Her kod değiştiğinde yapılacaklar

Sorum şu her ürün kodu değiştiğinde o ürün grubu için o ürün grubuna ait son satırın altını koyu çiz, birim maliyet ve adetleri çarparak genel bir toplam yaratarak ürün grubuna ait alt toplamı altını çizdiğimiz yerin altına açtığımız yeni boş bir satırın içine yaz ayrıca bu ürün toplamlarının tüm listenin genel toplamı içindeki yüzdesel dağılımını göster.

örnek ekli.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Açıklamanızdan anladığım kadarıyla bir örnek hazırladım. İsteğinizi tam olarak karşılarmı bilemiyorum, eğer karşılamazsa ne istediğinizi tam olarak açıklayınız.

selamlar

Size verdiğiniz cevap için teşekkür ederim Levent Bey,

Durumu sözlü olarak daha iyi açıklayabilrim sanırım.

1. Elimde birim maliyeteleri, adetleri, ürün kodları olan binlerce satırlık bir malzeme var.
2. Ben ürün kodlarına göre sınıflandırma yaptım ancak istiyorumki bir makro yardımıyla bir ürün koduna ait malzeme satırları bittiğinde altı koyu bi çizgi ile çizilsin boş bir satır oluşsun ve o satırda birim maliyet sütununa denk gelen hücrede o bölüme ait malzemelerin adet ve birim maliyetlerinin çarpımı toplamı (yani kaç liralık malzeme alınmış o ürün koduna ait) yazılsın ve yanındaki hücredede tüm dosyadaki benzer mantıkla oluşacak genel alım yekünün içindeki % değeri yazsın.

Çok şey istiyormuyum bilmem yeni kullanıcı olmanın cesareti herhalde:))

Teşekkürlerimle

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Rica ederim

Yaptığım örnek, söylediğiniz işlemi gerçekleştiriyor sanıyorum. Ã?rneği kendi çalışmanıza uyarlayabilirsiniz. Eğer bunda sıkıntı çekerseniz kendi tablonuzu kısaltarak gönderin onun üzerinden yürüyelim.

selamlar

Levent Bey,

Kusura bakmayın ben sizin makronuzu çalıştıramadım örnek dosya ilk mesajımda vardı acaba nerde hata yapıyor olabilirim.

tabii çok yeni olduğumu gözönüne alın çok temel ve ayrıntılı tasvir işimi kolaylaştırabilir.

Syg,

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ataçı tıkladıktan sonra farklı kaydet ile bilgisayarınıza kaydedin,ondan sonra tekrar açın ve sayfadaki çalıştır butonuna basın,tablonuzdaki değişiklikleri göreceksiniz.

selamlar

Çok teşekkür ederim kodun mantığını anlamamış olmama rağmen kopyaladım ve oldu.

sağolun.