Hatalı satır degeri düzeltme

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26.04.2022
Sayın arkadaşlar iyi akşamlar.
Ekli tabloda da sarı renkli işaretlediğim hatalı değerlerinin yerlerine doğru değerleri formül ile nasıl getirebilirim
Bu konuda yardımcı olabilir misiniz .

Ekli dosyalar

relaxim

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 Tr 64 bit
15.06.2027
Merhaba,

Sorunuz yeterince açık değil. Yerine hangi değer neye göre gelecek? A sütununa değerler elle mi giriliyor?

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
26.04.2022
Relaxim bey öncelikle katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.
Hayır normalde A ve B sütunlarında yaklaşık 1500 satır var ben örnek olsun diye kısaltarak paylaştım. otomasyon sisteminden alınan yükseklik ve hacim kütle tablo değerleri, fakat bu değerler dijital seviye ölçer üzerinden geldiği için zaman zaman bu şekilde hatalı değer atıyor. burada yapmak istediğim en son küçük doğru değere ve ondan sonraki büyük ilk doğru değere bakarak aralardaki hatalı değerleri nasıl düzeltebilirim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Sayın relaxim'in de belirttiği gibi doğru değerlerin neye göre doğru olduğu nasıl belirlenecek anlamadım. Dosyanızdaki verilerden gördüğüm kadarıyla miktar değeri yükseklik değerinin 10 katı olarak görünüyor. Ancak 7. satırda 30 yükseklik için 350 olan miktarı hatalı olarak belirtmemişsiniz. 300 olması gerekmez miydi? Eğer yükseklik = miktar/10 ise neden bu şekilde formül kullanmıyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
26.04.2022
Sayın yusuf bey iyi günler diler ilginizden dolayı teşekkür ederim.
Tabloyu güncelleyip tekrar attım , tabloyu düzenlerken bir hata yapmışım kusura bakmayınız.

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Tekrar sorayım, eğer kütle=yükseklik*10 ise neden bu formül üzerinden çalışma yürütmüyorsunuz? Başka bir kontrol şekli mi var?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
26.04.2022
Yusuf bey güncel tabloyu tekrar attım bunun üzerinden nasıl yapabiliriz.
Yükseklik değerleri sabit değil çünkü tank yatay silindirik

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Aşağıda size yatay tank hesaplaması olan birdosya atıyorum. Orada kullanılan hacim formüllerinden yararlanmanızı tavsiye ederim.
Direkt sorunuzun karşılığını bulamammış sanmayın. Orada seviyeye bağlı olarak hem dolu hem boş kısım hacimlere ait formüller var.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
26.04.2022
Sayın faruk bey öncelikle katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.
Sizin verdiğiniz formül tankın çapı boy ve uzunluğu bilenen bir tank için ,Fakat bizim elimizdeki tankın sizin belirttiğiniz özellikleri bilinmiyor. benim örnek olarak verdiğim tablo ise otomasyon üzerinden oluşturulan bir tablo ve bu tablo oluşurken dijital cihaz zaman zaman seviyelerde hatalı ölçümler alarak bu tabloyu oluşturuyor. bu hatalı olan seviyeleri dogru olan seviyelere göre kıyaslama yaparak yaklaşık doğru seviyeleri getirebilirmiyiz.