Her Günün Fiyatını O Günün Kuruna Çevirme

Excel Vers. ve Dili
2108 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-11-2022
Herkese selamlar.
Elimde bir liste var, 2010'dan beri TL olarak borç alacak vs...
Benim bunların hepsini, "o günün" Euro Efektif Satış kuruna göre çevirmem lazım.
Nasıl yaparım yardımcı olabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
MS Office Standart 2016 Türkçe
19-03-2024
Euro efektif kur listesi var mı

Excel Vers. ve Dili
19-03-2024
listenizi paylaşın

Excel Vers. ve Dili
2108 Türkçe
18-11-2022
Hocam bu dosyalardaki 4 sütun TL değerini hemen yanında 4 sütun Euro olarak geçiremedim...

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
19-03-2024
Sevgili dostum

Ben Ali dosyasını yaptım. Ancak bazı hususlar var.
1- Sanırım bu bir cari hesap ve 1.sütun borç, 2.sütun alacak, 3.sütun borç bakiye ve 4.sütun Alacak Bakiye. Bu nedenle sadece 1 ve 2.sütunların dövize çevrilip diğerlerinin cari hesap mantığı ile çalışması gerekir. O nedenle 3 ve4. sütuan farklı förmül yazdım.

2. Bildiğin üzere Merkez bankası tatil günlerinde kur açıklamaz o nedenle hafta sonu ve bayramlarda listede kur yok. Ben hafta sonlarını hesapladığımdan onlarda sorun yok ama bayramlara denk gelen günlerde kur olmayacağından sorun olabilir. Sen de o günleri devam eden ilk günün kuru ile doldurman gerek.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2108 Türkçe
18-11-2022
Sevgili dostum

Ben Ali dosyasını yaptım. Ancak bazı hususlar var.
1- Sanırım bu bir cari hesap ve 1.sütun borç, 2.sütun alacak, 3.sütun borç bakiye ve 4.sütun Alacak Bakiye. Bu nedenle sadece 1 ve 2.sütunların dövize çevrilip diğerlerinin cari hesap mantığı ile çalışması gerekir. O nedenle 3 ve4. sütuan farklı förmül yazdım.

2. Bildiğin üzere Merkez bankası tatil günlerinde kur açıklamaz o nedenle hafta sonu ve bayramlarda listede kur yok. Ben hafta sonlarını hesapladığımdan onlarda sorun yok ama bayramlara denk gelen günlerde kur olmayacağından sorun olabilir. Sen de o günleri devam eden ilk günün kuru ile doldurman gerek.
Aynen şimdi sordum dediğiniz gibiymiş sütunlar.
Ancak tek bir şey anlamadım, üst satırlarda sorun yok ancak son satırlara doğru TL 4 sütununun Euro 4 karşılığı yanlış gibi.
Mesela son satırda 292 bin liranın Euro karşılığı 259 bin Euro görünüyor.

Excel Vers. ve Dili
19-03-2024
Yanlış değil,

Siz cari hesabı TL olarak tuttuğunuzdan arada oluşan tutar kur farkıdır. Eğer hesap aslında EUR ise ve siz TL işlem yapmışsanız doğal olarak bir kur farkı oluşacaktır. Dönem sonu EUR bakiyeyi dönem sonu kuru ile çarparak gerçek TL bakiyey ulaşırsınız. Dosya da hesapladım. (Tesadüf bu excel hastası adam aynı zamanda bir mali müşavir :))

Ekli dosyalar