hesap tabloma makro eklemek

selam
umarım uygun başlık olmuştur.

işyerimde kullanmak üzre hesap extrası oluşturmak istedim ancak iş toplama ve çıkartma formüllerine gelince takıldım.
ekte oluşturduğum tablo alacak hanesindeki verilerden borç hanesine veri girince kalan bölümüne otomatik toplama, borç hanesine veri girilince de kalan hanesinden çıkarma yapacak. bu otomatik sayfa sonuna kadar devam edecek.

bi örnek hazırladım toplama ve çıkarmaları kendisinin otomatik yapmasını istiyorum.
ayrıca tüm saydadaki satırların hepsi dolduğunda otomatik olarak 2. sayfada satır eklemesini de sağlayabilrsek çok güzel olcak.

ancak ben bu tabloyu şablon olarak kullanıp başka hesaplardada kullanıcam gizli formül şeklinde (herhalde makro deniyor) yapmamız mümkün olabilir mi.

yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Merhaba.
Ekli dosyada söylediklerinize istinaden bir şeyler hazırladım.
Umarım doğru yapmışımdır.:cool:

teşekkürler ama kalan hanesi - negatif bakiye veriyor.
kalan hanesinde alacak hanesi fazla bakiye verirken pozitif(+) bakiye, borç hanesi fazla ödeme yapılıp alacaklı duruma geçtiğinde negatif (-) bakiye vermesini sağlarsak
ve bunu şablon olarak kullanıcam yani sizin girdiğiniz örnek rakamları silmem gerekiyor bu seferde formüller kayboluyor bunu makro biçiminde formüllerin silmeme rağmen kaybolmamasını sağlarsak tam istediğim gibi olucak.
Valla çok dua ederim.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
teşekkürler ama kalan hanesi - negatif bakiye veriyor.
kalan hanesinde alacak hanesi fazla bakiye verirken pozitif(+) bakiye, borç hanesi fazla ödeme yapılıp alacaklı duruma geçtiğinde negatif (-) bakiye vermesini sağlarsak tam istediğim gibi olucak.
Valla çok dua ederim.
Yani yaptığımın tam tersimi yapılacak.:cool:

evet ancak edit yaptım mesajıma son kısmı dikkate alırsanız sevinirim

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
sizin girdiğiniz örnek rakamları silmem gerekiyor bu seferde formüller kayboluyor bunu makro biçiminde formüllerin silmeme rağmen kaybolmamasını sağlarsak tam istediğim gibi olucak.
Valla çok dua ederim.
Değerleri silin formül içeren hücreleri silmezseniz problem olmaz.:cool:

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
dosyayı istediğiniz şekilde düzenledim.
Ekli dosyayı inceleyiniz.:cool:

tekrar merhaba
başınızı ağrıtmaya devam edicem kusura bakmayın lütfen.
bir sorun çıktı o da şu.. çalıştığım firmaların hesap özetlerini bu tabloya girerken mesela 2. satıra 3.satırdaki işlemi yapmam gerekti bu sefer yapamadım. formüllerde gidiyor.
bi tablo yapmış arkadaşlar ve göndermişler ama şansa bak tatile çıktılar 1 ay beklemeyeyim onları. bunun formülleri yada makrosu tam benim istediğim gibi sizden rica etsem;
1-renksiz biçimle oynamadan benim hazırladığım sayfaya uygulayabilirmiyiz, renksiz olucak yani
2-benim hazırladığım sayfaya fazla satır eklemeden, yani yazıcıdan çıktı alırken 2. bi sayfayı boşken yazdırmasın istiyorum. 1.sayfa dolunca otomatik satır ekleyip 2. sayfaya otomatik devam etmesini sağlıcak ayarı yapıcaz
3-2. resimde son satırda gözüken kırmızı renkli 5 ytl aşağıya kadar uzuyor ben bu olmasın., uzamasın istiyorum.
bunları yapabilirmisiniz.

dosya ve resimler bu linkte
http://www.divshare.com/download/1383586-833
bu arada sayfa koruma şifresi "sacit"

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Merhaba.
Ekli dosyada istediğniz yapmaya çalıştım.
İnceleyebilirisniz.
Ayrıca 1 den fazla yazıcıdan çıktı almak istiyorsanız bir tane data sayfası oluşturunuz.Alacak Borcu oraya giriniz.Makro ile data sayfasından veriler alınıp hesap dökümünde yazdırılıp yazıcıdan birden fazla sayfa çıktı alınabilir.:cool:

sayfanın üst kısmında ilk üç satırı boş bırakabilirmiyiz firma ismi adres falan girmek için.
bi de renkleri kaybedebilirmiyiz siyah beyaz olsun yani, renkli dolgu falan olmasın hiç

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
sayfanın üst kısmında ilk üç satırı boş bırakabilirmiyiz firma ismi adres falan girmek için.
bi de renkleri kaybedebilirmiyiz siyah beyaz olsun yani, renkli dolgu falan olmasın hiç
Nereye satır ekleyecekseniz,satır numaralarının olduğu yere sağ klik yapın ve ekle 'yi seçin satır eklenecektir.
E sütununda koşullu biçimlendirme uygulanmış.Siz isterseniz yazıcıdan çıktı alırken Siyah beyaz olarak çıktı alabilirsiniz.Bunun için ön izlemeyi açın Ayarları seçin ,Çalışma sayfasını seçin ve siyah beyazı çek ediniz.:cool: