Soru HES kodunu userform üzerinden sorgulama

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
Değerl üstadlarım
Bu soru Toplu hes kodu sorgulama | Excel WEB TR Forum - Excel, Excel Makro, Excel Fonksiyon, Excel Formül, Excel soru ve çözümleri adresindeki hes sorgulama sorusunun userform üzerinde sorgulayıp gelen verilerin sayfaya aktarılması amacını taşımaktadır.

Ekteki örnek anılan soruda bulunan dosyanın alınarak üzerine userform eklenmiş halidir.Kodlar da bu dosyaya aittir, ancak userforma alma konusunda sorunlar vardır.
1- Orjinal dosyada da userform üstünden sorguda da takılan ilk yer , tc numarasını e devlete gonderen satırda sanki tc no verilmemiş gibi görüp bu satırda takılmakta ve bundan sonrasını izlemek ya da dahasına çalışmak mümkün olmamaktadır.
2- Bu bir sağlık için yaratılmış userformda hazırlanmış bir ana programa popup şeklinde eklenecektir. Kişinin bir çeşit muayeneye alınmasından önce, kullanılacak cihazlara bulaş olmaması için önce kişinin covid sağlığının taranması ve riskli olmadı ya da olduğu bilgisini çekmesi gerekmekte , kayıt tuşu ile de kendine ayrılan hücrelere aktarılması , bundan sonra diğer anakayıtların yürümesi gerekmektedir.
3-Diğer sorun, sabah saatlerinde orijinal kodlar bazen veri almakta coğunlukla da veriyi yoğunluk nedeni ile çekememektedir. Bu yüzden veri kesin düşme süresi değişken olmaktadır . Bu yüzden ayrı bir userform üstünde bu yürürken , ana userform diğer girişlerine engel olmaması düşünüldü , veri geldiğinde de kendi hücrelerine kayıt olarak atılır ve bütün veriler kaydet butonuna bağlı olarak kapanışta silinir diye düşündüm.
4- Yukarıdaki soruda çozumlenmiş orjinal dosyada çeşitli modifikasyonlarla en fazla kod geçerlik kalan süresini alabildim, dahasına takılmalar yüzünden erişemedim.
5-Userform üstünden veri alma gerçekleştiğinde bunun için kullanılan tc no ve şifreyi textboxlara yazarken yıldızlamayı düşünüyorum , bu şekilde uzmana ait bilgiler izlenemeyebilir. Form kapanırken de nesneyi "" ile temizlemek de kalıcılığı engelleyebilir.
6-Muayeneye gelen bireye ait tc ve isim bilgileri yarı yıldızlı geliyor. Bunun programa çekilme amacı, bu kodların sahibi olduğundan görerek emin olmaktır.Maalesef sağlam bildiği kişinin kodlarını verip bu denetimi aşmayı deneyen de olduğundan bu karşılaştırmadan sonra cihaza alma veya ilgili birime sevketme kararı alınacaktır

Konuya hakim üstad ve diğer arkadaşların elden gelecek kod onarımları ve eklenebilecek herşeyde filkir bilgi ve desteğini istirham ediyorum

Ekli dosyalar

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
@Korhan Ayhan , @İdris SERDAR , @Haluk ,@muratboz06 , Hayırlı ramazanlar dilerim.

Bu kadar bilginin çekilmesinde ve goruntulenmesinde mahzur gorurseniz , destek dosyanızı ozelden de paylaşmanız sevindirici olur ,zira pik yapan bu konuda resmi kayıttaki zaman onemli bir faktör oldu . Buradaki tüm amaç Tc no zaten veriliyor , ancak bir sorun çıkmasın diye başkasının hes kodunu veren de olduğundan bir emin olma ve sonraki işleme karar verebilmek açısından değerli bir yazılım olacak. Bu sağlıkçıların işine çok yarayacak bir kayıt esnasında kesinlik işlemi olarak kullanılabilir .

Son düzenleme:

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ü.erindeki tc ve şifre değiştirilmiştir

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Sayın halit3 , umut kırılıyorken oksijen oldunuz , inceleyip fikren döneceğim :)

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Sözümü tekrar ediyorum , gerçek bir oksijen sundunuz Sayın Halit3 , gozlerim tam çözümü 2 li , 6 lı , 12 li yüklemenin 1 dakikadan daha da az sürede gerçekleştiğini gördü ve ana dosyanın davranışlarına da tam uyacak. Henüz kodları incelemedim , önce denedim ve size aldığım sonucun mükemmel kuramladığım gibi gerçekleştiğini söylemek için geldim . Sayenizde standart zamana daha fazla ve kontrolü doğru ,insan almak mumkun olacak , diğer anlamda ise kazanılan zaman eşittir odaya yeni bir cihaz değeri ya da fazladan bir insan kontrolü ki işte bunun değeri paha biçilmez :) Bu çözümü şimdiye kadar geldiği noktada programa ekleyebilirim :)

İnanılmaz oldu , ellerinize aklınıza ve kalbinize sağlık , onlar ve kendim adına şükran borçlarımızı lütfen kabul edin :)
Adını bile duymadığınız ve duymayacağınız insanların " yapan eden insanlara " duaları ile , Çok teşekkür ederim :)