Harici diskte yüklü programları en hızlı nasıl silebilirim?

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Değerli Dostlar;

HP laptopumun "C: D: bölümlerini içeren" diski, şuan harici disk olarak kullanmaya başladım. 500 GB boyutlu disk 2 bölüm olup, ilk bölümünde Windows 10 kurulu; D bölümünde ise kullanmayacağım veriler bulunmaktadır. 500 GB boyutundaki hard disk içinde yüklü programları, hangi şekilde güvenli ve hızlıca sağlıklı olarak silmek istiyorum. Konuya ilişkin değerli düşünce ve önerilerinizi öğrenmek istiyorum.

Yardımınız için önceden teşekkürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
Değerli Dostlar;

HP laptopumun "C: D: bölümlerini içeren" diski, şuan harici disk olarak kullanmaya başladım. 500 GB boyutlu disk 2 bölüm olup, ilk bölümünde Windows 10 kurulu; D bölümünde ise kullanmayacağım veriler bulunmaktadır. 500 GB boyutundaki hard disk içinde yüklü programları, hangi şekilde güvenli ve hızlıca sağlıklı olarak silmek istiyorum. Konuya ilişkin değerli düşünce ve önerilerinizi öğrenmek istiyorum.

Yardımınız için önceden teşekkürler.
Çok anlamadım ama, sağ tuş biçimlendir neden yapmıyorsunuz?
İki bölümde mi silinecek, windows olmayan bölüm mü?

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Sayın asri,

Mesajınızı biraz önce gördüm. İlginiz için teşekkürler.
Sadece Windows 10 kurulu olan C: disk bölümünü silmeye karar verdim.

Excel Vers. ve Dili
office 365 türkçe
Harici hdd yi bilgisayarınıza takınız bilgisayarım ı Tıklayın silmek istediğiniz sürücü üzerinde mausenin sağ tuşu tıklayın ve biçimlendirme deyin hdd yi hangi dosya sistemine göre formatlayacağınızı seçiniz ntsf veya fat32 benim önerim harici hddlerde fat32dir hızlı biçimlendiri tıklayın

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Değerli Dostlar;

HP laptopuma servise giderek SSD disk taktırdım . C ve D olarak bölüm oluşturuldu. Ekli winrar dosyasındaki Word'e kopyalanan resimde de görüleceği üzere:
1 tb seagate taşınabilir diskimde, 931 gb boyutunda bir alan "Ayrılmamış" olarak gözüküyor.

"Ayrılmamış" alanın 500 GB'ını (ki İşletim sistemi yedeklerine); kalan 431 GB alanı da (veri klasörleri) olarak, 2 bölüme ayırarak kullanmayı düşünüyorum. Bölümlere ayırmayı AOMEI Backupper Professional ile yapacağım.

1- Ayrılmamış alanı, nasıl biçimlendirmemi önerir siniz? NTFS / FAT32 hangisi?
2- Biçimlendirme
ve bölümlere ayırma işleminden, hangisini önce yapmalıyım?

Yardımınız için önceden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
office 365 türkçe
Altın üye olmadığım için dosyayı göremiyorum yanlış bilgi vermek istemiyorum fakat yanlış hatırlamıyorsam AOMEI Backupper Professional disk bölme ve formatlama yapmıyordu sadece bu kup alıyordu veya Windows Baska sürücüye tasıya biliyordu

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Yaptığım inceleme ve araştırmalar sonrası çözüme vardım.