GÜVENLİK_PUANTAJI.xls.html

s.savas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003
Ömer hocam çok teşekkür ederim. Hızır gibi yetişiyorsunuz.
Mazur görmeniz temennisi ile birbiri ile alakalı iki sorunum daha var.
G6:AK6 aralığındaki resmi tatil gün sayısını AV6 hücresinde toplatmak istiyorum. Bununla beraber hafta sonlarını renklendirdiğimiz gibi resmi tatilleri de koşullu biçimlendirme ile renklendirme yapabilirmiyiz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Ms.Excel ile ilgili değil ama fark edince yazayım dedim.
Kullandığınız örnek belgedeki RESMİ TATİLLER sayfasında yer alan Arifeler ibaresinin Arefeler olması lazım.

Son sorularınıza gelince;
-- Cumartesi veya Pazar gününe denk gelen Resmi Tatiller dahil tüm resmi tatillerin sayası için aşağıdaki 1'inci formülü,
-- Cumartesi ve Pazar gününe denk gelmeyen resmi tatil gün sayısı için aşağıdaki 2'nci formülü,
-- Resmi tatil olan Cumartesi ve Pazar günlerinin sayısı için aşağıdaki 3'üncü formülü,
-- mevcut koşullu biçimlendirme formülünü kullanmaya devam edecekseniz iki formülü aşağıdaki 4'üncü formül gibi birleştirebilirsiniz,
-- Haftasonu olup olmadığına bakmaksızın tüm resmi tatilleri renklendirmek için aşağıdaki 5'inci formül olabilir,
-- Resmi tatil ve haftasonları aynı renk olacaksa aşağıdaki 6'ncı formül ihtiyacı karşılar.
Rich (BB code):
=TOPLA.ÇARPIM(--('RESMİ TATİLLER'!$A:$A=KAYDIR($F$6;0;1;;GÜN(SERİAY($E$3;0)))))
=TOPLA.ÇARPIM(('RESMİ TATİLLER'!$A:$A=KAYDIR($F$6;0;1;;GÜN(SERİAY($E$3;0))))*(HAFTANINGÜNÜ(KAYDIR($F$6;0;1;;GÜN(SERİAY($E$3;0)));2)<6))
=TOPLA.ÇARPIM(('RESMİ TATİLLER'!$A:$A=KAYDIR($F$6;0;1;;GÜN(SERİAY($E$3;0))))*(HAFTANINGÜNÜ(KAYDIR($F$6;0;1;;GÜN(SERİAY($E$3;0)));2)>5))
=HAFTANINGÜNÜ(G$6;2)>5
=VE(G$6<>"";EĞERSAY('RESMİ TATİLLER'!$A:$A;G$6)>0)
=TOPLA.ÇARPIM(--('RESMİ TATİLLER'!$A:$A=K$6))+(HAFTANINGÜNÜ(KAYDIR($F$6;0;SÜTUN(E$1));2)>5)>0

Son düzenleme:

s.savas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003
Ms.Excel ile ilgili değil ama fark edince yazayım dedim.
Kullandığınız örnek belgedeki RESMİ TATİLLER sayfasında yer alan Arifeler ibaresinin Arefeler olması lazım.

Son sorularınıza gelince;
-- Cumartesi veya Pazar gününe denk gelen Resmi Tatiller dahil sayı için aşağıdaki 1'inci formülü,
-- Resmi tatil olmayan Cumartesi ve Pazar günlerinin sayısı için aşağıdaki 2'nci formülü,
-- mevcut koşullu biçimlendirme formülünü kullanmaya devam edecekseniz iki formülü aşağıdaki 3'üncü formül gibi birleştirebilirsiniz,
-- Resmi tatilleri renklendirmek için aşağıdaki 4'üncü formül olabilir,
-- Resmi tatil ve haftasonları aynı renk olacaksa aşağıdaki 5'inci formül ihtiyacı karşılar.
Rich (BB code):
=TOPLA.ÇARPIM(($G$6:$AK$6<>"")*('RESMİ TATİLLER'!$A:$A=$G$6:$AK$6))
=TOPLA.ÇARPIM(($G$6:$AK$6<>"")*('RESMİ TATİLLER'!$A:$A=$G$6:$AK$6)*(HAFTANINGÜNÜ(KAYDIR($F$6;0;1;;GÜN(SERİAY($E$3;0)));2)<6))
=HAFTANINGÜNÜ(G$6;2)>5
=VE(G$6<>"";EĞERSAY('RESMİ TATİLLER'!$A:$A;G$6)>0)
=((EĞERSAY('RESMİ TATİLLER'!$A:$A;G$6))+(HAFTANINGÜNÜ(G$6;2)>5))>0
Üstadım resimdeki gibi bir uyarı veriyor sonucunda da her hangi bir şey hesaplamıyor.
Ofis 2007 64 bit kullanıyorum, sürüm farkı olabilirmi?

Excel Vers. ve Dili
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımı kontrol edin.
Hangileri olduğunu hatırlamıyorum, bazı değişiklikler yaptım (dikkat: neyin neyi hesapladığına dair açıklamaları da değiştirdim)
Hata alırsanız hangi formül veya durumla ilgili olduğunu belirtin ki bakabileyim değil mi?

Son düzenleme:

s.savas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003
Üstadım teşekkür ediyorum.
Migren tavan yaptı, pc yi kapadım.
Ancak şu açıklamayı yapmalıyım. İlk iki formülde bu hatayı verdi.
Koşullu biçimlendirmeye dair formülleri henüz denemedim.
Netice hakkında yarın sabah cevap veririm.
Hakkınızı helal edin.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

s.savas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003
Resmi tatiller/bayram tatilleri ile ilgili güncel formüllerle de 5. mesajdaki hatayı vermeye devam ediyor.
Koşullu biçimlendirme formülleri de benzer bir hata veriyor.

Çok şeyler istediğimin farkındayım. Ancak şu iki husus çok önemli.
1- AG3 hücresine: G6:AK6 aralığında (Cumartesi-Pazar günlerine denk gelmeyen, hafta içi) olan resmi tatiller/bayram tatilleri saydırılmalı,
Örnek: E3 hücresi 01.05.2019 olsun. 15 Mayıs - 14 Haziran aralığında olan resmi tatiller:

1. 19 Mayıs (Pazar)
  2. 04 Haziran (Salı)
  3. 05 Haziran (Çarşamba)
  4. 05 Haziran (Perşembe)
Bu prosedüre göre AG3 hücresindeki resmi tatil gün sayısı 3 olmalı (Cumartesi-Pazarı hariç tuttuğumuz için)

2- AW8 hücresine de C8 de bulunan personelin G8:AK8 aralığında resmi tatile denk gelen (Cumartesi-Pazar günlerine denk gelmeyen, hafta içi) çalışması varsa onu saydırmalı.
Aynı prosedürle C8 de bulunan personel 4-5-6 Haziran günlerinde çalışmış olsun. AW8 hücresindeki veri 3 rakamını bulmalı.

Excel Vers. ve Dili
Merhaba.
Belgede gerekli uygulama ve hesaplama seçenekleri açıklanarak uygulandı.
İnceleyiniz, denemeler yapınız.
Ekteki belgeye, fareyle BURAYA tıklayarak da erişilebilir.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
ALTIN ÜYE olmadığınızı sonradan fark ettim.
Eklediğim belge erişim için, önceki cevabımı harici erişim bağlantı adresi eklendi.
Sayfayı yenileyerek, bir önceki cevabıma tekrar bakınız.
.

Son düzenleme:

s.savas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003
Üstadım haklısın altın üyeliğim henüz onaylanmadı.
Elinize emeğinize sağlık. Dosyayı inceliyorum.

s.savas

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba.
Belgede gerekli uygulama ve hesaplama seçenekleri açıklanarak uygulandı.
İnceleyiniz, denemeler yapınız.
Ekteki belgeye, fareyle BURAYA tıklayarak da erişilebilir.
Üstadım elinize emeğinize sağlık. Sorabileceğim bir çok konuyu sormaya mahal vermeden düzenlemişsiniz.
Ancak üstesinden gelemediğim bir hususu sormak zorundayım. Sorunum şu:
Puantajda kişinin bir ayda çalışması gereken süreyi hesaplayabilmek için ay içerisindeki çalışılması gereken süreyi hesaplayabilmem lazım.
Özetle kişiye bağlı olmaksızın J7:AN7 aralığındaki iş günlerini BL5 hücresinde (ay kaç gün ise) saydırabilmeliyim.
1.PNG

Excel Vers. ve Dili
Yanlış anlamıyorsam =EĞERSAY($G$6:$AK$6;"") formülünün sonucu istediğiniz şey oluyor.

Excel Vers. ve Dili
2003
Bu çalışmam özellikle taşerondan kadroya geçen 4d diye tanımlanan personellerin puantajlarını hazırlamak için kullanmak istiyorum.
Toplu sözleşme hükümlerine bakınca şöyle bir ayrıntı ile karşılaştım.
1.JPG
Buradaki A bendi gereği çalışmadaki hafta sonlarının tesbitinde;
1- Kişinin çalışma şekli: Normal-Vardiyalı şeklinde tanımlanıyor
2-En önemli husus: Kişi vardiyalı çalışıyorsa işe taşlama tarinden itibaren 6. günü takip eden 7.gün hafta tatili oluyor. Yani kişi bugün (15.02.2019) vardiyaya başlıyorsa hafta tatili Perşembe günü (21.02.2019) olacaktır.
Detaylı açıklama ektedir.
Vakti müsait olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Professional Türkçe 32 Bit
Vardiyalı çalışmalarda da kanunen hafta tatili Pazardır. Çünkü vardiyalı çalışanlar hafta içerisinde 1 den fazla izin yaptığı için, izin günü diye bir kavram olmuyor

Excel Vers. ve Dili
2003
İlgili protokolün kanuna aykırı olduğunu düşünmüyorum ki; şimdiye kadar her hangi bir iptal veya yürütmeyi durdurma başvurusu yapılmadı.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Excel Vers. ve Dili
İş kanununda yazılan 6. Günü takip eden 7. Gün ibaresi farklı bir durumdur. Haftada 4 gün boyunca peşpeşe günde 11 saat çalışan personel diğer 3 gün izin yapmak zorunda. bu durumda bu kişi için 6. günü takip eden 7. Gün ibaresi burada işe yaramaz. Bu nedenle orada bahsedilen kişiye haftada en az 1 gün kesintisiz izin verileceğini söylüyor. Haftada en fazla 45 saat çalıştırılacağını belirtmek için kullanılmıştır.
Örnek olarak haftalık izinler yıllık izinden sayılmaz. Her hafta farklı günlerde mesaide olan, 11 saat vardiyalı çalışan personele 22 gün yıllık izin verirken, haftalık izinlerine rastlayan günleri atlayarak hesap etmen gerekiyor. Sizin dediğinize göre bunu nasıl yapmayı düşünüyorsunuz merak ettim

Excel Vers. ve Dili
Ozaman şöylemi oluyor;
Pazartesi 11 saat çalışıyor
Salı izinli
Çarşamba 11 saat çalışıyor
Perşembe izinli
Cuma 11 Saat Çalışıyor
Cumartesi izinli
Pazar 11 Saat Çalışıyor

Bu durumda pazar günü çalışmaya başladığı 6. günü takip eden 7. gün pazar oluyor ve Pazar çalıştığı için Hafta Tatili Ücreti almaya hak kazanmış mı oluyor?